مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس  می تواند به احساسی کلی از باور و اعتماد به توانایی خود در کنترل زندگی و یا به موقعیت های خاص مربوط باشد. به طور مثال ممکن است در زمینه های تخصصی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید ولی در سایر زمینه ها اعتماد به نفستان پایین باشد. دارا بودن سطح استاندارد اعتماد به نفس به شما کمک می کند که در زندگی شخصی و حرفه ای خود موفق تر باشید. طبق تحقیقات به عمل آمده، افراد دارای اعتماد به نفس بالا تمایل بیشتری به کسب موفقیت های علمی دارند. علاوه براین اعتماد به نفس می تواند نقش موثری در ایجاد انگیزه برای رسیدن به هدف ها داشته باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه به خودشناسی برسیم؟

راه های افزایش اعتماد به نفس

خوشبختانه راه های زیادی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد. راهکار هایی که در این قسمت به آنها می پردازیم ،می توانند به افزایش اعتماد به نفس شما در زمینه های مختلف کمک کنند.

از مقایسه ی خود با دیگران دست بردارید

آیا ظاهر خود را با افرادی که در فضای مجازی آنها را دنبال می کنید مقایسه می کنید؟ و یا درآمد ماهیانه ی خود را با دوستانتان مقایسه می کنید؟ نظریه ی مقایسه ی اجتماعی بیان می کند که مقایسه امری عادی است اما اعتماد به نفس شما را نه تنها افزایش نمی دهند بله اثر عکس دارد. مطالعات منتشر شده در سال 2018 نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین حسادت و احساسی که به خود دارید وجود دارد . طبق تحقیقات به عمل آمده، افرادی که خود را با دیگران مقایسه می کنند احساس حسادت را نیز تجربه می کنند و هرچه این حسادت بیشتر شود، احساس بدتری نسبت به خود پیدا می کنند. حال اگر متوجه شوید که در حال مقایسه خود با دیگران هستید، چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش می دهید؟ نخستین قدم این است که به خود یادآور شوید مقایسه سودی ندارد. هر کس  در حال طی کردن مسیر خود است و زندگی مسابقه یا رقابت نیست. حسادت به دیگران موقعیت تا نقاط قوت و موفقیت های خود را به خود یادآوری کنید. یک دفتر برای شکرگزاری داشته های خود تهیه کنید. این امر باعث می شود تا بر زندگی خود تمرکز کنید نه دیگران.

اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید

چند ثانیه به احساسی که دوستان و اطرافیانتان به شما می دهند فکر کنید. آیا به شما احساس خوبی میدهند؟ یا بلعکس حال شمارا بد می کنند؟ آیا مدام در حال قضاوت کردن شما هستند یا شما را همانطور که هستید پذیرفته اند؟

افرادی که با آنها وقت می گذرانید بیشتر از آنچه فکرش را بکنید بر افکار و احساسات شما تاثیر می گذارند. بنابراین از حسی که دیگران به شما می دهند غافل نشوید. اگر پس از وقت گذراندن با شخصی، حس بدی نسبت به خود پیدا می کنید بهتر است ارتباط خود را با آن شخص کم کرده و در مقابل با کسانی وقت بگذرانید که شمارا دوست داشته باشند و صلاح شما را بخواهند؛ کسانی که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: علت افسردگی

مراقب جسم خود باشید

احساس خوب نسبت به خود در گرو حال جسمانی خوب شماست. ازطرفی، اگر مراقبت از خود را تمرین کنید، می‌دانید که برای ذهن، بدن و روح خود کار مثبتی انجام داده اید و طبیعتاً در نتیجه احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

در این بخش تمرین هایی برای خود مراقبتی وجود دارد که به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند:

رژیم غذایی

 رژیم غذایی سالم فواید بسیاری از جمله افزایش اعتماد به نفس دارد. هنگامی که تغذیه شما سرشار از مواد مغذی باشد، بدن خود را سالم تر ، قوی تر و پرانرژی تر حس کرده و در نتیجه حس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

ورزش

تحقیقات نشان می دهد که انجام ورزش های فیزیکی سبب افزایش اعتماد به نفس می شود. به طورمثال در سال 2016 مطالعات منتشر شده نشان داده است، افرادی که به طور منظم ورزش می کنند تصور بهتری از بدن خود دارند و همین امر سبب افزایش اعتماد به نفس آنها شده است.

مدیتیشن

مراقبه یا مدیتیشن به روش های مختلف سبب افزایش اعتماد به نفس می شود. مراقبه در قدم اول موجب خودشناسی و پذیرش خود  شده و سپس شمارا از افکار منفی دور می کند.

با خود مهربان باشید

خود شفقتی باعث می شود هنگامی که خطا می کنید یا شکست می خورید با خود مهربان رفتار کنید.همچنین  شما را از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر کرده و به شما کمک می کند تا احساسات چالش برانگیز را بهتر هدایت کنید و ارتباط خود را با خود و دیگران تقویت کنید.

با ترس های خود رو به رو شوید

از به تعویق انداختن کارها خودداری کنید. یکی از بهترین روش های افزایش اعتماد به نفس مواجه شدن با ترس هاست. سعی کنید با ترس هایی که ریشه در عدم اعتماد به نفس شما دارند مواجه شوید. این امر اشتباه کردن و یا مضطرب بودن را عادی سازی می کند و هرچه جلوتربروید اعتماد به نفس شما بیشتر می شود.

نتیجه گیری

اعتماد بنفس یکی از موارد بسیار مهم در زندگی افراد می باشد که باید افراد نسبت به افزایش آن اقداماتی انجام دهند زیرا پایین بودن اعتماد بنفس سبب اختلالاتی در زندگی افراد می شود. اگر شما اعتماد بنفس کمی دارید بهتر است به بهترین کلینیک روانشناسی و روانپزشکی تهران مراجعه کنید تا نسبت به این اختلال اقدامات لازم انجام شود.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *