مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اختلال پارانویا چیست؟

اختلال پارانویا نوعی بیماری روانی است که موجب سوء ظن نسبت به دیگران می شود. فرد در این حالت اعتمادی به سایر افراد نداشته و  فکر میکند دیگران قصد صدمه زدن به او را دارند. در واقع یک سوء ظن غیر منطقی نسبت به سایر افراد در فرد مبتلا به پارانویا شکل می گیرد که جنبه های زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. علت به وجود آمدن همچین فکری در فرد معمولا احساس ناراحتی شدید از یک فرد خاص یا یک مسئله و موضوعی باشد که منجر شده فرد این احساس و تفکرات داشته باشد. شاید بسیاری از افراد حالت خفیف پارانویا را تجربه کنند و افکار بدبینانه نسبت به سایرین داشته باشند، اما این رفتار زمانی اختلال محسوب می شود که سوءظن نسبت به دیگران بسیار شدید، بی اساس و غیر منطقی باشد و در رفتار های فرد نمو بیرونی پیدا کند. در ادامه به بررسی علل، علائم و درمان این اختلال می پردازیم.

اختلال-پارانویا

علائم پارانویا و تشخیص

همانطور که اشاره شد ممکن است بسیاری افراد گاها دچار پارانویا شوند و فکر کنند شخصی قصد آسیب زدن به آنها را دارد. اما این حالت در افرادی که با این اختلال دست و پنجه نرم میکنند، پایدار تر و شدیدتر می باشد. برخی از علائم پارانویا عبارت اند از :

 • احساس قربانی بودن یا قربانی شدن
 • احساس آزار و اذیت از سوی دیگران
 • دچار سوتفاهم شدن
 • بی اعتماد بودن نسبت به دیگران
 • انزوا و گوشه گیری

همه این علائم بسته  به شدت بیماری می تواند از خفیف تا شدید باشد. تشخیص این بیماری مانند اکثر بیماری های روانی دیگر با  تشخیص روانشناس یا روانپزشک صورت می گیرد

هنگامی خود فرد یا اطرافیان او متوجه علائم شوند باید برای تشخیص دقیق به روانشناس یا روانپزشک مراجعه نماید. زمانی که فرد مبتلا به اختلال پارانویا به پزشک مراجعه می نماید، پزشک با بررسی پرونده سلامت وی و تجویز آزمایش جهت بررسی بیماری اقدام می کند. گاهی ممکن است فرد بیماری های دیگری داشتته باشد که علائم آن مشابه با پارانویا باشد. پس از مشخص شدن این موارد ممکن است فرد به این روانپزشک ارجاع داده شود تا تشخیص به صورت دقیق انجام گیرد. روانپزشک نیز با پرسیدن سوالات و بررسی علائم  پاسخ های فرد می تواند این اختلال را تشخیص دهد.

نمونه هایی از افکار پارانوئید

پارانویا ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و شدت آن نیز بسته به افراد خفیف یا شدید باشد  اما افکار مشترکی وجود دارد که در همه افراد مبتلا به اختلال پارانویا ممکن است بروز کند که عبارت اند از :

 • فرد هنگام راه رفتن در خیابان یا کوچه ممکن است فک کند که فردی که از کنار آن عبور کرده یا در مقابلش قرار دارد ممکن است او را بدزدد، به او آسیب بزند یا او را بکشد.
 • فرد مبتلا فکر میکند همه به او خیره شده اند و در مورد او صحبت می کنند.
 • فرد پارانویا فکر می کند که سایرین در تلاشند تا او را کنار بگذارند و  حذف کنند.
 • تعبیر اشتباه از رفتار و شوخی های دیگران

علت بروز پارانویا چیست؟

علت دقیق بروز همچین بیماری مشخص نیست. اما تحقیقات نشان می دهد که افرادی دارای بیماری هایی مانند پارکینسون یا اسکیزوفرنی هستند و سایر بیماری ها روانی دیگر هستند مستعد پارانویا می باشند.

همچنین بیماری هایی که ممکن است بر مغز افراد تاثیر بگذارد مانند  آلزایمر، صرع، سکته، بیماری هانتینگتون، تومورهای مغزی و غیره نیز می تواند باعث بروز پارانویا گردد.

قرار گرفتن در معرض برخی سموم و مواد شیمیایی نیز می تواند در بروز این بیماری موثر باشد. استعداد ژنتیکی، مورد سو استفاده قرار گرفتن در کودکی یا بزرگسالی، داشتن سابقه خانوادگی بیماری های روانی، بی خوابی و اختلال خواب ، استرس، ضربه یا تصادف، از دست دادن موقعیت اجتماعی یا شغل و کار، از دست دادن عزیزان، مصرف مواد مخدر و الکل و … نیز از دیر عوامل دخیل در بروز پارانویا می باشند.

پارانویا و ارتباط آن با سایر بیماری های روانی

پارانویا می تواند در خلال یک دوره در بعضی از بیماری  های روانی به عنوان علائم بیماری بروز کند. این  بیماری ها عبارت اند از :  اختلال دو قطبی، بیماری های مغزی یا تومورها، صرع، اختلال هذیانی (پارانوئید)، زوال عقل، اختلال شخصیت پارانوئید، جنون جوانی، سکته. در زیر به بررسی ارتباط بین پارانویا و برخی بیماری های روانی آورده شده است :

پارانویا در اختلال دو قطبی 

افرادی که به اختلال دو قطبی مبتلا هستند ممکن است در یک دوره دچار افکار پارانوئید شوند. البته این به این معنی نیست که همه افراد دوقطبی حتما دچار پارانویا می شوند، اما امکان ابتلا افراد دو قطبی به پارانویا بیشتر است.

پارانویا و اختلالات روان پریشی 

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که با بروز رفتار های روان پریشی و جنون آمیز بروز میکند. این افراد رفتار های مانند بی نظمی در گفتار، دیدن یا شنیدن چیز های غیر واقعی و … را از خود بروز می دهند. پارانویا نیز می تواند در این افراد بروز کند و به عنوان بخشی از علائم دوره ای این بیماری به شمار رود.

درمان اختلال پارانویا

درمان این بیماری نیز مانند سایر بیماری ها به  شدت آن بستگی دارد. گاهی بیماری با گذراندن چندین جلسه مشاوره و روان درمانی ممکن است بهبود یابد اما در موارد شدید نیاز به تجویز دارو توسط روانپزشک می باشد. به طور کلی دو راه درمانی برای این  اختلال وجود دارد :

دارو درمانی 

این درمان زمانی ارائه می شود که فرد دارای علائم شدیدی باشد. در این حالت فرد به روانپزشک ارجاع داده می شود تا با بررسی های و معاینات، داروهای لازم را برای فرد تجویز کند. این داروها معمولا داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب می باشند. دوز مورد استفاده نیز توسط روانپزشک تعیین می گردد.

روان درمانی

جلسات مشاوره توسط روانشناس می تواند به فرد مبتلا به پارانویا کمک کند که افکار خود را کنترل کرده و از شدت افکار نفی بکاهد. آموزش هایی که توسط روانشناس به این افراد داده می شود، موجب می شود که بیتواندد با دیگران بهتر ارتباط  برقرار کنند و بتوانند به دیگران اعتماد کنند. ابراز احساسات خود را  مدیریت کنند و با استفاده از تکنیک های گفته شده اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. اشکان ارشادی از کرمانشاه

  سلام
  درمان دارویی برای پارانویا وجود دارد؟
  در نهایت برای حذف این گونه افکار باید چکار کرد؟ فرض کنید که حتی در خواب هم این افکار منعکس می شوند و در خواب هم فرد آرامش، نداشته باشد؟
  درمان دارویی این چگونه است؟
  ایمیل بزنید لطفا

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *