گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / تاثیرات مخرب استرس مزمن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیرات مخرب استرس مزمن چیست؟

استرس طولانی مدت یا استرس مزمن، همان پاسخ فیزیولوژیکی طولانی مدت است که می تواند عواقب جدی برای سلامتی در صورت عدم درمان آن داشته باشد. استرس مزمن اثرات مخربی بر روی شرایط سلامت و روان فرد دارد. در این مقاله از سایت مرکز کلینیک روانشناسی و روانپزشکی مهربد به موضوع استرس مزمن و تاثیرات آن می پردازیم:

هنگامی که فرد دچار استرس می شود، به دنبال آن هورمون هایی در بدن آزاد می شود که بدن را در برابر چنین موقعیت استرس زا آماده می کند؛ با افزایش ضربان قلب و میزان تنفس، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی هوشیار می شوید و موجب می شود بتوانید در چنین موقعیت هایی که به پاسخ سریع نیاز دارند اقدام کنید. اگر در این موقعیت به مدت طولانی بمانید و هیچ خطری هم نباشد باز برانگیختگی و هورمون های بدن را افزایش می دهد.

علائم استرس طولانی مدت

استرس طولانی مدت، می تواند بر روی ذهن و جسم فرد تاثیرهای مختلفی بگذارد؛ برخی از علائم استرس طولانی مدت عبارتند از:

اضطراب

 • کاهش میل جنسی
 • عدم تمرکز
 • افکار آشفته
 • زیاد یا کم غذا خوردن
 • خستگی
 • احساس درماندگی
 • بیماری ها و عفونت های مکرر
 • احساس عدم کنترل
 • احساس ناامیدی
 • سر درد
 • سوء هاضمه
 • تحریک پذیری
 • تغییرات خلق و خویی
 • مشکلات خواب
 • دیر خوب شدن پس از بیماری

شدت این علائم ممکن است متفاوت باشد، با ادامه یافتن استرس بسیاری از این علائم شدیدتر می شود

علل

تعدادی موقعیت وجود دارد که می تواند منجر به استرس طولانی مدت گردد. گاهی تنها یک مشکل جدی در بروز استرس های بلند مدت تاثیر دارد. دلایل احتمالی این موارد عبارتند از:

مشکلات مزمن سلامتی: مشکلات سلامتی چنانچه حاد و طولانی باشد منبع قابل توجهی از استرس طولانی مدت است.

روابط دشوار: داشتن رابطه چالش برانگیز با اعضای خانواده، شرکا، همکاران یا دیگران می تواند استرس های مزمن را درست کند.

مشکلات مالی: مسائلی مانند بدهی، هزینه های ناگهانی یا تغییر در وضعیت مالی شخص می تواند استرس را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. استرس های شغلی، محیط کاری دشوار یا حتی نداشتن امنیت شغلی موجب استرس های طولانی می شود.

عوامل استرس زا: مواردی مانند قرار گرفتن در معرض آزار جنسی، عاطفی، جنسی ، خشونت های بین فردی یا قرار گرفتن در معرض خشونت های شدید از عوامل تاثیر گذار در ایجاد استرس های مزمن محسوب می شوند.

تحقیقات نشان داده است نژادپرستی بر روی سلامت جسمی و روانی تاثیر منفی جدی دارد. در سال 2020 انجمن پزشکی آمریکا نژادپرستی را به عنوان تهدید جدی برای بهداشت عمومی شناسایی کرد.

تاثیرهای استرس طولانی مدت

اختلالات اضطرابی

بیماری های خود ایمنی

ضعف سیستم ایمنی بدن

افسردگی

دیابت 2

بیماری قلبی

فشار خون بالا

بیخوابی

چاقی

اختلال استرس پس از سانحه

عفونت های تنفسی

سوزش پوست

روان گسیختگی

استرس طولانی مدت بر کل بدن تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر روی سلامتی دارد.

سلامت روان

استرس طولانی مدت می تواند به سلامت روان فرد آسیب جدی وارد کند. استرس مزمن با مواردی مانند اضطراب، افسردگی، استرس پس از سانحه، مصرف مواد مخدر، مشکلات خواب و اختلالات شخصیتی مرتبط است. علاوه بر این بر روی حافظه، عزت نفس، تمرکز و سایر جنبه های یادگیری و شناخت فرد تاثیر دارد.

تحقیقات ثابت کرده است استرس طولانی مدت می تواند منجر به بروز تغییرات در ساختار مغز شود؛ به عنوان مثال حجم بسیاری از مناطق مغز را کاهش دهد. این تغییرات ساختاری مغز می تواند اختلال عملکرد، عاطفی و شناختی شخص را افزایش دهد و در نهایت آسیب پذیری او را در برابر بیماری های روانی افزایش دهد.

سیستم قلب و عروق

استرس حاد باعث می شود ضربان قلب افزایش یابد، رگ های خونی گشاد شوند و فشار خون بالا رود تا اکسیژن را سریعتر به مناطق بدن منتقل کند.

به طور معمول بدن پس از استرس به حالت استراحت خود برمی گردد، اما استرس طولانی مدت سیستم قلبی عروقی را در معرض سطح بالاتری از هورمون های استرس قرار می دهد و به مرور زمان تحت تاثیر آن آسیب می بیند.

استرس مزمن و ماندگار می تواند خطر ابتلا به مشکلاتی مانند فشار خون بالا، حمله قلبی یا سکته را در فرد افزایش می دهد.

دستگاه گوارش

استرس طولانی مدت بر عملکرد دستگاه گوارش تاثیر منفی دارد؛ به عنوان مثال هضم غذا را با اختلال روبرو می کند، در ابتدا دردهای مارپیچی در معده خود احساس می کند ولی پس از چندی به نفخ و معده درد دچار می شوید. البته تاثیرات مخرب استرس تنها محدود به موارد گفته شده نمی شود. استرس با تغییر دادن عملکرد روده ها، بر سلامت روان و سایر سیستم های بدن فرد اختلال ایجاد کند و بیماری هایی را مانند بیماری التهابی روده، سندروم روده تحریک پذیر، زخم معده و رفلاکس معده موجب شود.

سیستم اسکلتی – عضلانی

وقتی احساس استرس می کنید ، احتمالاً متوجه شده اید که ماهیچه های شما متشنج می شوند. با استرس طولانی مدت، این تنش عضلانی برای مدت طولانی ادامه می یابد. در نتیجه ، ممکن است  افراد به سردرد یا میگرن دچار شوند ، که اغلب بر اثر تنش عضلات سر، گردن و شانه ها رخ می دهد.

دستگاه تنفسی

استرس طولانی مدت همچنین می تواند روند تنفسی بدن را مختل کند. استرس روانی ممکن است تنفس را دشوارتر کرده و منجر به تنفس سریع و تنگی نفس شود. افرادی که سابقه ابتلا به  بیماری تنفسی مانند برونشیت مزمن ، آسم یا بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) دارند، علائم آنها در نتیجه استرس مداوم بدتر می شود.

چگونه با استرس طولانی مدت کنار بیاییم

اگر فکر می کنید تحت تأثیر استرس طولانی مدت قرار گرفته اید ، مواردی وجود دارد که می توانید به تسکین دادن شما کمک کند. روشهای موثر مدیریت استرس برای حفظ سلامت جسمی و روانی مهم است. حتی اگر همیشه نتوانید منابع استرس مداوم خود را کنترل کنید، می توانید راه های پاسخ و کنار آمدن را مدیریت کنید. برخی از راهکارها در ادامه ذکر شده است

استرس را از بین ببرید

یکی از بهترین راه ها برای کاهش استرس طولانی مدت ، رفع آن از ریشه است. البته این همیشه ممکن نیست. در برخی موارد دیگر ، لازم است یک تغییر اساسی در زندگی خود ایجاد کنید.

اگر درگیر رابطه ای هستید که برای شما تنها استرس دارد ، بهتر است به آن نگاهی جدی بیندازید که آیا می خواهید رابطه را ادامه دهید یا خیر. اگر این شغل شماست که باعث استرس شما می شود ، ممکن است بخواهید به دنبال یافتن شغل دیگری باشید یا در شغل فعلی خود سمت شغلی خود را عوض کنید.

البته لازم به یادآوری است که تغییرات بزرگ منشأ استرس طولانی مدت هستند. به همین دلیل مهم است که گزینه های خود را ارزیابی کنید، تعیین کنید که مزایا و معایب احتمالی ایجاد یک تغییر چیست. سپس درباره تغییر یک موقعیت تصمیم بگیرید. ممکن است یک موقعیت جدید استرس و اضطراب را به طور موقت افزایش دهد ولی بعدا منجر به کاهش استرس و خوشبختی بیشتر در طولانی مدت شود.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *