گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / زوج درمانی / افسردگی بعد از طلاق چیست و با چه پیامد هایی همراه است؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

افسردگی بعد از طلاق چیست و با چه پیامد هایی همراه است؟

افسردگی بعد از طلاق، یکی از شایع ترین مشکلاتی است که هر یک از زوجین ممکن است آن را تجربه کنند. این افراد به دنبال راهی برای درمان هستند که ما قصد داریم به این افراد نکاتی را در ارتباط با افسردگی بعد از طلاق شرح دهیم از این رو پیشنهاد می کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

این دسته از افراد احساساتی از قبیل:  غم و اندوه، انزوا، ناامیدی و از دست دادن هدف یا جهت گیری در زندگی، از دست دادن انگیزه را تجربه می کنند. این افسردگی در اغلب موارد می تواند پاسخ طبیعی افراد نسبت به تغییراتی که ناشی از طلاق است باشد.

از جمله موراد مهم در مدیریت افسردگی بعد از طلاق می توان به مواردی از قبیل: حمایت از نزدیکان، شرکت در درمان، ورزش یا مدیتیشن، و خواب کافی و تغذیه اشاره کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم علائم و نشانه های افسردگی بعد از طلاق را به طور کامل شرح دهیم.

علائم و نشانه های افسردگی بعد از طلاق

لازم است در ابتدا این نکته را ذکر نماییم که افسردگی بعد از طلاق یکی از استرس زا ترین رویدادهایی است که افرادی زیادی ممکن است آن را تجربه کنند.

با توجه به تحقیقات به دست آمده دریافتیم، افرادی که طلاق را تجربه می کنند این افراد در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی بعد از مهاجرت هستند.

بیتشر بدانید: حل نزاع های خانوادگی

همچنین لازم است بدانید افرادی که قبل از طلاق به افسردگی مبتلا هستند این احتمال بسیار زیاد است که علائم این افراد بعد از طلاق افزایش پیدا کند. از مهم ترین و شایع ترین علائم و نشانه افسردگی بعد از طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

 • بروز احساس غم و ناامیدی که به سادگی از بین نمی رود و تداوم دارد.
 • دست دادن احساس بی ارزشی
 • از دست دادن علاقه به انجام برخی از فعالیت های روزانه
 • عدم احساس تمرکز
 • گریه های متعدد
 • اختلال در خواب شبانه
 • بروز تغییراتی در اشتها
 • بروز افکار خودکشی

افسردگی بعد از طلاق در زنان

همان طور که همه ما می دانیم طلاق در اغلب موارد می تواند یک تجربه بسیار تلخ و آسیب زا باشد که این موضوع به مراتب می تواند برای زنان کمی سخت تر باشد. اغلب زنان بعد از طلاق موارد متعددی از قبیل: بی ثباتی مالی، از دست دادن حضانت فرزندان، یا احساس بی ارزشی و شکست را تجربه می کنند.

بیشتر بدانید: طلاق و کودکان

از جمله مهم ترین علائمی که زنان بعد از طلاق آن را تجربه می کنند می توان به مواردی از قبیل: غمگینی، ناامیدی، از دست دادن اشتها، کمبود انرژی و مشکل در تمرکز اشاره کرد. این دسته از زنان برای درمان افسردگی بعد از طلاق می توانند از راهکارهای مختلفی همانند مدیتیشن، ورزش و رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.

افسردگی بعد از طلاق در مردان

به طور معمول، بعد از طلاق مردان ممکن است طیف وسیعی از تجربیات و یا احساسات را در این دوره پشت سر بگذارند که در این مواقع هدایت کردن این دسته از مردان کار بسیار دشواری است.

بیشتر بدانید: اهمیت سال اول ازدواج

در اغلب این افراد، احساساتی از قبیل: غم و اندوه، ناامیدی و عصبانیت بروز پیدا می کند. مقابله با احساسات، از جمله چالش هایی است که مردان پس از طلاق آن را تجربه می کنند. این افراد با ورزش کردن، مدیتیشن، گذراندن وقت با عزیزانشان بهتر می توانند با این غم کنار بیایند. در برخی موارد شاهد هستیم که طلاق مردان با پیامد های منفی همانند قضاوت شدن همراه است.

راه های درمان افسردگی بعد از طلاق

در نظر داشته باشید که در اغلب موارد، افسردگی بعد از طلاق ناگریز است. در صورتی که طلاق گرفته اید و یا در حال جدایی هستید، بایستی در ابتدا یاد بگیرید که با این موضوع  چگونه کنار بیایید. از مهم ترین اقدامات برای درمان افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

 • با احساسات خود نجنگید
 • با فردی مطمئن در این زمینه صحبت کنید
 • تمامی افکار خود را یادداشت کنید
 • به طور منظم ورزش کنید
 • غذای سالم بخورید
 • کمک دیگران را قبول کنید
 • خواب منظم و عمیق داشته باشید

سوالات متداول

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد، به عنوان یکی از راه‌های اصلی در فرایند بهبود و بازگشت به زندگی سالم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *