خانه » چرا رابطه عاطفی با شخصیت مرزی هم چون در دست داشتن نارنجک است؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

چرا رابطه عاطفی با شخصیت مرزی هم چون در دست داشتن نارنجک است؟

آیا فیلم جذابیت مرگبار را دیده اید؟ در این فیلم گلن کلوز در نقش زنی مبتلا به نوع بسیار حاد اختلال مرزی ایفای نقش می کند. اگر این فیلم را دیده باشید حتما رابطه ی پرشور این شخصیت را با یک مرد متاهل و آسیب هایی را که به خود می زند به خاطر می آورید. در ادامه این مقاله ویژگی ها و دلایل این اختلال بررسی می شود. و صحبت های دکتر علیرضا جباری را در این باره ملاحظه می فرمایید.

 

اکثر افراد رابطه ی اجتماعی یا عاشقانه با یک شخصیت طوفانی را تجربه کرده اند و به خوبی می دانند فراموش کردن تجربه ارتباط با این افراد امر ساده ای نیست. زیرا افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به دلیل تخلیه های شدید هیجانی خود قابلیت تاثیر گذاری بالایی دارند و می توانند طرف مقابل رابطه را به سادگی در تنگنا و مخمصه قرار دهند.

شخصیت یعنی چه؟

یک الگوی رفتاری ثابت در فرد را شخصیت او می نامند. دنیای درونی و بیرونی هر فرد دائما در حال تغییر است و شخصیت فرد در واقع آن الگوی رفتاری است، که در مقابل متغیر های بیرونی و درونی از خود بروز داده و سعی در تطابق با آن شرایط و تحولات را دارد.

 

اختلال شخصیت

در شرایطی که این الگوی رفتاری آسیب رسان باشد و این آسیب رسان بودن در یک قالب کلی جامعه، فرهنگ و مفهوم عامه مردم توجیه پذیر نباشد آن را اختلال شخصیت می نامند.

برای مثال ممکن است در یک جامعه تردد با لباس های راحتی خانگی بلامانع باشد و در فرهنگ جامعه ای دیگر یک رفتار بر خلاف عرف و قوانین همگانی و اختلال رفتاری به حساب آید.

آن چه با فرهنگ و عرف جامعه تطابق ندارد و موجب عواقب دردناک برای فرد می شود را اختلال شخصیت می نامند.

اختلال شخصیت انواع مختلفی دارد

معروف ترین اختلال شخصیت بر اساس تقسیم بندی دی اس ام، اختلال شخصیت مرزی borderline personality disorder است.

اختلال شخصیت مرزی از یک توصیف، مرز بین سایکوزیس ها به عنوان افرادی که ارتباط آن ها با دنیای اطراف قطع شده و ارتباط منطقی بین موضوعات را نمی فهمند و افرادی که احساساتی علاوه بر افراد عادی را تجربه می کنند، قرار دارد. افراد دارای شخصیت مرزی، شرایطی برزخی بین این دو حالت هستند.

این افراد ویژگی های مشخص و معروفی دارند که ممکن است تا به حال به شنیده باشید، حال در این مقاله علاوه بر ویژگی های بارز این شخصیت ها، قصد داریم تجربیات و آن چه دلیل این اختلال است را بررسی کنیم.

هسته ی این اختلال در حقیقت عدم توانایی درک عواطف و احساساتی است که نسبت به خود و دیگران دارند یعنی در برزخ گیر افتاده اند و نمی توانند یک حس را به طور کامل تجربه کنند و پاسخ هایی متناسب با آن از خود بروز دهند.

 

ویژگی های شخصیت مرزی

در این بخش ویژگی های قابل تشخیص و شایع در افراد مبتلا به شخصیت مرزی بررسی می شود.
-در بسیاری از موارد این افراد ترس زیادی از تصور تنهایی و رها شدن دارند و رفتار های بی غرضانه ی دیگران را نشانه ی طرد شدن خود قلمداد می کند.

– در بررسی روابط او می توان به وضوح آثار تزلزل و بی ثباتی احساسی را مشاهده کرد.

-رفتار های آنی، هیجانی و افراطی زیادی از قبیل مصرف مواد مخدر، روابط جنسی پر خطر، پرخوری و رانندگی بی احتیاط را از خود بروز می دهد.

– با تظاهر و تهدید به خودکشی در روابط فرد مقابل را کنترل می کند سابقه ی خود زنی نیز دارد.

-احساس پوچی و بی حوصلگی دائمی دارد و بی ثباتی روحی شدید در او دیده می شود.

– با دلایل جزیی عصبانی می شود و با خشونت فیزیکی و حرف های آزار دهنده خشم خود را بروز می دهد.

افراد دارای اختلال شخصیت مرزی در رابطه چگونه هستند؟

رابطه با افراد دارای اختلال شخصیت مرزی با هیجان بالایی آغاز می شود و در پایان نیز فرد مقابل را با حالتی مملو از شوک و سردرگمی و خشم رو به رو می کند. اگر با کسی در ارتباط هستید که بسیار دمدمی بوده و رفتار هایی آنی و بی برنامه از خود بروز می دهد و با خودزنی سعی در تنبیه خود و دیگران دارد. این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

اختلال شخصیت مرزی _ مرکز مهربد

افراد دارای شخصیت مرزی در رابطه چگونه عمل می کنند؟

چرا این افراد را شخصیت طوفانی می نامند؟

افراد مبتلا به شخصیت مرزی را از این نظر شخصیت طوفانی می نامند، که هم چون طوفانی واقعی با شدت و طرزی نا خوشایند به زندگی دیگران وارد می شوند و باعث گیجی و مبهوتی طرف مقابل در رابطه می شوند و گاهی لحظات هیجان انگیز و جذابی را پدید می آورند و در مواقعی که خشمگین می شوند به خودش آسیب می زنند. از مشخصه های اصلی شخصیت اختلال مرزی بی ثباتی و ضعف جدی در روابط، اعتماد به نفس و تجربه احساسات شخصی است.

رابطه عاشقانه با شخصیت دارای اختلال مرزی 

رابطه عاشقانه با شخصیت دارای اختلال مرزی را از حیث میزان آسیب به در دست گرفتن نارنجک نسبت داده اند که هر لحظه می ترکد و همه چیز را نابود می کند.

یکی از اصلی ترین مشخصه های تعیین کننده شخصیت مرزی ترس شدید او از تنها ماندن یا رها شدن توسط معشوق است. این ترس شدید همواره با اوست و هر گاه در آستانه ی طرد شدن قرار می گیرد، اگرچه معشوق او همچین قصدی نداشته باشد او با درخواست توجه، وقت و ابراز احساسات مفرط از طرف مقابل به قطع رابطه دامن می زند. شخصیت مرزی می تواند تغییر در قرار ملاقات یا تاخیری کوچک را مدرکی برای طرد شدن خود در نظر بگیرد و با خشم و افسردگی یا تظاهر به خودکشی واکنش نشان می دهد.

دلیل ایجاد شخصیت مرزی در افراد چیست؟

شخصیت های مرزی هویت منسجم و یک پارچه ای ندارند و نمی توانند به عنوان یک انسان بالغ امنیت کامل را احساس کنند. این افراد تصویری که از خود دارند بسیار متزلزل و ضعیف است و از ارتباط با دیگران به دنبال عاملی تایید کننده هستند و از طریق رابطه می توانند ذره ای احساس ارزشمند بودن داشته باشند.

علت این میزان تزلزل و بی ارزشی در وجود شخصیت مرزی چیست؟

شخصیت های مرزی در دوران کودکی خود تجارب سختی را سپری کرده اند واغلب مورد بی مهری، طرد شدگی و سواستفاده های ناگوار جنسی، جسمی و احساسی واقع شده اند. عدم امنیت در کودکی و قرار گرفتن در خانواده ای که دائما جنگ و جدال و روابط جنسی آشکار دارند باعث آسیب جدی به فرد شده و نیاز های عاطفی او نادیده گرفته شده است. تلاش های او در کودکی برای استقلال هویت مدام با تمسخر و شکست روبه رو شده است و او در بزرگسالی در تلاش است که احساس با ارزشی را جایگزین احساس پوچی عمیق درون خود کند.

Borderline Personality Disorder

ویژگی های تشخیص اختلال شخصیت مرزی

نتیجه مطالعات آماری درباره ی اختلال مرزی

مطالعات انجام شده نشان می دهد 60 تا 80 درصد از زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در دوران کودکی و بلوغ خود مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. علت قهر و کناره گیری های او این است که گاهی از دنیای واقعیت خارج می شود و جدایی و کناره گیری یک راهبرد تطبیقی بر جای مانده از دوران کودکی او است. که در آن دوران عاقلانه به نظر می آمد، اما در بزرگسالی بسیار ناکارآمد و ویرانگر است.

انتخاب شخصیت مرزی به عنوان همسر

در میان انواع اختلال های شخصیتی، بیشترین اضطراب و سردرگمی و تلاطم در رابطه عاطفی با شخصیت اختلال مرزی ایجاد می شود.

او در عین حال که بزرگ ترین ترسش رها شدن و طرد شدن از جانب دیگران است معتقد است که همه روزی او را رها خواهند کرد حتی همسرش.

در ابتدای آشنایی ادعا می کند که کسی را یافته است که همواره به دنبالش بوده است و خیلی زود وابسته می شود و اصرار می کند تمام وقث با او باشد و از ابتدای رابطه متقاضی رابطه جنسی و صمیمیت زیادی است. او با نیاز مبرم به توجه و مراقبت همیشگی به زودی طرف مقابل را فرسوده کرده و با ابراز احساسات بیش از حد خود او را معذب و ناراحت می کند.

طولی نخواهد کشید که علاقه و اشتیاق اولیه فروکش می کند و به این نتیجه می رسد که این فرد نیز هم چون افراد قبلی قادر به رفع نیاز هایش نیست و با کنترل کردن طرف مقابل به طرزی خصومت بار نسبت به ناکامی او در بر آورده کردن نیاز های خود واکنش نشان می دهد. تمام واکنش های افراطی او در رابطه برای اجتناب از تجربه ی تلخ شکست در یکی دیگر از روابط عاطفی خود است. در این طوفان های وحشتناک ابتدا با کلام و سخنانی خود و دیگری را آزار می دهد و پس از آن با تهدید یا اقدام به آسیب و خودکشی، فرد را برای رسیدن به خواسته اش کنترل می کند.

چه چیزی باعث می شود دیگران شیفته ی شخصیت مرزی شوند؟

اگر شیفتگی های مکرر نسبت به افراد دارای اختلال شخصیت مرزی را در زندگی خود دارید، یعنی شما شیفته ی افرادی با ویژگی های زیر می شوید:

 • افرادی که دمدمی و بی ثبات و دارای تغییرات روحی مداوم هستند.
 • احساس می کند اکثر رفتار های شما برای طرد کردن او است.
 • حرمت نفس پایینی دارند و با کلام مدام خودزنی می کنند.
 • خشم و عصبانیت خود را به طرز افراطی بروز می دهد و در بسیاری از مواقع در حالت قهر آمیز و افسردگی به سر می برد.
 • تهدید و اقدام به خودکشی می کند.
 • از احساس پوچی و بی حوصلگی رنج می برد.
 • می تواند ضربه های روحی و جسمی به شما وارد کند.
علت ایجاد شخصیت مرزی

تجارب کودکی در ایجاد این اختلال بسیار مهم هستند.

هشدار درباره ی شخصیت مرزی

شخصیت های مرزی بسیار مستعد ابتلا به افسردگی حاد و آسیب از طریق خودکشی های ساختگی هستند. هرچند این ویژگی ها جزیی از شخصیت فرد شده است، اما باید هر چه سریع تر برای درمان اقدام کند. بهتر است در واکنش به تهدید و اقدام به خودکشی توسط این افراد که اغلب به قصد جلب توجه و حقه زدن صورت می گیرد، با احتیاط عمل کنید! زیرا به دلیل این اقدامات بیشتر از سایرین در معرض مرگ با خودکشی هستند. برخی از آن ها برای اثبات مجدد تعلق خود به زندگی تصمیم به خود کشی می گیرند برای کمک به این افراد آن ها را به روان درمان گر و مشاوران حاذق معرفی کنید.

برای کسب اطلاعات یا مشاوره در این زمینه می توانید با مرکز روانپزشکی و روانشناسی مهربد مراجعه نمایید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. الهام

  اگه با همچین آدمی تو رابطه ایم باید چکار کنیم؟😔

  پاسخ
  • mehrbodcenter

   سلام
   از مشاور کمک بگیرید.

   پاسخ
 2. مریم

  خیلی بده اما چطوری باید قاتعشون کنیم که چنین مشکلی رو درمان کنن؟

  پاسخ
  • mehrbodcenter

   سلام
   ابتدا خودتون به مشاور مراجعه کنید و علت انتخاب این افراد را جویا شوید.

   پاسخ
 3. Hanieh

  مطلب خيلي عالي بود
  مرسي از آقاي دكتر

  پاسخ
  • mehrbodcenter

   ممنون از توجه شما.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *