مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آزمون مینه سوتا

پرسشنامه شخصیت شناسی چند مرحله ای مینه سوتا (MMPI) رایج ترین آزمون روانسنجی است. که برای ارزیابی ویژگی های شخصیتی و آسیب شناسی روانی ابداع شده است. آزمون مینه سوتا برای متخصصان سلامت روان برای کمک به تشخیص اختلالات سلامت روان ایجاد شده است. نسخه استاندارد کنونی برای بزرگسالان 18 سال و بالاتر است. 10 مقیاس بالینی و 3 مقیاس روایی در ارزیابی استفاده می‌شود.

آزمون مینه سوتا

کاربرد آزمون مینه سوتا

تست‌های MMPI برای کمک به تشخیص اختلالات سلامت روان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما بسیاری از متخصصان سلامت روان برای تشخیص به یک تست تکیه نمی‌کنند. در واقع آزمون مینه سوتا به عنوان یکی از ابزارها برای شناسایی اختلالات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب، یا اسکیزوفرنی به عنوان اولین گام به سمت یک برنامه درمانی در نظر گرفته می شود.

ارزیابی MMPI گاهی اوقات در اختلافات مربوط به حضانت کودک، برنامه های سوء مصرف مواد، محیط های آموزشی و حتی غربالگری های شغلی مورد استفاده قرار می گیرد. توجه به این نکته مهم است که استفاده از MMPI به عنوان بخشی از فرآیند احراز صلاحیت شغلی باعث ایجاد برخی بحث ها شده است.

  • عدالت کیفری و اصلاحات
  • ارزیابی اختلالاتی مانند اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی بالینی و اسکیزوفرنی
  • شناسایی کاندیداهای مناسب برای پست های پرخطر ایمنی عمومی مانند کارکنان نیروگاه هسته ای، افسران پلیس، خلبانان خطوط هوایی، دانشجویان پزشکی و روانشناسی، آتش نشانان
  • ارزیابی بیماران پزشکی و طراحی راهبردهای درمانی موثر از جمله مدیریت درد مزمن
  • ارزیابی شرکت کنندگان در برنامه های سوء مصرف مواد
  • پشتیبانی از مشاوره تحصیلی و شغلی
  • مشاوره ازدواج و خانواده

از آزمون مینه سوتا چه انتظاری باید داشت؟

این تست MMPI توسط بهترین روانپزشک تهران تجویز می شود. متخصص سلامت روان نه تنها در دانستن زمان مفید بودن آزمون، بلکه در تفسیر نتایج نیز آموزش دیده است. بدون آموزش و تجربه مناسب، درک نتایج آزمون به طور کلی بسیار دشوار است، اگر نگوییم غیرممکن است. قبول یا شکست نیست، زیرا هیچ پاسخ درستی برای سؤالات وجود ندارد. در عوض، نتایج آزمون بر اساس تعدادی مقیاس مختلف تفسیر می‌شود تا مشخص شود که چه چیزی ممکن است نشان دهد.

تست روانشناسی مینه سوتا تقریبا از 335 تا 567 عبارت درست یا نادرست تشکیل شده است. که تکمیل آن بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. نسخه‌های دیگر آزمون احتمالاً مشابه خواهند بود. پس از اتمام کار، درمانگر یا روانپزشک که آزمایش را انجام داده اند، نتایج را تفسیر کرده. و بر اساس آن در مورد مراحل بعدی احتمالی درمان تصمیم می گیرند.

تفاوت بین آزمون مینه سوتا و میلون

آزمون MCMI به ارزیابی مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیت و روان پریشی کمک می کند. تست چند مرحله ای مینه سوتا هم اختلالات روانشناختی و شخصیتی مانند مورد فوق را ارزیابی می کند. اما برای عموم مردم ایجاد شده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این سومین آزمون پرکاربرد در زمینه روانشناسی پس از آزمون های iq و موفقیت است. به طور کلی:

  • آزمون میلون به طور قابل ملاحظه ای از MMPI کوتاه‌تر است.
  • پایه های پژوهشی، مطالعات روایی و گزینه های تفسیری برای MMPI گسترده تر از آزمون میلون است.

فرم زیر را پر کنید تا برای مشاوره و انجام دادن آزمون مینه سوتا با شما در اسرع وقت تماس گرفته شود.

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
پیام
پیام شما با موفقیت ارسال شد!
پیام خود را مجددا ارسال کنید.

خلاصه کلام

آزمون مینه سوتا یا MMPI پر استفاده ترین و گسترده ترین ابزار ارزیابی روانشناختی است. این تست روانشناسی به طور گسترده برای کمک به روانپزشکان و درمانگران برای غربالگری و تشخیص بیماری های روانی استفاده می شود. این آزمون شامل تکمیل تعدادی سوال است که مربوط به مقیاس های مختلف است که با شرایط خاص سلامت روان مطابقت دارد.

تست روانشناسی مینه سوتا (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) را گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد انجام می دهد. و جواب آن را به طور کامل و دقیق تفسیر می کنند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مزیت روان‌درمانی آنلاین

مزیت روان‌درمانی آنلاین

روان‌درمانی آنلاین چه مزیت‌هایی دارد؟ روان درمانی آنلاین، روش درمانی است که از طریق فضای مجازی و ابزارهای ارتباطی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *