خانه » آیا مصرف گل اعتیاد آور است؟ 
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آیا مصرف گل اعتیاد آور است؟ 

آیا مصرف گل اعتیاد آور است؟

امروزه ماده ای به نام گل بسیاری از نوجوانان و جوانان را درگیرکرده است و همین طور باعث درگیری و دغدغه ی خانواده های آن ها نیز شده است. در این مقاله در پاسخ به این سوال جوانان که آیا مصرف گل اعتیاد آور است؟  به شرح توضیحات دکتر علیرضا جباری درباره ی گل، تاثیرات مصرف آن و علائم اعتیاد به آن می پردازیم.

گل چیست؟

گل براساس نام هایی که فروشنده ها با توجه به بخش هایی از گیاه و درجه خلوص و روش تولید آن ها روی این ماده می گذارند اسم های مختلفی مانند حشیش، علف و … دارد. درحالی که ماده ی اولیه همه آن ها همان گیاه شاهدانه یا کانابیس است. این ماده ی مخدر گاهی از برگ، ساقه، گل و بخش های مختلف گیاه تهیه می شود و در غلظت های مختلفی در بازار و بین جوانان عرضه می شود.

 

اگر گل مضر است، چرا در پزشکی استفاده دارویی و درمانی دارد؟

مصرف گل در برخی کشور ها به دلایل اقتصادی و سیاسی کاملا آزاد است. اما این مسئله دلیلی بر بی ضرر بودن این ماده نیست. افرادی هستند که با توجیه این که در پزشکی و برای درمان بیماری ها از گل استفاده می شود تصور می کنند این ماده بی ضرر است و ایجاد اعتیاد نمی کند. در حالی که این باور کاملا اشتباه است. این ماده برای مصرف دارویی و درمان، تحت فرمولاسیون خاصی با خلوص و غلظت مشخصی تولید می شود و دستور مصرفی کاملا متفاوت دارد. و مصرف آن بدون تجویز و دستور پزشک توصیه نمی شود.

چگونگی اعتیاد به مصرف گل

مصرف حشیش یا وید در دفعات اول باعث سرخوشی و افزایش تمرکز  و توهم های گذرا و لذت بخش می شود. و این باعث تشویق جوانان و نوجوانان به مصرف بیشتر این ماده می شود. اما پس از چندین بار مصرف و ایجاد وابستگی این نتایج کاملا معکوس می شود.

 

عوارض مصرف گل

وقتی که مصرف گل منجر به اعتیاد و وابستگی در فرد می شود، علائمی که در ابتدا باعث اشتیاق افراد به مصرف گل می شود، به طور معکوس و شدیدتر بروز می کند. باعث می شود تمرکز فرد مختل شود و توانایی یادگیری را در افراد کاهش می دهد. و به حافظه ی بلند مدت و کوتاه مدت افراد آسیب می زند. اعتیاد به گل و مصرف دائمی آن باعث اختلال در عملکرد های طبیعی فرد می شود و به مرور تمایل به انجام هیچ کاری را ندارد و در کار و روابط اجتماعی دچار مشکل می شود. در افرادی که زمینه های ژنتیکی بیماری های روانی را دارند. مصرف حشیش باعث تشدید اضطراب آن ها می شود و می تواند فرد را تا جنون یا بیماری های اسکیزوفرنی برساند. در بسیاری از موارد بعد از اعتیاد به این مواد فرد دیگر قادر به زندگی عادی نیست. پس بهتر است درباره عوارض مصرف مواد مخدر آگاهی کامل کسب کنیم و در انتقال این اطلاعات به افرادی که احتمال قرار گیری در معرض مصرف این مواد را دارند اطلاع دهیم.

در نتیجه
اطلاع رسانی و کسب آگاهی درباره ی مواد و دارو های اعتیاد آور ضروری است. زیرا نتایج سوء و آسیب های آن علاوه بر خود فرد و سلامت جسمی و روانی، متوجه خانواده و جامعه نیز می باشد. لذت ها و وعده هایی که برای تشویق به مصرف این مواد بین افراد پخش می شود کاملا زودگذرا است و به نتایج سوء و طولانی مدتی که پس از آن زندگی فرد را تهدید می کند نمی ارزد. برای کسب اطلاعات و استفاده از کمک های روان درمانگر می توانید به گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد مراجعه نمایید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *