گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / درمان اضطراب / خود بیمار انگاری و ترس از کرونا
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خود بیمار انگاری و ترس از کرونا

اضطراب از احوالات درونی و روانی است که این روزها آمار قابل توجهی از زنان و مردان در سنین مختلفی به آن مبتلا هستند. واقعیتی که وجود دارد این است که این حال آشفته درونی و علائمی که در پی دارد تا حد زیادی می تواند روند عادی و طبیعی زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و مانعی جدی بر سر راه موفقیت های تحصیلی، شغلی و بسیاری از حوزه های دیگر باشد. در ادامه با پرداختی که مفصلا خواهیم داشت خواهید دانست که اختلال اضطرابی تا چه میزان می تواند در بروز بسیاری از مشکلات اثر گذار باشد. اختلال اضطراب بیماری از جمله انواع اضطراب هایی است که افراد به آن دچار می شوند. در شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا اختلال اضطراب بیماری می تواند آسیب زیادی به  حوزه های زندگی افراد وارد کند.

علت اضطراب بیماری

اختلال اضطراب بیماری

خود بیمار انگاری و ترس از کرونا

اختلال اضطراب بیماری

به شرایطی  اطلاق می شود که فرد علیرغم این که فاقد علائم بیماری جسمی است اما ترس شدیدی از ابتلا به بیماری دارد. در این اختلال با وجود معاینه های پزشکی معتبر و نظر به عدم وجود هر گونه بیماری جسمی، فرد معتقد و نگران از ابتلا به بیماری خطرناک است. در برخی موارد ممکن است در پی آن علائم جسمی مانند خستگی و بی حالی و  درد عضله ای همراه شود. به این اختلال هیپوکندریازیس، خودبیمار انگاری و اضطراب سلامتی نیز گفته می شود. با افزایش سن بروز این اختلال شایع تر می گردد و فرد با ظهور کوچک ترین علامتی در بدن خود با پیامد استرس مداوم و حساسیت بیش از حد روبه رو می شود و بدترین بیماری های ممکن را به خود نسبت می دهد.

اختلال اضطرابی چیست؟

همانطور که از نامش بر می آید اضطراب نوعی حالت روانی است که مختل کننده تمرکز و کاهش دهنده توانایی های شناختی و ادراکی خواهد شد.

از این رو زمانی که افراد در حالت شدید تری از اضطراب هستند توانایی های یادگیری و یادسپاری (حافظه) و نیز توان یادآوری شان به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

مهم ترین نکته این است که همه افراد اعم از زن و مرد و کوچک و بزرگ گاها در شرایط خاصی از زندگی شان این هراس و اضطراب راتجربه می کنند. اما اگر علائم این حالت روانی همیشگی و دائم باشد تبدیل به اختلالی می شود که در سراسر زندگی سایه خواهد انداخت. اختلال اضطراب شامل زیر شاخه هایی می شود که یک مورد از انواع آن اضطراب بیماری است

اختلال سلامتی

در برخی موارد ممکن است بیمار نسبت به اندام خاصی در بدن خود این حساسیت را داشته و معتقد باشد در کارکرد طبیعی قلب، مغز، ریه، گوارش و… اختلالی جدی وجود دارد. با وجود بررسی و تشخیص پزشک مبنی بر سلامت بدن نیز تنها پزشک خود را عوض می کند و هم چنان به اعتقاد خود پایبند می ماند. این افراد با وسواس و هجوم افکار مواجه هستند و برای رهایی از اضطراب کارهایی از قبیل خواندن اطلاعات پزشکی در سایت های مختلف، مراجعه به پزشک های متعدد یا لمس بیش از حد توده های بدن رو می آورند که به تشدید این عارضه دامن می زند.

علائم اختلال اضطرابی

مهم ترین و شایع ترین علائمی که افراد مبتلا به اختلال اضطرابی با آن روبرو هستند از این قرار است:

 • ترس و واهمه؛ واقعیتی که وجود دارد این است که اگر از این افراد بپرسند که از چه چیزی می ترسند آنها نمی توانند به این سوال پاسخ دهند یا حداقل پاسخ های اینان دقیق و مشخص نخواهد بود. از این رو ترس اینان از یک عامل ناشناخته است.
 • آشفتگی؛ این حالت در واقع به یک پریشانی روانی اشاره دارد که نمود بیرونی آن بلاتکلیفی و یا حتی پریشانی در سطح گفتار است. آن ها پرش ذهن زیاد دارند و صحبت های پراکنده دارند.
 • احساس ناامنی؛ شخص مضطرب خود را از سوی افراد ناشناخته در نا امنی می بیند و احساس می کند که افرادی هستند که او را تهدید می کنند.
 • عرق کردن غیر عادی
 • آشفتگی ظاهری مثل اینکه چهره و لباس های این افراد در یک پریشانی و آشفتگی غیر عادی است
 • بی اشتهایی عصبی و یا پرخوری عصبی
 • رنگ پریده و افزایش ضربان قلب
 • اختلال خواب و کاهش کیفیت خواب
 • احساس گناه
 • ناراحتی و کمبود انرژی
علائم و نشانه های اختلال اضطراب چیست؟

علائم اختلال اضطراب بیماری

علل و عوامل دخیل در بروز اختلال اضطرابی

عوامل مختلفی می تواند زمینه ساز بروز این اختلال در افراد مختلفی شود.

 • مشکلات خانوادگی و یا روابط غیر همدلانه و صمیمانه بین افراد خانواده
 • ترک شدن از سوی شخص یا اشخاصی که به انها علاقه و وابستگی دارند
 • مرگ عزیزان
 • ژنتیک و وراثت؛ مهم ترین نکته ای که باید در زمینه اختلال اضطراب در نظر داشته باشید این است که عوامل ژنتیکی از مهم ترین عواملی هستند که در بروز این عارضه اثر می گذارند.

روش های درمانی اختلال اضطراب

پیش از آنکه وارد حوزه روش های درمانی این اختلال شویم باید بگوییم که اضطراب انواع مختلفی دارد که روش های درمانی بکار گرفته شده از سوی روان درمانگران به نوع اضطراب نیز باز می گردد.

 • درمان های دارویی
 • رفتار درمانی
 • خانواده درمانی
 • هیپنوتراپی

تاثیر اختلال اضطرابی در زندگی عادی افراد

واقعیت این است که مشاهده شده است اضطراب تا حد قابل توجهی می تواند در موفقیت های تحصیلی و یا شغلی افراد اثر گذار باشد. در واقع افرادی که اضطراب دارند نمی توانند سخنرانی بی اضطراب تجربه کنند حتی اگر در زمینه موضوع سخنرانی به اندازه کافی تحقیق و پژوهش کرده باشند و سواد کافی را برای صحبت کردن داشته باشند.

گاهی این افراد از حضور در برخی از جمع هایی که می تواند عاملی برای پیشرفت های آنان باشد اجتناب می کنند زیرا که دچار اضطرابی غیر قابل کنترل می شوند.

گاها این افراد ایده های خوبی برای پیشرفت مجموعه ای که در آن کار می کنند دارند اما به دلیل اینکه دچار اضطراب می شوند از مطرح کردن ایده ها صرف نظر می کنند. از این رو لازم است که روند درمان این اختلال را پشت سر بگذارند پیش از آنکه صدمات بیشتری به موفقیت آن ها وارد شود.

نتیجه گیری

در طول نوشتار تلاش مان بر این بود که در زمینه اختلال اضطرابی اطلاعاتی دقیق و جزئی را در اختیار همراهان همیشگی مان قرار دهیم.امید است که توانسته باشیم جدی بودن مساله اختلال اضطرابی را منتقل کرده باشیم و از تاثیرات منفی ای که می تواند در زندگی عادی مان داشته باشد با دقت سخن گفته باشیم.در نهایت این شما هستید که باید تصمیماتی آگاهانه و هوشمندانه در جهت درمان آن بگیرید. در صورت بروز هر کدام از علائم نام برده برای اختلال اضطراب بیماری به جای مراجعه به پزشک های متعدد می توانید برای درمان به مرکز روانپزشکی و روانشناسی مهربد مراجعه نمایید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *