مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

عوارض مصرف گل چیست؟

عوارض مصرف گل چیست؟ متاسفانه عده ای از افراد بر این باور هستند که مصرف گل با عوارض خاصی روبرو نمی باشد ولی باید بگوییم که این باور یک باور کاملا غلطی است زیرا که این ماده مخدر همانند سایر ماده های مخدر دیگر با عوارض هایی همراه است.

مصرف گل در دراز مدت ممکن است آسیب های جدی و خطرناکی را بر روی جسم و روان افراد وارد کند. از دیگر نام های شایع گل می توان به مواردی از قبیل: ماری  جوانا، بنگ، گراس، علف، سیگاری، جوینت و حشیش اشاره کرد.

مصرف گل با چه عوارض هایی همراه است؟

لازم است این نکته را ذکر نماییم که مصرف گل با عوارض های کوتاه و بلند مدتی همراه است که در برخی از موارد این عوارض ها ممکن است اثرات جبران ناپذیری را برای فرد در پی داشته باشند.

بیشتر بدانید: آیا مصرف گل اعتیاد آور است؟ 

از عوارض های کوتاه مدت مصرف گل می  توان به مواردی نظیر خشکی دهان، قرمزی چشم، یاوه گویی، توهم زایی، از بین رفتن تمرکز فکری، افزایش مشکلات قلبی و اختلال در صحبت کردن و برقراری ارتباط با سایر افراد اشاره نمود.

لازم است بدانید که در اغلب موارد مصرف گل سبب بروز تاثیراتی بر روی مغز و در نتیجه ایجاد وابستگی می شود.

از دیگر عوارض های بلند مدت مصرف گل می توان مواردی از قبیل: تزلزل شخصیتی، اختلال در میل جنسی، ناباروری، کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و ابتلا به سرطان را نام برد.

در ادامه این مقاله قصد داریم به سایر عوارض های طولانی مدت مصرف گل را اشاره کنیم. 

عوارض طولانی مدت مصرف گل

لازم است این نکته را ذکر نماییم که به طور معمول عوارض مصرف گل بعد از گذشت مدت زمان طولانی بروز پیدا می کند. 

از مهم ترین عوارض مصرف گل به صورت طولانی مدت می توان به بروز بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی و حملات پانیک، آسیب های حلق و بینی، افزایش خطر ابتلاء به بیماری های جسمانی مانند سرطان‌ و ناراحتی‌ های تنفسی و عفونت ‌های ریوی اشاره کرد.

بیشتر بدانید: تنظیم هیجان

همچنین لازم است به این نکته توجه داشته باشید، افرادی که گل مصرف می کنند این افراد بعد از گذشت مدت زمانی، به مصرف سایر مواد مخدر همانند شیشه و کوکائین گرایش پیدا می کنند. در ادامه این مقاله به عوارض مصرف گل در طولانی مدت اشاره نمودیم.

اثرات مصرف گل بر روی مغز

همان طور که می دانید،  وقتی شما شروع به کشیدن گل می کنید، در ابتدا این دود وارد مغز میشود که آیم دود ها با استفاده از چسبیدن به تمامی سلول های مغز سبب از بین رفتن انها می شود که این موضوع سبب بروز موادی از قبیل اختلال در حافظه کوتاه مدت، نقص توجه ، ضعف در توانایی حل مسئله، اختلال در کارکردهای اجرایی، کندی سرعت روانی حرکتی ، ضعف در بیان کلامی و استدلال ریاضی می شود.

تاثیرات گل بر نواحی ریه: دود ناشی از مصرف گل، در برخی موارد خطر ابتلا  به انواع بیماری های ریوی به خصوص سرطان در افراد را بالا می برد.

عوارض گل بر هوش و حافظه:

ماه مخدر گل، در مواردی به علت تاثیرگذاری بر نورون‌ های هیپوکامپ در مغز می تواند بر روی حافظه و هوش افراد تاثیر گذار باشد.

از دیگر مشکلات ناشی از مصرف گل می توان به نقص هماهنگی، مشکلات یادگیری و اختلالات خواب اشاره کرد.

میزان شدت عوارض مصرف گل

به این نکته توجه داشته باشید که شدت عوارض مصرف گل به مواردی مختلفی بستگی دارد که این عوامل مهم عبارتند از: وضعیت جسمانی فرد مصرف کننده، سابقه‌ مصرف قبلی فرد، نحوه‌ مصرف گل ، میزان نیرومندی نوع این ماده‌ مخدر و نوع مواد مخدری که با ماری جوانا ترکیب می ‌شود.

همچنین شدت بروز عوارض مصرف گل در هر یک از افراد بسیار متفاوت است که در مواردی ممکن است آسیب های جسمانی و روانی مصرف این مواد به تدریج کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  روش درمان افسردگی

کلام آخر

لازم است در آخر این مقاله این نکته را ذکر نماییم که مصرف اغلب مواد مخدر با عوارض هایی همراه است که مصرف گل از این قانون مستثنی نیست.

 عوارض مصرف گل به طور کلی به دو بخش تقسیم می شود که این دو عاضه عبارتند از مشکلات جسمی و روانی.

به این نکته توجه داشته باشید، در صورتی که قصد ترک این ماده مخدر را نیز دارید بایستی برای ترک، زیر نظر یک روانپزشک و در کلینیک های ترک اعتیاد اقدام نمایید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد، به عنوان یکی از راه‌های اصلی در فرایند بهبود و بازگشت به زندگی سالم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *