گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / بهترین روش درمان شکست عشقی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

بهترین روش درمان شکست عشقی

جدایی هرگز آسان نیست. پایان یک رابطه می تواند دنیای شما را زیر و رو کند و طیفی از احساسات را تحریک کند. برخی از افراد به سرعت از بین رفتن یک رابطه را می پذیرند و ادامه می دهند، اما برخی دیگر ممکن است با افسردگی مقابله کنند. اما حقیقت این است که وقتی شخصی دیگری را دوست دارد، آن شخص نیز انتظار دارد که او را دوست داشته باشند. اما همیشه این اتفاق نمی افتد. پس آن را یک شکست عشقی می دانند. در مواقع دیگر، دو نفر ممکن است یکدیگر را دوست داشته باشند و در رابطه خود خوشحال باشند. اما به دلایل خاصی ممکن است یک نفر از دیگری جدا شود. این هم نوعی شکست عشقی است. این می تواند زمان دلخراشی باشد و می تواند احساس کند که دنیای شما در حال فروپاشی است. اما در حالی که غم و اندوه و حالت هیجانی شدید واکنش‌های طبیعی پس از جدایی هستند، مهم است که روش های درمان شکست عشقی را بشناسیم.

شکست عشقی

دلایل شکست عشقی چیست؟

هر فردی متفاوت است، روابط آنها نیز متفاوت است. از این رو، موارد مختلفی وجود دارد که می تواند باعث شکست عشقی شود. برخی از آن علل عبارتند از:

 • وقتی بی اعتمادی وجود دارد
 • وقتی یک نفر کسی را که دوستش دارد دوست ندارد.
 • وقتی نفس آدمی مانع می شود.
 • وقتی ارتباط مناسبی وجود ندارد.
 • زمانی که یکی یا هر دو نفر مشکل مدیریت خشم دارند.
 • وقتی مشکلات سازگاری وجود دارد.
 • زمانی که فرد زمان کافی برای رابطه ندارد.
 • زمانی که دو نفر اهداف زندگی بسیار متفاوتی دارند و تصمیم می گیرند راه های جداگانه خود را بروند.
 • وقتی مردم برای شغل/کارشان بیشتر از کسی که آنها را دوست دارد ارزش قائل هستند.

مدت زمان فراموشی شکست عشقی

جدایی ها بسیار بد هستند. و پس از آن، فرد با یک سوال روبرو است که بدون شک مدام در ذهن او می چرخد: “چه مدت طول می کشد تا بر جدایی غلبه کنید؟” جدایی ها به طور باورنکردنی در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنند، به خصوص اگر در یک رابطه جدی باشید. که برای فراموشی آن به زمان نیاز دارید.

ما شش تا هشت هفته زمان می گذاریم تا یک پای شکسته را بعد از گچ گرفتن بهبود دهیم، پس چرا قلب شکسته را درمان نکنیم؟

پس دقیقا چقدر طول می کشد تا بر یک جدایی غلبه کنید و اجازه دهید قلب شما بهبود یابد؟ براندی انگلر، روانشناس متخصص در روابط، می‌گوید چند عامل اصلی بر درمان شکست عشقی تأثیر می‌گذارند: آنچه در مورد جدایی به خود می‌گویید، آنچه در مورد آینده به خود می‌گویید و آنچه در مورد خود به خود می‌گویید.

آنچه در مورد جدایی به خود می‌گویید

اگر به خود بگویید که شما قربانی بوده‌اید، ادامه کار ممکن است بیشتر طول بکشد.  انگلر می‌گوید: “حقیقت این است که بیشتر زوج‌ها مسائل خود را با هم ایجاد می‌کنند. بیشتر مردم تفاوت های ظریف را از دست می دهند که چگونه یکدیگر را شکست می دهند و جملات منفی ساده انگارانه ای درباره یکدیگر ایجاد می کنند.”  درک جدایی خود از این منظر می تواند به شما در ادامه راه کمک کند.

آنچه در مورد آینده به خود می گویید

اگر نگران این هستید که فرد جدیدی پیدا نخواهید کرد یا اینکه هیچکس به خوبی دوست سابق شما نخواهد بود، ریکاوری و بهبودی را به تاخیر می اندازید. انگلر می‌گوید: “بهتر است به خود بگویید که در مسیری قرار گرفته‌اید تا یاد بگیرید چگونه بهتر عشق بورزید و چشمان خود را به هدف بهبود توانایی خود در برقراری ارتباط و عشق ورزیدن نگاه دارید تا رابطه بعدی بهتر شود.”

آنچه در مورد خود به خود می گویید

زمانی که یک رابطه به سمت سقوط می رود، وسوسه انگیز است که درگیر کمی خود انزجار شوید. و خودتان را برای هر اتفاق کوچکی که اشتباه رخ داده سرزنش کنید. انگلر توصیه می‌کند که هر روز پس از جدایی، چند دقیقه وقت بگذارید تا مراقبه کنید و بر عشق ورزیدن به تک تک اعضای خود تمرکز کنید.

ساده ترین و بهترین کاری که می توانید برای بهبودی انجام دهید ورزش است. بدن شما پس از جدایی در حال عقب نشینی است. اندورفین حاصل از ورزش به پر کردن این خلا کمک می کند و شما را سریعتر در مسیر درست قرار می دهد.

مراحل شکست عشقی

اگر از صمیم قلب درگیر یک رابطه بودید، مهم نیست که چقدر دلسوزانه با جدایی برخورد می شود. این یک روند دردناک است. تجربه این نوع دلشکستگی می تواند شما را تا پایه های خود متزلزل کند و باعث شود ایمان خود به عشق و اعتماد به نفس خود را زیر سوال ببرید. سوگواری کردن برای عشقی که دیگر نداریم و درد طرد شدن بسیار شدید است. حتی اگر شما کسی باشید که به کارها پایان دادید، اغلب احساس گناه با غم و اندوه شما مرتبط است.

در واقعیت، جدایی‌ها علیرغم دردناک بودن، درهایی را به روی یک زندگی جدید و بهبود یافته باز می‌کنند. زندگی که در نهایت باعث می‌شود احساس فشار کمتری داشته باشید و ممکن است شامل رابطه با یک فرد سازگارتر باشد. با این حال، آن روزها و هفته های اولیه درست پس از جدایی می تواند سخت باشد. ممکن است فرد احساس تسلیت و تخلیه انرژی کند. اگرچه می توانید با گذشت زمان به سمت جلو حرکت کنید، اما از نظر ذهنی قوی ماندن در طول جدایی ضروری است.

7 مرحله بعد از شکست عشقی

جدایی چیزی نیست که یکباره شما را تحت تاثیر قرار دهد. شما را در مرحله هدف قرار می دهد. به خصوص پس از یک رابطه جدی یا طولانی مدت، هر مرحله سهم خود را از غم و اندوه، گناه، سرزنش بازی و احساسات به همراه دارد. هر چه بیشتر از نظر عاطفی روی یک رابطه سرمایه گذاری کرده باشید، پذیرش دلشکستگی دشوارتر است. برای مراقبت از سلامت روان خود از طریق جدایی، باید از این هفت مرحله که به دنبال یک جدایی می‌آیند آگاه باشید:

 • شوکه شدن
 • انکار
 • انزوا
 • خشم
 • افسردگی
 • ترن هوایی احساسی
 • پذیرش – پذیرفته شدن
مراحل شکست عشقی

درمان شکست عشقی در مردان

هر کسی که می گوید زنان تنها کسانی هستند که از یک شکست عشقی رنج می برند، نمی دانسته است که مردان نیز در برابر دل شکستگی آسیب پذیر هستند. مردان بیشتر از زنان از جنبه های خوب یک رابطه سود می برند و از این رو زمانی که آنها را کنار بگذارند یا رابطه درست نشود، بیشتر بر آنها تأثیر می گذارد. وقتی رابطه‌ای تمایل به از هم پاشیدگی دارد، تأثیر بیشتری بر احساس ارزشمندی خود مرد می‌گذارد. بر خلاف زنان، مردان برای ابراز احساسات به دوستان یا خانواده خود مشکل دارند.

مطالعات نشان داده است که در حالی که زنان از احساسات خود عاقلانه استفاده می کنند، مردان به طور کاملا متفاوتی با این موقعیت برخورد می کنند. پس از جدایی، مردان هیچ احساسی ندارند و به راحتی پیش می روند. اغلب آنها خود را درگیر الکل و مواد مخدر می کنند. اما آنها خود را درگیر خود ارزیابی نمی کنند.  این برای مردان بدتر است. زیرا آنها به طور موقت با کمک چیزهای دیگر از جدایی خلاص می شوند. اما آنها در واقع هرگز از آن وضعیت بهبود نمی یابند. آنها در واقع تلاش می کنند تا حتی پس از یک دوره طولانی از جدایی ادامه دهند.

این یک ویژگی طبیعی مردان است که جنبه قوی خود را به دنیای بیرون نشان دهند. اما آنها با عذاب و دردی روبرو می شوند که نمی توانند با آن کنار بیایند.

چگونه پس از شکست عشقی شاد باشیم؟

مثل ضرب المثلی که می گوید: “شما نمی توانید کاری کنید که کسی شما را دوست داشته باشد. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که فردی باشید که بتوان او را دوست داشت. و بقیه به خود شخص بستگی دارد که ارزش شما را درک کند.”

حتی اگر کسی که دوستش دارید ارزش شما را درک نکند، باز هم می توانید خوشبختی را پیدا کنید. در زیر چند توصیه برای افرادی که دچار شکست عشقی شده اند، آورده شده است. که می توانید برای احساس خوشبختی دوباره از آنها پیروی کنید.

به خودت زمان بده

هیچ کس از شما نمی خواهد که روز بعد از تجربه شکست عشقی احساس شادی و خوشحالی کنید. چند هفته طول بکشد تا اتفاقات رخ داده را پردازش کنید. کمی وقت بگذارید تا بفهمید چه اشتباهی رخ داده است. به خودت زمان بده تا بهبود پیدا کنی و ادامه بدی. در برخی موارد ممکن است ماه ها طول بکشد تا این اتفاق بیفتد.

آنچه اتفاق افتاده را بپذیر

وقتی فردی شکست عشقی را تجربه می کند، مراحل مختلفی از اندوه را پشت سر می گذارد. بسیاری از مردم از طریق انکار می گذرند و از پذیرفتن آنچه اتفاق افتاده امتناع می ورزند. جدایی یا طرد شدن توسط کسی که دوستش دارند. یک مرحله مهم از روند درمان این است که هر چیزی را که اتفاق افتاده است، بپذیریم.

ببخش

ممکن است فکر کنید، “گفتنش آسان تر از انجام دادن است”. و حقیقت دارد.

بخشیدن کسی که به شما صدمه زده است، بسیار سخت است. اما برای اینکه بتوانید التیام پیدا کنید و به راه خود ادامه دهید، باید راهی را پیدا کنید که این فرد را حتما ببخشید. بدون بخشش، آرامش درونی وجود ندارد.

اعتماد به نفس

وقتی در حال گذر از یک شکست قلبی هستید، عزت نفس شما ضربه جدی می زند. حتی احساس بدتری به شما می دهد. بنابراین، شما باید کارهای خاصی را انجام دهید که به شما در افزایش عزت نفس کمک کند. این شامل تهیه لیستی از همه چیزهایی است که در مورد خود دوست دارید.

یک سیستم پشتیبانی قوی

اکثر مردم دوستان و خانواده ای دارند که به آنها اهمیت می دهند. افرادی که وقتی صحبت می کنند گوش می دهند و در صورت نیاز توصیه می کنند. این افراد سیستم پشتیبانی شما هستند. اگر در حال شکستن قلب هستید از سیستم پشتیبانی خود کمک بگیرید.

اجتماعی باشید

 در حالی که شکست عشقی را تجربه می کنید، معاشرت ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. اما با این حال، این چیزی است که شما باید انجام دهید. قبل از اینکه احساس جدایی و طرد شدن کنید، با دوستان تان بیرون بروید. هر کاری را که باعث خوشحالی شما می شود، انجام دهید. به خودتان اجازه دهید به یاد داشته باشید که زندگی و خوشبختی شما فقط به یک نفر مرتبط نیست.

مشاوره را امتحان کنید

اگر نمی توانید به تنهایی احساسات خود را مدیریت کنید، می توانید با مشاوران شکست عشقی کلینیک مهربد صحبت کنید. آنها درمانگران معتبر هستند و از این رو، برای کمک به شما برای غلبه بر مخمصه خود مجهز هستند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی یا گروه تراپی نوعی روان درمانی است که در آن گروه کوچکی از افراد، توسط یک یا چند درمانگر آموزش دیده گرد هم...

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان، حوزه‌ای تخصصی است که بر ارائه حمایت، راهنمایی و مداخلات درمانی برای کودکان و نوجوانانی که با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *