مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته یک اختلال شخصیتی است که در آن افراد غرور کاذب داشته و به شدت محتاج توجه و تمجید دیگرانند. این افراد معمولا هنگامی که از آنها تعریف و تمجید نمی شود نا امید و ناراحت می شوند چرا که فکر می کنند سزاوار توجه فراوان اند. اطرافیان افراد خودشیفته آنها را مغرور دانسته و از بودن در کنار آنها لذت نمی برند. خودشیفتگی ممکن است سبب بروز مشکلاتی در مدرسه، محل کار و روابط شود. اگرچه این اختلال با گفتگو درمانی و بهبود سبک زندگی قابل کنترل است.

تشخیص اختلال شخصیت خودشیفته

افرادی که دچار اختلال شخصیت خودشیفته هستند معمولا با صفت های زیر توصیف می شوند:

مغرور

خودخواه

پر توقع

این افراد عموما عزت نفس بالایی دارند و بر این باور اند که بر دیگران ارجعیت داشته و متفاوت تر از دیگران اند. با این حال به شدت به تعریف و تمجید نیاز داشته و معمولا افراد انتقاد پذیری نیستند. افراد خودشیفته به بزرگ نمایی استعداد ها و دستاورد های خود و از طرفی کم اهمیت جلوه دادن استعداد های دیگران تمایل دارند. به طور کلی همیشه درگیر قدرت، زیبایی و موفقیت هستند. همچنین ممکن است درگیر رفتار های تکانشی مانند قمار یا رابطه ی جنسی پر خطر شوند.

علائم اختلال شخصیت خودشیفته

این اختلال معمولا در اوایل بزرگ سالی ظاهر می شود. افرادی که به این اختلال دچار هستند تا مدت ها ممکن است به آن پی نبرند چرا که برخلاف تصور ذهنی آنان از خودشان است.

فرد دچار اختلال خودشیفتگی دارای علائم زیر است:

 • دیگران آنها را فردی متظاهر و خودستا می دانند و از آنان دوری می کنند.
 • در روابطشان ناکام هستند.
 • هنگامی که اوضاع بر وقف مرادشان نباشد معمولا ناراحت، عصبانی و پریشان می شوند.
 • دائما در روابط، کار و مدرسه مشکلاتی خواهند داشت و ممکن است به الکل و مواد مخدر روی آورند.

علل ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

دلایل ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته به خوبی شناسایی نشده اند اما نقص های ارثی و ژنتیکی می توانند در ابتلا به این اختلال تاثیر به سزایی داشته باشند.

عوامل محیطی ابتلا به این اختلال عبارتند از:

 • بی توجهی و سوء استفاده در دوران کودکی
 • نوازش بیش از حد والدین
 • انتظارات غیر واقعی از والدین
 • بی بند و باری جنسی یا اختلال جنسی ( اغلب با خودشیفتگی همراه است)
 • تاثیرات فرهنگی

درمان اختلال شخصیت خودشیفته

درمان اختلال شخصیت خودشیفته  اغلب شامل گفتگو درمانی یا روان درمانی می باشد. در صورتی که علائم این اختلال به افسردگی یا مشکلات روانی دیگر همراه باشد؛ ممکن از دارو نیز برای درمان اختلال های دیگر نیز استفاده شود. اگرچه برای درمان اختلال خودشیفته هیچ دارویی وجود ندارد.

گفتگو درمانی یا مشاوره روانشناسی آنلاین به بیمار کمک می کند تا رابطه بهتری با دیگران داشته باشد به طوری که روابط فرد لذت بخش تر، صمیمی تر و با ارزش تر شود.

از فواید گفتگو درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود بخشیدن رابطه ی همکاری
 • حفظ روابط شخصی
 • شناخت نقاط قوت و ضعف به طوری که انتقاد پذیری فرد را بالا ببرد.
 • درک و کنترل احساسات فرد
 • کنارآمدن با مشکلات مربوط به عزت نفس
 • انتخاب اهداف واقعی

از آنجایی که تغییر ویژگی های شخصیتی به شدن امر دشواری است، درمان و گرفتن نتیجه ی مطلوب ممکن است سالها طول بکشد. در این دوران، بیمار ممکن است درمان را به نوعی هدر دادن وقت بداند و از ادامه ی آن منصرف شود. اگرچه تداوم درمان برای گرفتن تنیجه ی مطلوب حائز اهمیت است. چنانچه بیمار در جلسات درمانی خود به طور منظم شرکت کرده و دارو های تجویز شده را مصرف کند؛ شاهد تغییرات فاحشی در روابط خود با دیگران خواهد بود.

تدابیر زیر می تواند در طول درمان به شما کمک کند:

 • از مصرف الکل، موارد مخدرو هر ماده ای که سبب رفتار منفی شود اکیدا دوری کنید.
 • برای بهتر شدن حالتان حداقل هفته ای 3 بار ورزش کنید.
 • برای کاهش استرس و اضطراب، از تکنیک های آرامش بخش، مانند یوگا و مدیتیشن استفاده کنید.

بهبود و رهایی از اختلال شخصیت خودشیفته زمان بر است. بنابراین با فکر کردن به بهبودی خود و یادآوری اینکه می توانید روابط آسیب دیده ی خود را سامان دهید و برای بازگشت این روابط تلاش کنید تا شاید از زندگی خود راضی تر شوید، انگیزه خود را حفظ کنید.

زندگی با فردی که دچار اختلال شخصیت خود شیفته باشد چگونه است؟

اگرچه رفتار با افراد خودشیفته بسیار چالش برانگیز است اما می توان از پس آن برآمد. مراجعه به یک درمانگر یا روانشانس بسیار مفیده بوده و می تواند تغییراتی فاحشی در رفتار بیمار ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که شما در قبال رفتار خود مسئول هستید و هر زمان که بخواهید می توانید آن را تغییر دهید. حتی اگر فرد مبتلا به اختلال شخصیت خود شیفته مشکل را نمی بیند، یا برای اصلاح رفتار خود به دنبال درمان نیست، اعتراض شما نسبت به رفتارش سبب می شود رفتارش را در مقابل شما کنترل کند چرا که می داند شما رفتار او را تحمل نمی کنید.

تفاوت اعتماد به نفس و خودشیفتگی

برخی از صفات اختلال شخصیت خودشیفته ممکن است شبیه اعتماد به نفس به نظر برسند درحالی که یکی نیستند. این دو موضوع کاملا با یکدیگر متفاوت اند همانطور که پیش تر به آن اشاره شد خودشیفتگی، با احساس بزرگ خود اهمیتی، فقدان همدلی با دیگران، نیاز به تحسین بیش از حد، و این باور که فرد منحصر به فرد است و مستحق برخورد ویژه است، تعریف می شود اما اعتماد به نفس در حقیقت ایمان به خود و استعداد ها و توانایی های خود است.

نتیجه گیری

یکی از انواع اختلالات شخصیتی اختلال خودشیفتگی است که این موضوع باعث مشکلاتی در زندگی فرد می شود. برای رفع این اختلال می توانید به بهترین کلینیک روانشناسی و روانپزشکی مراجعه کرده و درمان انجام دهید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *