گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / درمان اختلالات خلقی / سریعترین درمان افسردگی در مردان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سریعترین درمان افسردگی در مردان

وقتی صحبت از افسردگی در مردان به میان می آید، موارد خاصی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. مردان مبتلا به افسردگی اغلب بیش از حد احساس تحریک پذیری می کنند، احساس از دست دادن کنترل دارند. و می توانند نه تنها چیزهایی را که قبلاً از آنها لذت می بردند، بلکه مسئولیت هایی را که در زندگی حرفه ای و شخصی دارند نادیده بگیرند. یک راه خوب برای شروع احساس بهتر، خواب کافی، درگیر شدن در فعالیت بدنی، صحبت با یک درمانگر و مصرف دارو در صورت نیاز است.

افسردگی در مردان

افسردگی یک وضعیت پزشکی جدی است که بدن، خلق و خو و افکار را تحت تاثیر قرار می دهد. بر نحوه خوردن و خوابیدن فرد، نحوه تفکر فرد در مورد چیزها، و ادراک از خود تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به یک بیماری افسردگی نمی توانند صرفاً “خود را جمع و جور کنند” و بهبود پیدا کنند. بدون درمان، علائم ممکن است برای هفته ها، ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد. با این حال، درمان مناسب، اغلب شامل دارو درمانی یا روان درمانی کوتاه مدت، می تواند به اکثر افرادی که از افسردگی رنج می برند کمک کند.

میزان افسردگی در مردان چقدر است؟

30.6 درصد از مردان در طول زندگی خود دوره افسردگی را تجربه کرده‌اند. با توجه به اینکه درصد بالایی از جمعیت این افراد را تشکیل می‌دهند، آگاهی از چند آمار کلیدی در مورد این اختلال مهم است:

 • تقریباً 9٪ از مردان مورد بررسی، احساس روزانه افسردگی یا اضطراب را گزارش می کنند.
 • تنها حدود 45 درصد از مردانی که احساس افسردگی یا اضطراب روزانه را گزارش می‌کردند، در واقع به نوعی از درمان سلامت روان دسترسی داشتند.
 • 49 درصد از مردان مورد بررسی بیشتر از آنچه در زندگی خود اعتراف کرده اند احساس افسردگی می کردند.
 • 45% از مردان مورد بررسی معتقد بودند که مسائل مربوط به سلامت روان به تنهایی قابل حل است.

*این آمار شامل تمام افرادی است که در نظرسنجی‌ها خود را مرد معرفی کرده‌اند.

افسردگی در مردان در چه سنی شایع است؟

افسردگی در مردان در چه سنی شایع است؟

افسردگی در مردان بیشتر در سنین 25 تا 35 سالگی دیده می شود. با این حال، بسیاری از مردان ممکن است افسردگی خود را تا سن 40 یا 50 سالگی تشخیص ندهند. آنها ممکن است افسردگی خود را به طرق مختلف بپوشانند. اما ممکن است ناشی از عوامل استرس زا در خانواده و زندگی باشد که در آن سن و در طول یک بحران میانسالی رخ می دهد.

چرا چنین انگ شدیدی در مورد افسردگی مردان وجود دارد؟

وقتی مردها احساساتی از خود نشان می دهند و به دلایلی اعتراف می کنند که احساسات دشواری دارند، ممکن است حس مردانگی را به خطر بیندازند. مردانگی عبارتی جذاب برای آنچه که یک جامعه از سنین جوانی به مرد در مورد اینکه چگونه باید رفتار، احساس و باور داشته باشد، می آموزد. در درون این پیام مردانگی، به مردان آموزش داده می‌شود که ما در مورد احساسات، آسیب‌هایمان صحبت نکنیم، یا عیب‌هایمان را بپذیریم، زیرا این امر “غیر مردانه” ما است.

به دلیل این پیام مردانگی، مردان ممکن است در هنگام احساس افسردگی زیر رادار پرواز کنند و از ترس انتقام از کمک طلبی اجتناب کنند. در بسیاری از مواقع کمک خواستن معادل اعتراف به ضعف تلقی می شود. این یک مرد را آسیب‌پذیر می‌کند و برخلاف آنچه که بیشتر در دوران رشد به آنها آموزش داده می‌شود، تضاد دارد. واقعیت امر این است که مردانگی واقعی در پذیرفتن این واقعیت است که ما همه انسان هستیم. و هر یک از ما در زندگی با مشکلات واقعی روبرو هستیم که با آنها سر و کار داریم.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

وقتی به افسردگی فکر می کنیم، اغلب به این فکر می کنیم که فردی غمگین، بی انرژی و حتی ممکن است زیاد گریه کند. در حالی که مطمئناً این درست است که مردان می توانند و بعضی از علائم را دارند. اما برخی دیگر از نشانه ها نیز ممکن است بروز کنند، مانند عصبانی بودن، منزوی شدن، یا روی آوردن به مصرف مواد برای مقابله با تغییرات خلقی خود. اگر نگران این هستید که مردی در زندگی شما ممکن است افسردگی داشته باشد، در اینجا برخی از علائم وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید:

 • تحریک پذیری و کج خلقی
 • طغیان خشم
 • کم خوابی یا بیدار شدن در طول شب
 • عدم علاقه به فعالیتهای روزمره
 • منزوی شدن از دیگران
 • افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر دیگر
 • احساس خارج شدن از کنترل فعالیت های روزمره
 • مسئولیت های انجام نشده در محل کار
 • مسئولیت های انجام نشده در خانه یا با خانواده

آیا افسردگی در مردان میل و عملکرد جنسی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

افسردگی در مردان می تواند بر روی میل جنسی و عملکرد تأثیر بگذارد. افسردگی (یا هر نوع مشکل خلقی یا استرس) با سطوح بالاتر کورتیزول مرتبط است. و در مردان این امر منجر به کاهش سطح تستوسترون می شود. حتی اگر مردها تمایل داشته باشند، ممکن است نتوانند به طور کامل در تماس های جنسی خود ظاهر شوند. که می تواند باعث بدتر شدن احساس آنها شود و افسردگی آنها را بیشتر تشدید کند.

چه نوع افسردگی در مردان شایع است؟

همانطور که علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بر اساس نوع افسردگی که تجربه می‌شود، از نظر شدت، مدت و علت نیز متفاوت است. رایج ترین انواع افسردگی در مردان عبارتند از:

اختلال افسردگی اساسی

خلق افسرده در حداقل یک دوره دو هفته ای که در زندگی اجتماعی، کار یا سایر زمینه های عملکردی اختلال ایجاد می کند. این یکی از رایج ترین اختلالات افسردگی است.

اختلال افسردگی مداوم (دیستیمیا)

داشتن خلق و خوی افسرده برای روزهای بیشتر نسبت به مدت زمان حداقل یک دوره دو ساله.

اختلال افسردگی ناشی از مواد یا دارو

خلق افسرده یا تحریک پذیر و افزایش یافته که به مصرف الکل یا سایر مواد مخدر مرتبط است. به طور معمول قبل از استفاده از ماده یا دارو هیچ علائم مشخصی وجود ندارد.

اختلال افسردگی ناشی از شرایط پزشکی دیگر
معمولاً زمانی تشخیص داده می‌شود که تشخیص پزشکی قابل توجهی وجود داشته باشد که ساختار بیولوژیکی بدن را تغییر می‌دهد و باعث افسردگی می‌شود. این می‌تواند با سکته‌های مغزی، آسیب‌های مغزی، تومورها و سایر شرایطی که بر مغز تأثیر می‌گذارد رخ دهد.

راههای درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان معمولاً به شکل ترکیبی از سه چیز انجام می شود. روان درمانی، داروها و تغییرات سبک زندگی مانند ورزش، خواب کافی و خوردن غذاهای سالم. در حالی که تغییرات سبک زندگی فوق العاده موثر است، نقش نگهداری و پیشگیری را بیشتر ایفا می کند، در حالی که روان درمانی و دارو می تواند به طور مستقیم به علل و علائم افسردگی بپردازد.

روان درمانی

زمانی که به دنبال تراپی هستید، به دنبال یک متخصص دارای مجوز مانند یک روان درمانگر، مشاور یا روانشناس باشید. این متخصصان آموزش دیده اند و قادر به درمان افسردگی و سایر بیماری های روانی هستند. درمان معمولاً شامل کار با متخصص بر روی اهدافی است که با یکدیگر از طریق جلسات منظم تعیین می کنید. برخی از انواع رایج درمان برای درمان افسردگی در مردان عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری (CBT)

این یکی از رایج ترین رویکردهای درمانی در سلامت روان است و به شناسایی الگوهای تفکر مرتبط با واکنش های عاطفی و رفتاری کمک می کند.

درمان پذیرش و تعهد (ACT)

این رویکرد ذهن آگاهی را در درمان گنجانده است. و عمدتاً بر شناخت و پذیرش احساسات به هنگام وقوع و انطباق رفتار برای برآوردن نیازهای فرد در لحظه یا موقعیت متمرکز است.

درمان میان فردی

از این ایده استفاده می‌کند که تعارض بین فردی و نقش‌های اجتماعی به احساس افسردگی کمک می‌کنند. این رویکرد درمانی نگاهی به تعاملات و نقش های اجتماعی گذشته و فعلی دارد. و اینکه چگونه حل تعارض در آن ها می تواند علائم را کاهش دهد.

روان درمانی برای مردان افسرده

روش درمان افسردگی منحصر به فرد است، بنابراین هیچ دو نفر تجربه یا طول درمان دقیقاً یکسان را نخواهند داشت. بسته به درمانگر، رویکرد او، و شدت علائم، درمان می تواند از چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. مهم است که با درمانگری که انتخاب می کنید با او کار کنید، در مورد انتظارات از درمان در مورد نتایج مورد انتظار و طول درمان صحبت کنید. با این حال، باید بدانید که بیشتر افراد برای مدت زمان بسیار طولانی به درمان نیاز ندارند.

دارو

داروهای ضد افسردگی معمولاً بر روی یک ماده شیمیایی خاص در مغز متمرکز می‌شوند. که تصور می‌شود با افسردگی و سایر اختلالات خلقی به نام سروتونین مرتبط است. همچنین می‌خواهید هر گونه عوارض جانبی نامطلوب را گزارش دهید. زیرا پزشک شما می‌خواهد این امر را تحت نظر داشته باشد تا در صورت لزوم دوز را تنظیم کند یا داروها را تغییر دهد.

در حالی که موارد خفیف افسردگی ممکن است در برخی شرایط توسط پزشک خانواده کنترل شود، بسیاری از پزشکان برای مدیریت داروها برای کسانی که به آن نیاز دارند به روانپزشک مراجعه می کنند. اگر به دنبال دریافت کمک دارویی برای مقابله با افسردگی هستید، با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید و از یک روانپزشک در منطقه خود ارجاع دهید.

با مرد افسرده چگونه رفتار کنیم

این ممکن است گاهی اوقات یک وضعیت بسیار دشوار باشد. اگر بتوانید با عزیزتان در مورد چیزهایی که می بینید صحبت کنید و از آنها بپرسید که آیا آنها می خواهند با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنند، این بهترین راه برای رفتن است. این کار را با دقت انجام دهید، مطمئن باشید که آنها را به هیچ چیز متهم نکنید، اما از روی نگرانی به آنها نزدیک می شوید.

ممکن است چیزی شبیه این بگویید: “اخیراً متوجه شده‌ام که مدتی است که به‌نظر می‌رسد در حالت افراطی هستید. من نگران هستم که ممکن است چیزی در حال وقوع باشد که شاید به توجه خارجی نیاز داشته باشد. آیا به صحبت با یک پزشک یا درمانگر در مورد برخی از مشکلاتی که اخیراً با آنها دست و پنجه نرم کرده‌اید فکر کرده‌اید؟”

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
معرفی انواع اختلال اضطرابی

معرفی انواع اختلال اضطرابی

انواع اختلال اضطرابی به 9 دسته‌ی اختلال اضطراب فراگیر، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال فوبیا، اختلال...

انواع درمان اختلالات جنسی

انواع درمان اختلالات جنسی

درمان اختلالات جنسی یک حوزه مهم در زمینه بهداشت جنسی است که به افراد کمک می‌کند تا مشکلات مرتبط با عملکرد جنسی و رضایت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *