مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان اختلال یادگیری

در جامعه هر کس دارای توانایی متفاوتی در یادگیری است و میزان آن در موارد مختلف متفاوت است. برای مثال سطح یادگیری برخی در ریاضی، برخی در ادبیات و … است. این تفاوت در سطح یادگیری طبیعی است اما ممکن است در بعضی موارد فرد در یادگیری بعضی چیز ها خیلی ضعیف باشد که این مشکل است. اختلال یادگیری معمولا به این صورت است که اگرچه فرد دارای هوش بالا است اما در درک بعضی مسائل بسیار ضعیف است. با ما همراه باشید تا کلیات این اختلال را بررسی کنیم.

اختلال یادگیری چیست؟

اختلال یادگیری نوعی اختلال رایج است که با تاثیر بر مغز فرد سبب می شود فرد در درک و یادگیری برخی مسائل  با وجود تلاش زیاد ضعیف باشد. برای مثال فرد مدت زمان زیادی را صرف درس خواندن می کند اما باز هم نمره ی خوبی نمی گیرد. این اختلال معمولا از کودکی وجود دارد و روند زندگی فرد را دچار مشکل می کند.

چه عواملی باعث بروز اختلال یادگیری هستند؟

اختلال یادگیری می تواند دارای دلایل مختلفی باشد که در ادامه به توضیح عمده دلایل این اختلال خواهیم پرداخت:

عوامل محیطی

این عوامل مسائلی هستند که از محیط پیرامون بر یادگیری کودک تاثیر میگذارند و مربوط به نحوه رندگی فرد می شوند. برای مثال این عوامل را می توان به تولد زود هنگام کودک، بد بودن روابط عاطفی کودک و والدین، مشکل در سلامت جسمی، داشتن مشکل استرس که معمولا از خانواده به ارث می رسد و … مربوط دانست.

عوامل ژنتیکی

ژنتیک نیز می تواند یک عامل تاثیر گذار بر یادگیری باشد زیرا باعث به ارث رسیدن برخی صفات به کودکان م شود. یادگیری و هوش عواملی هستند که از طریق ژنتیک به ارث می رسند و اگر کودک در خانواده ای باشد که یکی از افراد مشکل یادگیری داشته باشند ممکن است این مشکل به او هم ارث برسد.

عوامل فیزیولوژیکی

در برخی موارد نیز وجود مشکلات فیزیولوژیکی سبب اختلال یادگیری است که باید خیلی زود این مشکلات مورد بررسی قرار گیرند. بررای مثال ممکن است مشکل شنوایی، بینایی، آسیب به سر و … عامل این اختلال باشند.

علائم نشان دهنده ی اختلال یادگیری

  1. مشکل در یادگیری مفاهیم ساده که هم سن های کودک به راحتی یاد می گیرند مانند رنگ ها و اعداد و …
  2. ناتوانی در درست به دست گرفتن مداد و خودکار و مشکلات رنگ آمیزی
  3. مشکل در انجام کار های خود مانند بستن بند کفش، زیپ و …
  4. مشکلات تکلمی یا استفاده از کلمات در جای مناسب خود
  5. گیج شدن هنگام روخوانی
  6. عدم توانایی در یادگیری مفاهیم درسی یا کند بودن در آن
  7. عدم علاقه به یادگیری بخاطر وجود ضعفی که دارند
  8. مشکل دربیان نظر خود در جمع

انواع اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری دارای شکل های مختلفی هستند که در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. برای این که بتوان این اختلالات را کنترل کرد باید ابتدا نوع آن ها را شناخت. اختلال یادگیری از هر نوعی که باشد دارای سه سطح شدید، معمولی و ضعیف است. زمانی که این اختلال ضعیف باشد فرد در رابطه با یادگیری فقط مشکل دارد و در ارتباطات خود مشکلی ندارد. انواع اختلالات یادگیری عبارتند از: 

فرد در روخوانی کردن دچار مشکل است وبسیار کند این کار را انجام می دهد. همچنین ممکن است به درستی کلمات را به کار نبرد.

فرد در دست گرفتن وسایل نوشتار مشکل دارد و با کمترین حد نوشتن خسته می شود. این افراد نمی توانند در هنگام نوشتن تمرکز کنند.

 کودکانی که در درست کردن کار دستی، رنگ آمیزی خوب، دویدن و پریدن مشکل دارند یعنی در یادگیری مهارت های حرکتی ضعیف اند. 

ریاضی ممکن است برای هر کودکیسخت باشد اما این اختلال به کسانی تعلق می گیرد که حتی در یادگیری اعداد نیز مشکل دارند. 

بیش فعالی هنوز به طور قطع عامل اختلال یادگیری نیست اما می توان آن را عاملی برای تشدید این مشکل دانست زیرا باعث از بین رفتن تمرکز در یادگیری می شود.

تاثیر اختلال یادگیری بر روحیه کودک

وجود هر اختلالی در هر کس می تواند باعث شود فرد خود را از جامعه جدا دانسته و گوشه گیر شود. همچنین این کودکان معمولا اعتماد به نفس کمی داشته و نسبت به یادگیری مفاهیم دلسرد شده و علاقه ای به درس و مدرسه ندارند. این کودکان به علت این که چیزی را در خود کم می بینند تمایل به داشتن دوست هم نخواهند داشت. 

درمان اختلال یادگیری

با بروز هر اختلالی و پی بردن به آن توسط اطرافیان بهتر است فرد هرچه سریع تر درمان را آغاز کند تا میزان پیشروی اختلال را کنترل نماید. این درمان ممکن است با توجه به میزان جدی بودن اختلال به صورت های مختلفی انجام شود. از جمله راه های درمانی عبارتند از:

روان درمانی

یکیاز موثر ترین روش های درمان اختلال یادگیری روان درمانی یا مراجعه به بهترین کلینیک روانشناسی و روانپزشکی است. در این گونه موارد به شما یک درمانگر معرفی می شود که با استفاده از جدید ترین متد ها و روش درست نسبت به درمان اقدام می نماید. این کار ابتدا با یاد دادن نحوه گرفتن مداد می تواند آغاز شود و سپس تمام عملکرد فیزیکی را پوشش دهد. همچنین می توان از تکنیک های گفتار درمانی برای بهبود رو خوانی استفاده کرد.

دارو درمانی

در برخی موارد ممکن است روانپزشک دارو درمانی را همراه با روان درمانی پیشنهاد دهد. برای مثال اگر کودک مشکلات دیگری مانند افسردگی یا بیش فعالی داشته باشد معمولا مصرف دارو تجویز می شود. نکته مهم این است که هرگز مصرف دارو خودسرانه انجام نشود.

سخن آخر

اگر شما هم فکر می کنید کودکتان دچار اختلال در یادگیری است ما به شما مراجعه به بهترین کلینیک روانشناسی و روانپزشکی را پیشنهاد می کنیم. تنها کافی است هنگامی که متوجه شدید کودک شما به این اختلال دچار است خیلی زود به درمانگر مراجعه کنید تا قبل از حاد شدن مشکل درمان انجام شود.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *