گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / درمان اختلالات خلقی / اختلال نقص توجه يا بيش فعالی در كودكان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اختلال نقص توجه يا بيش فعالی در كودكان

اختلال نقص توجه يا بيش فعالی در كودكان چيست؟

والدين دغدغه مند همواره به فكر سلامتى روحى و جسمى فرزند خود هستند و هميشه كودكان خود را به دقت تحت نظر قرار مى دهند تا مبادا فرزند آنها دچار اختلال و آسيبي باشد. اين در حالى است كه بسيارى از پدر و مادرها به دليل حساسيت بالا با كوچكترين علامتى نگران و مضطرب مى شوند. يكى از اين نگرانى ها وجود اختلال بيش فعالى يا نقص توجه در كودكان است.
اختلال نقص توجه يا بيش فعالى يكى از اختلالات روانى شايع در كودكان است كه باعث مى شود كودك در تمركز و انجام كارها به طور متمركز دچار مشكل باشد و گاهى بيش از حد حرف بزند و انرژى زيادى از خود بروز دهد. البته گفتنى است كه پر انرژى بودن هميشه هم به معناى اختلال بيش فعالى نيست. به طور كلى دلايل متعدد و متنوعى وجود دارد براى اينكه كودكان بى توجه يا پر انرژى باشند اما در كودكان بيش فعال اين ويژگى ها دائمى و شديد مى باشد.
اگر فكر مى كنيد كه كودك شما به اختلال نقص توجه يا بيش فعالى مبتلا شده است تا انتهاى اين مطلب با ما همراه باشيد تا شما را با تمامى جوانب اين اختلال آشنا كنيم.

علائم و نشانه هاى اختلال نقص توجه يا بيش فعالى

به طور كلى علائم و نشانه هاى بيش فعالى شامل موارد زير است؛ 
بى توجهى هنگام رفتار و گفتار: كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه يا بيش فعالى غالباً و در اكثر مواقع نسبت به حرف ها و كارهاى خود بى توجه هستند، اين در حالى است كه آنها تلاش و تقلا مى كنند تا در كار خود تمركز كرده و وظيفه خود را انجام دهند. اين كودكان معمولا در طول روز در حال رويا پردازى و خيالبافى هستند.
تحرك و جنب و جوش بيش از حد: كودكان بيش فعال به شدن تحريك پذير هستند و با كوچك ترين محرك محيطي توجه و تمركز خود را از دست مى دهند. براى اين كودكان نشستن طولانى مدت يك جا بسيار سخت و غير ممكن است. اينطور به نظر مى رسد كه گويا انرژى بى پايانى دارند.
 به طور كلى براى تشخيص اين اختلال در كودكان بايد به زندگى روزمره آنها توجه كرد. به عنوان مثال، يك كودك دچار نقص توجه ممكن است به دليل بو توجهى به كلاس درس در انجام دادن تكاليف خود در منزل دچار مشكل باشد. همچنين شايد در حفظ دوستى هم مشكل داشته باشد، زيرا رفت تحريك آميز، بدون فكر و تكانشى او سبب تحريك و آزار همسالان مى شود.

چگونه تشخيص دهيم كودك دچار بيش فعالى است؟

به طور كلى اختلال نقص توجه يا بيش فعالى مى تواند توسط يك روانشناس يا روانپزشك معتبر تشخيص داده شود. بنابراين اگر كودك شما مشكوك به اين بيمارى است توصيه مى شود تا هرچه سريع تر به بهترين گروه روانشناسى و روانپزشكى مراجعه كرده تا پس از تاييد و تشخيص روند درمان هرچه سريعتر آغاز شود. لازم است به خاطر داشته باشيد كه عدم تشخيص و درمان اختلال نقص توجه و بيش فعالى در سنين كودكى مى تواند منجر به عواقب و عوارض جبران ناپذيرى در سلامت روانى فرزند شما در آينده و بزرگسالى شود.

درمان اختلال بيش فعالى

بسيارى از والدين داراى كودك بيش فعال از مراجعه پزشك و آغاز روند درمانى بسيار واهمه دارند و از اين امر اجتناب مى كنند، چراكه نسبت به مصرف دارو توسط كودك و همچنين عوارض جانبى قرص هاى مخصوص اختلال نقص توجه احساس نگرانى مى كنند. اما بايد گفت كه در صورت تشخيص صحيح و درست اين اختلال مصرف قرص و داروهاى مربوطه ضرورى است و امتناع از انجام دستورات پزشك و روند درمانى مى تواند آسيب هاى جدى و جبران ناپذيرى به كودك بزند.
خوشبختانه هم اكنون داروهاى بسيار رضايت بخش و مفيدى براى درمان اختلال نقص توجه براى كودكان وجود دارد كه والدين با خيال راحت و با تجويز پزشك متخصص مى توانند از آنها بهره گيرند. همچنين گفتنى است كه براى درمان اختلال نقص توجه يا بيش فعالى هنوز درمان غير دارويى وجود ندارد و روش هاى گفتار و رفتار درمانى براى اين بيمارى بى تاثير هستند. البته بهره گيرى از تكنيك هاى رفتارى مناسب كمك شايانى به روند درمانى كودك مى كند اما به تنهايى نمى تواند مفيد باشد.

نحوه برخورد والدين با كودك مبتلا به نقص توجه يا بيش فعالى

بزرگ كردن و پرورش كودك مبتلا به اختلال نقص توجه يا بيش فعالى مى تواند براى والدين كارى دشوار و استرس زا باشد. كودكان مبتلا به اين اختلال معمولا در خدرسه عملكرد خوبي ندارند و تكاليف خود را انجام نمو دهند. همچنين اخراج از مدرسه و كلاس درس نيز در كودكان زياد به چشم مى خورد. علاوه بر اين ميزان صدمات و آسيب هاى فيزيكى ناشى از رفتارهاى پر خطر نيز در اين كودكان معمولاً بيش از سايرين است، بنابراين آنها به طور دائم نياز به مراقبت و نظارت دارند.
در ادامه اين مطلب به ارائه چند رفتار راهبردى براى والدين جهت برخورد مناسب با كودك مبتلا به نقص توجه و بيش فعالى پرداخته مى شود؛ 
– نسبت به فرزند خود توجه مثبتى داشته باشيد، اين كار تاثير به سزايى در كاهش نقص توجه كودك دارد
– دستورالعمل های موثری ارائه دهید. توجه داشته باشيد كه قبل از راهنمایی به طور كامل توجه فرزندتان را جلب کنید و مطمئن شويد كه او به شما گوش مى كند. براى اين كار مى توانيد ساير محرك هاى محيطى مانند تلوزيون را خاموش كنيد و بعد با برقرارى تماس چشمى و لمس فيزيكى كودك (براى مثال، گذاشتن دست روى شانه هاى او) از او بخواهيد تا كارى مفيد انجام دهد، مثلا اتاق خود را مرتب كند. شما مى توانيد از او بخواهيد تا چيزى را كه شنيده تكرار كند تا متوجه شويد او حرف شما را به درستى درك كرده است.
– با كودك خود مهربان باشيد و او را تشويق كنيد، ستايش باعث ايجاد انگيزه در او مى شود. همچنين شما مى توانيد براى هدف هاى مشخص به كودك خود پاداش دهيد، گفتنى است كه تشويق و پاداش در كودكان دچار نقص توجه روشى مفيد و موثر است.
گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید.

سخنى از روانشناسى و روانپزشكى مهربد

اگرچه اختلال نقص توجه و بيش فعالى مشكلات زيادى براى والدين و فرزند به همراه مو آورد اما علائم اين بيمارى با مديريت و نظارت مى تواند به خوبى كنترل شود. گفتنى است كه ممكن است اين علائم با افزايش سن دچار تغيير شوند كه امرى طبيعى است، بنابراين ادامه روند درمان و نظارت ضرورى و لازم است. بزرگ كردن كودكان مبتلا به اختلال بيش فعالى با چالش هاى گوناگونى همراه است، بنابراين متخصصان گروه روانشناسى و روانپزشكى مهربد مى توانند شما را در اين امر يارى دهند.
گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *