مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اختلال خواب

ساعات خواب در طول شبانه روز از منظری یک نوع سرمایه گذاری محسوب می شود. از این جهت که با خوابیدن در حدود یک سوم از ساعات شبانه روز، می توان آرامش و انرژی لازم برای دو سوم دیگری که به فعالیت های شخصی و روزمره اختصاص داده می شود را تضمین کرد. در این مقاله از سایت مرکز روانشناسی و روانپزشکی مهربد، به موضوع اختلال خواب می پردازیم:

راه های درمان اختلال خواب
گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد

خواب خوب و کافی در رفع خستگی حاصل از فعالیت های روزانه و بهبود عملکرد فرد موثر است و با خوش خلقی و شروع صبح پر انرژی، ارتباط مستقیم دارد و باعث بهبود نتایج کاری، اجتماعی و شخصی می شود. لازم است اختلال خواب جدی گرفته شود. امروزه یک سوم جامعه دچار اختلال خواب گذرا هستند و اختلال کوتاه مدت خواب در هشتاد درصد از افراد جامعه وجود دارد. و بر اساس آمار حدود ده درصد از افراد دارای اختلال خواب مزمن هستند. در ادامه صحبت های تخصصی دکتر جباری از مرکز رواشناسی و روانپزشکی مهربد در پاسخ به سوالاتی درباره ی اختلالات خواب و انواع مختلف خواب را ملاحظه می فرمایید.

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید و یا از طریق زیر اقدام نمایید:
تماس با مرکز روانپزشکی مهربد
  •  

 

ارتباط اختلال خواب و ابتلا به بیماری های دیگر 

اختلالات خواب احتمال ابتلا به سایر بیماری ها را افزایش می دهد. برای مثال اختلال در خواب ریسک بیماری های قلبی را تا چهار برابر افزایش می دهد. زیرا اختلال در خواب موجب اختلال در عملکرد طبیعی بدن می شود و زمینه ای برای بروز بیماری های دیگر فراهم می کند.

چه موقع می گوییم فرد دچار اختلال خواب است؟

اختلالات خواب به سه دسته کلی تقسیم می شود: اختلالات ابتدای خواب، اختلالات میانه خواب و اختلالات انتهای خواب.

زمانی که فرد برای به خواب رفتن تقلای زیادی می کند و نگران است که مبادا امشب هم مانند شب های قبل نتواند بخوابد. و شب ها دیر می خوابد و صبح ها دیر بیدار میشود و با احساس خستگی و کلافگی صبح را شروع می کند، دچار اختلالات ابتدای خواب است. و افرادی که در خواب کابوس می بینند، دچار پرش عضلانی می شوند و چندین بار در شب از خواب می پرند. کسانی که بر اثر گرفتگی مسیر تنفسی در خواب خرو پف های زیادی می کنند و با احساس خفگی یا از بلندی صدای خر و پف های خود از خواب می پرند. دچار اختلالت میانه خواب هستند.

سحر خیزی های ناخواسته و بیدار شدن در شرایطی که فرد هنوز مایل به خوابیدن است، از نشانه های اختلالات انتهای خواب است.

اختلالات خواب فقط محدود به کم خوابیدن نیست و پر خوابی و خستگی های دائمی نیز از اختلالت خواب محسوب می شود.

اختلالات در خواب مشکلات روزانه ای نظیر خمیازه کشیدن و کلافگی، تاخیر در انجام کارها و اعتراض دیگران و چرت زدن در طول روز می شود.

چه عواملی باعث اختلال خواب می شود؟

در حالت کلی هر عاملی باعث اختلال خواب می شود و اختلال در بخش های مختلف بدن می تواند منجر به بروز اختلالات در خواب شود: اختلال در میزان ترشحات غدد درون ریز، فشار خون های مزمن، بیماری و نارسایی های قلبی، اختلال در سیستم تنفسی فوقانی.

تاثیر اختلالات جسمی و فیزیولوژیک بر بی خوابی انکار ناپذیر است اما اختلالات خواب بر اثر مسائل روانشناختی نیز بسیار شایع و قابل بررسی است.

 

شایع ترین علت اختلال خواب چیست؟

شایع ترین علت اختلال خواب مربوط به مسائل سلامت روان است. اختلالات خواب  می تواند نشانه ی اختلالات روان باشد.

در مواقعی که بی خوابی موقتی و به علت گرفتاری های روزمره یا نگرانی برای امتحانات و… باشد خیلی نگران کننده نیست. اما در مواقع دیگر اختلالات خواب یک زنگ خطر است. که اگر نادیده گرفته شود عواقب دیگری مانند اختلال اضطراب، حمله های پانیک، اختلالات خلقی، افسردگی و… را به بار می آورد.

استفاده از دارو های خواب آور برای رفع اختلال خواب

همان طور که پیش تر گفته شد، اختلال خواب نشانه ای از اختلالات روان شناختی است. در صورتی که از داروهای خواب آوری که بدون نیاز به مجوز پزشک قابل تهیه است، مصرف شود. در واقع نشانه ی این اختلالات نادیده گرفته شده است و مسئله ی اصلی نیاز به درمان دارد.

برای مواردی که بی خوابی موقتی و بر اثر شرایط اضطراب آور ایجاد شده باشد. مصرف این دارو ها به مدت کمتر از دو هفته، مانعی ندارد. اما مصرف بیشتر از دو هفته ی این دارو ها توصیه نمی شود. زیرا موجب ایجاد وابستگی می شود.

درمان اختلال خواب بدون مصرف دارو

یکی از راه های درمان بی خوابی، رعایت مواردی است که تحت عنوان بهداشت خواب مرسوم است.

بهداشت خواب به اندازه دارو ها می تواند برای رفع اختلال خواب موثر باشد. به خصوص برای افرادی که دوست ندارند دارو مصرف کنند، که چند مورد در ادامه شرح داده خواهد شد:

اولین گام برای درمان اختلال خواب، منظم کردن روند خواب است، برای منظم شدن روند خواب شبانه بهتر است هر شب راس ساعت مشخصی به تخت خواب رفته و صبح در ساعت مشخص و ثابتی از خواب بیدار شود. در افرادی که می گویند نمی توانند در ساعت مقرر به خواب روند و در تخت تقلا می کنند و امکان تنظیم ساعت خواب وجود ندارد، بهتر است ساعت بیدار شدن را تثبیت کنند. تا بدن پس از چند روز تطبیق پیدا کند.

لازم نیست همیشه برای بی خوابی دارو مصرف شود. خیلی مواقع با تغییر سبک زندگی و بهداشت خواب مشکل اختلال بی خوابی حل می شود.

 

از مصرف محرک ها به خصوص در غروب و ساعات نزدیک به شب خودداری شود. مانند: کافئین.

مصرف کافئین زیاد در طول روز نیز موجب کاهش کیفیت خواب شبانه می شود.

اتاق خواب باید مخصوص خوابیدن باشد. در آن کتاب و تلویزیون و … نباشد. و برای خوابیدن دارای دمای معتدل و نور مناسب باشد. یعنی به اندازه کافی تاریک باشد.

بدن وقتی وارد اون فضا میشود عادت می کند به خوابیدن و برای خواب آماده می شود.

فاصله زمانی بین تغذیه و خواب رعایت شود، دو الی سه ساعت قبل از خواب وعده ی شام میل شود. تا روند هضم تکمیل شده باشد.

افراد در طول روز به واسطه وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه، تبلت ها و… دائما با مقدار زیادی از نور خیره کننده، در تماس هستند. که باعت تغییر در میزان نرمال هورمون ملاتونین در بدن می شود. هورمون ملاتونین در تعیین ساعت زیستی بدن نقش دارد و تغییر در میزان این هورمون باعث اختلال خواب می شود.

ورزش منظم روزانه می تواند کیفیت خواب را بالا ببرد.

خواب روزانه محدود شود و از خوابیدن طولانی و عمیق در طول روز خودداری شود.

حرف زدن در خواب نشانه بدی هست؟

حرف زدن در خواب با توجه به تاثیری که در کیفیت خواب فرد و اطرافیان او می گذارد می تواند به عنوان یک اختلال مورد بررسی قرار گیرد.

علت بیدار بودن مغز و هشیاری در خواب چیست؟

علت بیدار بودن مغز و هشیاری در خواب  نیاز به بررسی طیف گسترده ای از اختلالات روان شناختی و مراجعه به روان درمانگر دارد. در آزمایش خواب ساعت خوابیدن و خواب عمیق بررسی می شود و بر این اساس اختلالات خواب قابل علت سنجی و درمان می شود.

اختلال خواب نشانه ای از اختلالات روان شناختی است. در صورتی که از داروهای خواب آوری که بدون نیاز به مجوز پزشک قابل تهیه است، مصرف شود. در واقع نشانه ی این اختلالات نادیده گرفته شده است برای درمان اختلال خواب و آگاهی در این زمینه می توانید به مرکز روانشناسی و روانپزشکی مهربد مراجعه نمایید.

 

 

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *