گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / چرا روز تولدمان افسرده می شویم؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چرا روز تولدمان افسرده می شویم؟

شاید همه ی شما تجربه ی افسردگی یا غمگینی در روز تولد را داشته باشید، این حس در بسیاری از افراد در روز تولد یا هفته تولد پدیدار می شود که به شدت احساس ناراحتی می کنند. در این افراد احساس غم گاهی با پرخاشگری و عصبانیت همراه است. معمولا گروه های سنی دگیر این اختلال جوانان هستند که افراد این حس را ناشی از بالا رفتن سن می دانند در حالی که می تواند دلایل دیگری داشه باشد.

این نوع از افسردگی را می توان توسط رویکرد های مختلفی بررسی کرد، بهترین رویکرد روانشناسی وجود است. یکی از دلایل افسردگی در روز تولد از نظر این دیدگاه اضطراب افراد از بالا رفتن سنشان است تقریبا بیشتر افراد از بالا رفتن سن و احساس تنهایی و مرگ می ترسند دچار استرس می شوند. در مجموع اتفاقاتی که گذر زمان را به وضوح نشان می دهند مانند عید سال نو یا تولد می توانند چنین حسی در افراد ایجاد کنند. بنابراین احساس ناراحتی در این روز ها طبیعی است اما اگر طولانی مدت شود می تواند منجر به افسردگی شود.

ترس از مرگ نوعی استرس منفی است اما مخرب نبوده و دائما به فرد یادآوری می کند وقت او محدود است و سبب می شود فرد بیشتر به انجام کار هایی که سبب موفقیت اوست بپردازد. درواقع این احساس را می توان تبدیل به نوعی انگیزه برای انجام کار ها تبدیل کرد. اما این اضطراب باید به اندازه باشد و تفکرات دائم فرد نباشد زیرا باعث بروز افسردگی می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض این غم قرار دارند؟

این نوع از غم معمولا در اغلب افراد مشاهده می شود اما احتمال وقوع آن در افرادی با شرایط زیر بیشتر است:

  1. افرادی که دارای سابقه ی افسردگی در حال حاظر یا در گذشته بوده اند، یا یکی از افراد خانواده به بیماری افسردگی دچار باشد. در این افراد احتمال ابتلا به افسردگی بیشتر است.
  2. در صورتی که فرد به اختلالات روانی مبتلا باشد می تواند عاملی برای ابتلا به افسردگی محسوب شود.
  3. افرادی که درونگرا هستند بیشتر احساس ناراحتی می کنند زیرا این افراد تمایل به ارتباط برقرار کردن و معاشرت را ندارند و تولد هم نیاز به این آیتم ها دارد. بنابراین احساس غم در این افراد امری طبیعی می باشد.
  4. هر نوع اضطراب می تواند عامل افسردگی باشد که ممکن است با کیک تولد یا کادو این اضطراب تحریک شود.

دلایل افسردگی در روز تولد

این دلایل را می توان به دو گروه درونی و بیرونی تقسیم کرد:

 دلایل درونی افسردگی

دلایل درونی منظور همان احساسات درونی فرد است. افراد با نزدیک شدن به روز تولد عموما احساس می کنند که در سال های گذشته موفقیتی نداشته اند و احساس پیری و نزدیکی به مرگ می کنند. اغلب این افراد با نگرش به گذشته تصور می کنند سنشان افزایش یافته اما به هدف های خود نرسیده اند.

دلایل بیرونی افسردگی

عوامل بیرونی شامل تاثیراتی است که اجتماع بر زندگی فرد گذاشته است. افراد با حضور در جامعه سرگرم کلیشه هایی می شوند که توسط جامعه شکل گرفته است. برغای مثال در جامعه قوانینی برای سن ورود به مدرسه و کنکور وجود دارد و یا سن خاصی برای ازدواج معمولا وجود دارد که در صورتی که افراد در این سنین مشخص به اهداف نرسند می تواند احساس یاس در آن ها ایجاد شود. تولد یکی از عواملی است که نشان دهنده گذر زمان و دیر شدن برای انجام این کار هاست و نتیجه آن افسردگی در روز تولد می باشد.

زندگی کردن فرد در خانواده ای که علاقه ای به آن ها ندارد یا اعضا خانواده دارای ارتباط بد با هم می باشند یا فرد مشکلات درون خانواده ای بسیاری دارد در روز تولد احساس غم دارد. زیرا جشن تولد سبب دوری از این غم می شود و این در حالی است که فرد علاقه به برگزاری جشن با چنین خانواده ای ندارد. همچنین روز تولد باعث این می شود فرد به یاد آورد که در این خانواده به دنیا آمده است و تمام تنش های زندگی او بخاطر این خانواده است.

امروزه یکی از عوامل موثر در احساس افسردگی در روز تولد مشاهده ی کادو ها و جشن تولد های دیگران در این فضا است. افراد با مشاهده ی جشن و کادو های دیگران و دانستن این که برای آن ها چنین چیزی قابل دستیابی نیست دچار نوعی یاس می شوند و تصور میکنند افراد به آن ها اهمیت نمی دهند یا قدرشان را نمی دانند. این احساسات در نهایت سبب افسردگی در روز تولد می شود.

درمان افسردگی روز تولد

افسردگی در روز تولد اختلالی است که علی رغم این که یک بار در سال رخ می دهد باید به آن توجه شود و منشا آن مشخص گردد که عوامل بیرونی یا درونی می باشد. فرد با شناختن منشا این غم می تواند نسبت به درمان این مشکل اقدام کند. در ادامه به روش هایی که در کم شدن این غم موثرند خواهیم پرداخت:

راهکار اصلی

اصلی ترین و همچنین مهم ترین راه مقابله با این غم دوست داشتن خود است. فرد باید با خود مهربان باشد و همیشه به جنبه مثبت هر چیزی توجه کند. برای مثال اگر برای خود هدفی تعیین کرده است و رسیدن به هدف محقق نشده است باید شاکر باشد که حداقل هدفی برای خود دارد زیرا برخی از انسان ها حتی هدف هم ندارند. نرسیدن به هدف نباید باعث یاس او شود یا خود را انسانی بداند که لیاقت رسیدن به هدف را نداشته، بلکه باید سبب افزایش تلاش و کوشش او شود و به دنبال دلایلی برای نرسیدن خود به هدف بگردد.

راهکار های دیگر

  • در صورتی که احساس ناراحتی و یاس فرد ناشی از نداشتن هدف یا برنامه ریزی باشد باید نسبت به روز های جدید زندگی اش هدف داده و به سمت آن حرکت کند. برای خود در جهت رسیدن به خواسته ها و آرزو هایش برنامه ریزی کند و برای تحقق یافتن آن ها از هیچ تلاشی دریغ نکند.
  • همانطور که در ذهنش دوست دارد برنامه ریزی تولد انجام دهد. با افزایش سن هر فرد در روز تولد خواسته هایی دارد یا به طور خاصی دوست دارد آن روز را جشن بگیرد. از آن جایی که روز تولد هر کس فقط متعلق به اوست می تواند با هر کسی که8 دوست دارد و هر طور که می خواهد جشن برگزار کند. برای مثال برخی ساده زیست و برخی به دنبال تجملات هستند. بعضی از افراد دوست دارند تولد را در کنار خانواده جشن بگیرند، برخی دوست دارند فقط در کنار دوستان صمیمی باشند و برخی دیگر تولد شلوغ را ترجیه می دهند.
  • همیشه در زندگی همه ی افراد یک سری حسرت وجود دارد و بهتر است افراد در روز تولد به هدف هایی که محقق نشده اند فکر نکنند و به چیز هایی فکر کنند که باعث خوشحالی آن ها بوده است. یادآوری هر چیز خوشحال کننده در سال های گذشته بسیار تاثیرگذار است.

کلام آخر

هر فرد در زندگی ممکن است در روز تولد دچار غم و ناراحتی باشد و در صورتی که این غم با راهکار های ارائه شده رفع نگردد یا میزان آن زیاد باشد فرد باید به روانشناس مراجعه کند زیرا ممکن است دارای افسردگی باشد و باید نسبت به درمان افسردگی اقدام کند. در صورتی که در تهران زندگی می کنید مراجعه به بهترین کلینیک روانشناسی و روانپزشکی می تواند بسیار تاثیرجگذار باشد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *