خانه » پایان رابطه عاطفی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پایان رابطه عاطفی

چگونه یک رابطه عاطفی را به درستی پایان دهیم؟

زمانی که عاشق می شویم به این موضوع فکر می کنیم که این رابطه عاطفی همیشگی خواهد بود. همه ما امیدواریم فردی که وارد زندگی مان می شود آخرین نفر باشد و هیچ چیز نمی تواند باعث تمام شدن این رابطه شود. گاهی ممکن اتفاقی پیش بیاید و شما رابطه را تمام کنید. اگر نگاهی به آمار طلاق و جدایی ها بیندازیم، با آمار پنجاه درصد روبرو خواهیم شد (گرچه بررسی میزان جدایی ها نسبت به طلاق در یک سال پیچیده تر می باشد). چرا که به دقت بررسی نمی شوند و رسیدن به یک نسبت مشخص کار سختی خواهد بود.

جدایی به چه علت و چطور اتفاق می افتد؟

بیشتر ما با این امید وارد رابطه ای می شویم که انتهایی آن جدایی نباشد. به خصوص ازدواج که بر این پایه است که دو طرف تا زمان مرگ از هم جدا نشوند.

از جمله دلایل پایان یافتن رابطه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–           اختلافات شخصی

–           نداشتن وقت کافی برای باهم بودن

–           عدم تعامل با یکدیگر

–           نارصایتی جنسی

–           در کل نارضایتی از رابطه

پایان دادن به یک رابطه، سخت ترین کاری است که انجام می دهیم. مهم نیست در کدام مرحله از هم جدا شدن هستید، دانستن نحوه جدا شدن می تواند این جدایی را برای شما هموارتر کند و آسیب و ضربه کمتری به هر دو طرف وارد شود.

 

چگونه می ‌توان یک رابطه عاطفی را درست پایان داد؟

ما می گوییم راه درست، اما در واقع راه درستی برای پایان دادن به یک رابطه وجود ندارد. هر رابطه عاطفی متفاوت است و هر فرد نیز در رابطه متفاوت خواهد بود. شما باید شخصیت، نیازها و احساسات شریک تان را مدنظر قرار دهید.

در ادامه با ما باشید تا با نحوه پایان دادن به رابطه عاطفی آشنا شوید.

–           درک کنید که هیچ راه بدون رنجی برای پایان دادن به یک رابطه عاطفی وجود ندارد.

ما امید داریم که رابطه ها بدون آسیب و‌ درد پایان یابند. اما صرف نظر از نحوه جدایی، پایان دادن به یک رابطه با رنج و ناراحتی برای هر دو طرف همراه خواهد بود.

–           با هم رو در رو شوید.

اگر تا به حال رابطه شما با ایمیل و یا متن تمام شده است، می دانید که این حالت حس کم توجهی به شما می دهد و ظرف مقابل زمانی را برای صحبت کردن با شما نگذاشته است. خب چرا این کار را با فرد دیگری کنید؟

شریک شما مستحق گفت و گوی رو‌ در رو است، که بالطبع بهتر خواهد بود. اما اگر می دانید که طرف مقابل تان واکنش تندی خواهد داشت، مکان عمومی تری را انتخاب کنید.

–           صادق باشید اما وارد جزئیات نشوید.

در کل، آدم ها دوس دارند بدانند برای چه کنار گذاشته می شوند. از جملات انعکاسی مانند ‘ من فکر می کنم از لحاظ جنسی با هم سازگار نیستیم و یا این که اهداف مان در یک راستا نیست’ استفاده کنید. با کارهای اشتباهی که طرف مقابل تان انجام داده بازی نکنیدو یا از جملات کلیشه ای مانند “این تو نیستی، من هستم” استفاده نکنید.

–           وارد بحث‌ و یا اعتراض نشوید.

اگر پایان دادن رابطه برای یکی از افراد غافلگیر کننده باشد، ممکن است بحث و اعتراض پیش بیاید و از شما بخواهد که شانس دیگری به یکدیگر بدهید.

اگر شما به نقطه پایانی رسیده اید و راهی برای نجات رابطه وجود ندارد، به تاخیر انداختن آن چیزی را درست نخواهد کرد.

–           ناراحتی خود را هنگام جدا شدن ابراز کنید و اتفاقات خوب زمان باهم بودن را به اشتراک بگذارید.

کنار گذاشته شدن حس بسیار بدی است. گاهی به اشتراک گذاشتن اتفاقات خوبی که با هم داشتید کمک می کند تا راحت تر با شرایط پیش آمده کنار بیایید.

شما می خواهید علی رغم تمام کردن رابطه، طرف مقابل تان احساس کند تاثیر مثبتی در زندگی تان داشته است. ممکن است از چنین جمله ای استفاده کنید: من امید داشتم که با هم رشد کنیم، اما ناراحتم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. این نشان می دهد که شما نیز احساس بدی از پایان دادن رابطه خود دارید.

–           فرد مقابل خود را به این که “آدم بدی است” تبدیل نکنید.

هیچ کس کامل نیست. شما هم قطعا ایراداتی را دارید و محکوم کردن یا بد نشان دادن طرف مقابل نمی تواند کمک کننده باشد. ممکن است کارهای بدی مانند فریب دادن شما را انجام دهند، اما انسان اند. بهتر است اگر کار اشتباهی انجام داده اند، این اختلاف را حل کنید نه این که چه کسی هستند.

–           به خودتان زمان دهید تا غصه بخورید.

حتی اگر شما رابطه را تمام کرده اید، دوره ای از ناراحتی، اندوه و دلشکستگی را پیش رو خواهید داشت. شما باید شرایط جدید را بپذیرید.

زمان خود را به افرادی اختصاص دهید که دوست شان دارید، کارهایی را انجام دهید که دوست دارید و به یاد داشته باشید که گریه کردن و احساس ناراحتی کاملا طبیعی است.

 

 

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید.

 

 

در پایان این که،

در هر پایان دادن به رابطه ای، آن چه که اهمیت دارد این است که با هم مهربان باشید. فراموش کردن این که فرد دیگری، آن هم زمانی که درگیر احساسات خودمان هستیم کار آسانی است. اما باید از تمرکز بر روی تمام گفت و گو ها با ذهن تان خودداری کنید. اگر با مهربای و دلسوزی به چنین نتیجه ای برسید، قطعا همه چیز برای شما آسان تر خواهد شد. شما می توانید برای دریافت مشاوره و خدمات زوج درمانی و همچنین مشاوره پس از پایان رابطه عاطفی از متخصصین گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد کمک بگیرید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *