مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از تشخیص تا درمان اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی در میان عوام مردم با تصور رفتار های پرخاشگرانه و غیر قابل کنترل تداعی می شود در حالی که اصلی ترین نشانه آن هذیان های سازمان یافته و توهمات شنیداری و دیداری است. درادامه به شرح همه چیز از تشخیص تا درمان اسکیزوفرنی می پردازیم.

راه های درمان اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی با کمک روان درمانگر و دارو

علائم اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی با زمینه های ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود و آمار دقیقی از درصد تاثیر هر کدام از این موارد در دست نیست. اما وجود فرد دارای اسکیزوفرنی در خانواده برای دیگران نیز خطر ابتلا به آن را هشدار می دهد. نام دیگر اسکیزوفرنی، شیزوفرنی است که با تاثیرات مخرب و جدی بر رفتار، احساس و نحوه ی تفکر فرد می گذارد. افراد مبتلا به شیزوفرنی باور ها و تفکرات عجیبی دارند و تفاوت میان حقیقت و اعتقادات خود را نمی توانند تشخیص دهند. آن ها هذیان می گویند و توهمات دیداری و شنیداری فراوانی دارند. رفتاری هم چون خندیدن بی دلیل با صدای بلند یا عدم توانایی در بیان خواسته و احساسات از دیگر نشانه های بیماران مبتلا به اسیکزوفرنی است.

علائم شیزوفرنی

افراد دارای اختلال شیزوفرنی این علائم را از خود بروز می دهند.

انواع اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی انواع مختلفی دارد ازجمله آن می توان به اسکیزوفرنی پارانوید، اسکیزوفرنی آشفته و اسکیزوفرنی کاتاتونیک اشاره کرد.

اسکیزوفرنی کاتاتونیک

یکی از انواع شایع اسکیزوفرنی، کاتاتونیک است که بیمار دارای تغییرات غیرمنطقی و شدیدی در رفتار است به گونه ای که در برخی مواقع بسیار آرام و افسرده و بی حرکت است و در برخی مواقع از خود احساسات افراطی و واکنش های غیر متناسب بروز می دهد. از دیگر ویژگی های این دسته از بیماران اسکیزوفرنی لجبازی و انعطاف و اطاعت شدید است. برخی از آنان شدید ترین نوع درون گرایی را بروز می دهندو می توانند زمانی طولانی با اطراف خود کوچکترین ارتباطی برقرار نکنند.

تست اسکیزوفرنی

هم اکنون آزمایش یا تست مشخصی برای تشخیص قطعی بیماری اسکیزوفرنی وجود ندارد و روانپزشک با بررسی دقیق علائم بالینی بیمار تشخیص به بیماری را اعلام می کندو بیماری اسکیزوفرنی باید حتما توسط روانپزشک تشخیص داده شود و مانند تمامی بیماری ها آگاهی زود هنگام و اقدام به موقع برای درمان آن می تواند از آسیب های ناشی از نوسانات خلقی و پیشروی و  آسیب های مغزی جلوگیری کند.

مراحل اسکیزوفرنی

دوره ی ابتلا به اختلال شیزوفرنی را به سه مرحله تقسیم بندی می کنند مرحله مقدماتی، مرحله فعال، مرحله باقی مانده

در هر کدام از این مراحل بیمار در شرایط خاصی به سر می برد و ویژگی های متفاوتی دارد. به اختصار به این مراحل می پردازیم.

علائم شیزوفرنی در کودکان

علائم اسکیزوفرنی در کودکان

مرحله مقدماتی شیزوفرنی

اولین نشانه های شیزوفرنی از دوران بلوغ به بعد با تفکرات عجیب و عقاید تخریب کننده آغاز می شود و به تدریج پیش روی می کند تا حدی که موجب اختلال در روند طبیعی عملکرد فرد در روابط اجتماعی، تحصیلی و شغلی می شود و قادر به تعاملات اجتماعی معمول زندگی نیست  و از روند زندگی طبیعی و سالم فاصله می گیرد این مرحله حدودا 5 سال زمان می برد.

مرحله فعال شیزوفرنی

حدود 15 درصد از بیماران اسکیزوفرنی قادر به عبور از مرحله مقدماتی این بیماری نیستند و به طور تقریبی 85 درصد از بیماران وارد مرحله فعال بیماری می شوند و علائم دیگر آن به وضوح نمایان می شود. در این ومرحله بیمار رفتار های نامناسب از خود بروز داده و توهم شنیدن صدا ها یا دیدن تصاویری او را به هذیان گفتن وا می دارد. تشخیص اختلال اسکیزوفرنی توسط روانشناسان و متخصصان این حوزه با بررسی تمامی خلقیات بیمار صورت می گیرد و پروسه ای با اهمیت و زمان بر است زیرا در اغلب موارد بیمار علائم را کتمان یا پنهان می کند.

مرحله باقی مانده شیزوفرنی

در این مرحله بیماران تحت درمان قرار گرفته اند و نشانه های واضح بیماری در آنان برطرف گردیده است. و فرد تعارض رفتاری، هزیان و توهم را ندارد اما آثاری از نشانه های پنهان بیماری در او دیده میشود و نمی تواند مانند دیگر افراد مسائل شغلی و تعامل اجتماعی را مدیریت کند و در زنذگی مشکلاتی از این دست برای آن ها ایجاد می شود.

 

درمان سریع اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی بعد از تشخیص قطعی روانشناس و روانپزشک، با در نظر گرفتن مرحله ی بیماری آغاز می شود. درمان اختلال اسکیزوفرنی با تجویز دارو های روان پریشی، ضد افسردگی و … برای کنترل علائم روانی و نوسانات خلقی انجام می یگرد و با رفتار درمانی، کار درمانی و شناخت درانی ادامه می یابد.

 

خلاصه مطلب

اگر در اطرافیان خود مانند دوستان و اشنایان افرادی با علائم بیماری اسکیزوفرنی می شناسید آنان را به کسب آگاهی در باب این اختلال و اقدامات لازم جهت درمان تشویق کنید پیش از آن که آسیب بیشتری ببینند و درمان آن ها غیر ممکن شود. شما همراهان عزیز می توانید از طریق دیدگاه این مقاله، سوالات خود را از گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد بپرسید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *