خانه » نشانه های اختلال اضطراب جدایی از والدین در کودکان چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

نشانه های اختلال اضطراب جدایی از والدین در کودکان چیست؟

تا حالا شده با این مشکل روبرو شده اید، هنگامی که از کودکتان فاصله می گیرید فرزندتان از شما سخت جدا شود؟ یا کودکتان هنگام رفتن به مهد کودک یا مدرسه واکنش هیجانی ترس نشان دهد؟ یا در برخی موارد اشتغال ذهنی کودک این باشد که نکنه گم شود و کابوس هایی در این مورد ببیند و حالات جسمی مثل سر درد و تهوع داشته باشد و گمان کنید برای جلب توجه این رفتار ها را از خود نشان می دهد؟در این حالت فرزندتان دچار اختلال اضطراب جدایی شده است.

کودکان معمولا در سن سه تا ده سالگی با اختلال اضطراب جدایی از والدین روبرو هستند. در این سن کودک هنگام جدایی از پدر مادر خود به شدت احساس ناراحتی می کند که این احساس با گریه و جدا نشدن از والدین همراه است. در بیشتر مواقع با گذر زمان و بزرگ شدن کودک این ترس کم شده و کودک مستقل تر می شود. اما در بعضی کودکان با گذر زمان چیزی عوض نشده و کودک همچنان بسیار وابسته است. حتی برای رفتن به مدرسه هم کودک حاظر نمی باشد که از والدین خود جدا شود. اگر این وابستگی به حدی باشد که مانع کودک از انجام کار های او مانند مدرسه رفتن شود این مشکل کمی جدی تر است و با اختلال اضطراب کودکان همراه هستیم.

اگر کودک شما با این اختلال روبرو است نگران نباشید، در ادامه به تمام جنبه ها و روش های حل این مشکل خواهیم پرداخت تا مشکل شما و کودکتان حل شود.

مدیریت اضطراب جدایی در کودکان

تمرین جدایی: برای این که این حس در کودک شما از ین برود می توانید جدایی های کوتاه مدت را با کودک خود تمرین کنید. برای مثال سفر های یک روزه رفته یا کودک خود را با پرستار یا فردی از خانواده تنها بگذارید و به او اطمینان دهید باز می گردید.

انتخاب زمان مناسب: برای تمرین جدایی زمان درستی را در نظر بگیرید و در زمان غذا خوردن یا خواب این تمرین را انجام ندهید. زیرا این زمان ها برای جدایی فرزندتان از شما مناسب نمی باشد.

ایجاد نوعی عادت خداحفظی: این عادت ها بسیار تاثیرگذار هستند مثلا هنگام خداحافظی این کار را با یک جمله خاص یا یک بوسه انجام دهید. حتی یک چشمک که رمزی میان شما و کودکتان است تاثیر گذار می باشد.
کوتاه کردن خداحافظی: برای رفتن به جایی که کودکتان همراه شما نیست خیال او را از بازگشت مجدد راحت کنید و زمان خداحافظی را طولانی نکنید.

قول های خود را از یاد نبرید: اگر به فرزندتان قول می دهید که در ساعت خاصی باز می گردید حتما در آن ساعت کنار کودک باشید. در این صورت هر دفعه که شما قول می دهید کودک اطمینان دارد شما به حرفتان عمل خواهید کرد.

پرستار ثابت: اگر کودک شما پرستار دارد بهتر است برای کاهش اضطراب پرستار را تغییر ندهید.

مشاهده نکردن برنامه ها ترسناک: از این که کودکتان برنامه های ترسناک مشاهده کند بپرهیزید.
تسلیم نشوید: در صورتی که کودکتان به شد اصرار دارد که او را تنها نگذارید به حرفش گوش نکنید و سعی به راضی کردن کودک داشته باشید.

درک کودک در هنگام بی تابی: هرگز این ترس کودک را نا دیده نگیرید و سعی بر درک او داشته باشید. جمله ی مثل بچه ها نباش یک اشتباه است که بسیاری از والدین از این جمله استفاده می کنند.

خلاقیت در صحبت با کودکان: یک داستان یا صحبت تاثیرگذار می تواند باعث شود کودک بر ترس های خود غلبه کند. برای مثال گفتن قصه ای درباره ی کودکی که والدینش به سفر رفته و پس از انجام یک سری کار به خانه باز گشته اند در این زمینه مفید می باشد.

با انجام نکات بالا شما می توانید تا حدودی این اختلال را کنترل کرده و از تشدید آن جلوگیری کنید. اگر این مشکل ادامه دار شود بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. انتخاب بهترین روانشناس می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

تفاوت اضطراب جدایی در کودکان و اختلال اضطراب جدایی در کودکان چیست؟

اگر کودک شما دچار ترس جدایی از والدین است تا زمانی این موضوع طبیعی است و یک اختلال محسوب نمی شود که مانع انجام فعالیت های طبیعی زندگی وی نشود. برای مثال مانع از رفتن کودک به مدرسه و کلاس ها نشود.  

علائم اختلال اضطراب جدایی از والدین

 1. یکی از مواردی که به صورت مکرر با آن روبرو هستیم افکار منفی کودک است. زمانی که کودک شما از شما فاصله می گیرد دائما احساس می کند قرار است برای شما اتفاقی بیافتد و دوری بین شما دائمی شود. یا تصور می کند ممکن است گم یا دزدیده شود و دیگر والدین خود را نبیند.
 2. کودک شما برای رفتن به مدرسه بسیار مقاومت می کند و دچار ترسی است که برای والدین غیر قابل درک است.
 3. اختلال خواب که در آن کودک از خوابیدن امتناع می کند زیرا از کابوس ها می ترسد و یا احساس می کند زمانی که بیدار می شود تنها خواهد بود.
 4. کودک هنگام جدایی دست والدین خود را ول نمی کند و یا در بسیاری از موارد زمانی که بیرون است دوست دارد زود تر به منزل باز گردد.
 5. برخی بیماری ها مانند سر درد و دل درد که به صورت مکرر رخ می دهند می تواند نشان از این اختلال باشد.

دلایل بروز اختلال اضطراب

این اختلال به طور معمول دلایلی دارد که سبب ایجاد حس نا امنی در کودک می شود. حل این مشکل زمانی آسان می شود که از دلایل آن با خبر باشیم. از جمله دلایل عمده بروز این اختلال:

 1. تغییرات محیطی مانند تغییر محله یا مدرسه
 2. شرایط بر انگیخته کننده استرس مانند دعوا یا طلاق والدین و یا فوت یکی از اعضا خانواده  
 3. سخت گیر بودن والدین که سبب استرسی شدن کودک می شود.
 4. وابسته کردن کودک به خود

درمان اختلال اضطراب

در صورتی که این اختلال برای کودک شما به طور ناگهانی رخ دهد کافی است به یک درمانگر مراجعه کنید و به دنبال بهترین کلینیک روانشناسی در تهران باشید. به کمک درمانگر به راحتی می توانید این اختلال را کنترل کنید. متخصص در این زمینه می تواند با پیدا کردن دلایل بروز این مشکل نسبت به درمان اقدام کند. در ادامه به برخی درمان ها در این حوزه اشاره خواهیم کرد.

 1. درمان با مشاوره و صحبت: در قدم اول متخصص فضایی را فراهم می کند تا کودک به راحتی احساسات خود را با پزشک در میان بگذارد و درمانگر راهکار هایی برای درمان به کودک ارائه می دهد. همچنین در صورتی که هنگام مشاوره والدین حضور داشته باشند کودک راحت تر می تواند ترس خود را سرکوب کند.
 2. درمان با انجام بازی: در هنگام بازی کودک راحت تر احساسات خود را بیان می کند.
 3. مشاوره در مدرسه: این کار کمک می کند کودک به ترس خود در محیط مدرسه غلبه کند.
 4. درمان دارویی: این روش باید با نظر روانپزشک باشد و در صورت نیاز برای کاهش استرس تجویز شود.

کلام آخر:

مراجعه به یک درمانگر در حل این مشکل بسیار موثر است و همچنین می تواند روند درمان را سرعت بخشد. متخصصان در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. بنابراین زمانی که متوجه وجود علائم از این اختلال در کودک خود هستید بهتر است سریعا نسبت به درمان اقدام کنید تا این موضوع دردسر ساز نشود.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *