گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / درمان اختلالات خلقی / افسردگی در مردان: علل، علائم و درمان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

افسردگی در مردان: علل، علائم و درمان

افسردگی در مردان دلایل مختلفی دارد؛ از جمله دلایل آن عوامل اجتماعی، فرهنگی، بیولوژیکی و روانی است. عوامل اجتماعی مانند فشارهای شغلی، مشکلات موجود در رابطه‌ و عدم حمایت اجتماعی می‌توانند افسردگی را تشدید کنند. عوامل بیولوژیکی مثل عدم تعادل مواد شیمیایی مغز و نقص سروتونین می‌توانند موجب افسردگی شوند. عوامل روانی از جمله استرس، تجارب آسیب زا و اضطراب نیز نقش مهمی در افسردگی مردان دارند. در ادامه‌ی متن، علل، علائم و راه‌های درمان آن را بیان می‌کنیم.

افسردگی در مردان

علل افسردگی در درمان

دلایل افسردگی در مردان شامل عوامل بیولوژیکی،  عوامل روانی، عوامل اجتماعی و عوامل فرهنگی است.

عوامل بیولوژیکی

عوامل بیولوژیکی از جمله عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز، در بروز افسردگی در مردان نقش دارد. یکی از مواد شیمیایی مغز که در رابطه با افسردگی مهم است، سروتونین است. سروتونین نقش مهمی در تنظیم خلق و روحیه ایفا می‌کند و عدم تعادل در سطح آن می‌تواند به افسردگی منجر شود. همچنین، نوراپی‌نفرین نیز یک ماده شیمیایی موجود در مغز است که در خلق و روحیه افراد نقش دارد و نقص در ترشح  آن می‌تواند منجر به افسردگی شود. عوامل بیولوژیکی می‌توانند یک نقش پایه در ایجاد و تشدید افسردگی در مردان داشته باشند، بنابراین باید نقش عوامل دیگر را نیز در بروز و تشدید افسردگی در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: افسردگی در زنان

 عوامل روانی

عوامل روانی در افسردگی مردان نقش به سزایی دارند. استرس، چه مربوط به کار، روابط یا رویدادهای زندگی باشد، می‌توانند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد. تجارب آسیب زا مانند آزار جسمی یا عاطفی نیز می‌تواند خطر بروز افسردگی را افزایش دهد. مردانی که عزت نفس پایینی دارند یا تصور منفی از خود دارند، بیشتر مستعد ابتلا به علائم افسردگی هستند. علاوه بر این، سابقه مشکلات سلامت روان مانند اضطراب یا سوء مصرف مواد آسیب پذیری در برابر افسردگی را افزایش می‌دهد. شناخت و پرداختن به این عوامل روانشناختی در کنار عوامل بیولوژیکی و اجتماعی در تشخیص و درمان افسردگی مردان حائز اهمیت است

عوامل اجتماعی

عوامل اجتماعی نقش مهمی در بروز افسردگی دارند. مشکلات موجود در رابطه، عدم حمایت اجتماعی و احساس انزوا می‌توانند منجر به بروز ناراحتی و ناامیدی شوند. استرس مرتبط با شغل یا ناامنی شغلی نیز می‌تواند باعث تحریک یا تشدید علائم افسردگی شود. مشکلات مالی، مانند بدهی یا بیکاری، می تواند استرس و فشار زیادی بر فرد ایجاد کند. علاوه بر این، تغییرات در زندگی مانند طلاق، از دست دادن یکی از عزیزان، یا مهاجرت می تواند احساس ثبات مرد را مختل کند و در بروز افسردگی نقش داشته باشند.. رسیدگی و مدیریت این عوامل اجتماعی در درمان و پیشگیری از افسردگی بسیار مهم است.

 عوامل فرهنگی

عوامل فرهنگی نقش به سزایی در بروز افسردگی در مردان دارند. انتظارات اجتماعی و هنجارهای جنسیتی در فرهنگ ها می تواند مردان را از کمک خواستن یا ابراز آشکار احساسات خود منصرف کند. این می تواند منجر به سرکوب احساسات و افزایش خطر ابتلا به افسردگی شود. فشارهای جامعه برای قوی، مستقل و تحت کنترل ظاهر شدن می‌تواند مانعی برای مردان ایجاد کند تا به دنبال حمایت باشند یا درباره احساسات خود صحبت کنند.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

1. غم، پوچی یا ناامیدی مداوم: مردانی که افسردگی را تجربه می کنند دائما احساس غم، پوچی یا ناامیدی دارند.

2. از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می بردید: یکی از علائم رایج افسردگی، از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی است که زمانی لذت بخش بوده اند. سرگرمی‌ها، معاشرت‌ها و سایر فعالیت‌ها دیگر سطح رضایت را به همراه ندارند.

3. تغییرات قابل توجه در اشتها و وزن: افسردگی می تواند تغییرات زیادی در اشتها و وزن ایجاد کند. برخی از مردان کاهش اشتها و کاهش وزن ناخواسته را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر دچار افزایش اشتها و افزایش وزن می‌شوند.

4. اختلالات خواب، مانند بی خوابی یا پرخوابی: اختلالات خواب در افسردگی شایع است. ممکن است افراد در به خواب رفتن (بی خوابی) با مشکل رو به رو باشند یا خواب آلودگی بیش از حد (پرخوابی) داشته باشند و صبح به سختی بیدار شوند.

5. خستگی یا از دست دادن انرژی: احساس خستگی مداوم یا کمبود انرژی یکی دیگر از علائم افسردگی است. ممکن است برای انجام کارهای روزانه که زمانی قابل کنترل بوده‌اند، دچار مشکل شوند و مدام احساس خستگی داشته باشند.

6. مشکل در تمرکز، تصمیم‌گیری یا به خاطر سپردن چیزها: افسردگی بر توانایی‌های شناختی تاثیر دارد و تمرکز، تصمیم‌گیری یا یادآوری موضوعات مختلف را دشوار می‌کند. این موضوع می‌تواند عملکرد کلی فرد را مختل کند.

7. تحریک پذیری، بی قراری یا خشم زیاد: تحریک پذیری، بی قراری یا  خشم زیاد از علائم افسردگی است.  ممکن است این افراد خیلی زود ناامید شوند یا تحمل کمی در برابر استرس‌های زندگی داشته باشند.

8. علائم فیزیکی مانند سردرد، مشکلات گوارشی یا درد مزمن: افسردگی می تواند به صورت علائم فیزیکی ظاهر شود. سردردهای مکرر، مشکلات گوارشی یا درد مزمن غیر قابل توضیح ( بدون داشتن هیچ دلیل پزشکی) از علائم افسردگی است.

9. افکار مرگ یا خودکشی: در موارد شدید افسردگی، افکار مرگ یا خودکشی به سراغ فرد می‌آید. این افکار باید جدی گرفته شوند و باید از یک متخصص سلامت روان کمک فوری گرفته شود.

نکته: توجه به این نکته مهم است که هر فردی همه این علائم را تجربه نمی کند و شدت علائم می تواند متفاوت باشد. اگر شما یا شخصی که می شناسید چندین مورد از این علائم را تجربه می کنید و در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنند، توصیه می شود برای تشخیص دقیق و درمان مناسب از متخصص کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: افسردگی در کودکان

علل افسردگی در درمان

میزان افسردگی در مردان چقدر است؟

30.6 درصد از مردان در طول زندگی خود دوره افسردگی را تجربه کرده‌اند. با توجه به اینکه درصد بالایی از جمعیت این افراد را تشکیل می‌دهند، آگاهی از چند آمار کلیدی در مورد این اختلال مهم است:

  • تقریباً 9٪ از مردان مورد بررسی، احساس روزانه افسردگی یا اضطراب را گزارش می کنند.
  • تنها حدود 45 درصد از مردانی که احساس افسردگی یا اضطراب روزانه را گزارش می‌کردند، در واقع به نوعی از درمان سلامت روان دسترسی داشتند.
  • 49 درصد از مردان مورد بررسی بیشتر از آنچه در زندگی خود اعتراف کرده اند احساس افسردگی می کردند.
  • 45% از مردان مورد بررسی معتقد بودند که مسائل مربوط به سلامت روان به تنهایی قابل حل است.

*این آمار شامل تمام افرادی است که در نظرسنجی‌ها خود را مرد معرفی کرده‌اند.

چه نوع افسردگی در مردان شایع است؟

همانطور که علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بر اساس نوع افسردگی که تجربه می‌شود، از نظر شدت، مدت و علت نیز متفاوت است. رایج ترین انواع افسردگی در مردان عبارتند از:

اختلال افسردگی اساسی: خلق افسرده در حداقل یک دوره دو هفته ای که در زندگی اجتماعی، کار یا سایر زمینه های عملکردی اختلال ایجاد می کند. این یکی از رایج ترین اختلالات افسردگی است.

اختلال افسردگی مداوم (دیستیمیا): داشتن خلق و خوی افسرده برای روزهای بیشتر نسبت به مدت زمان حداقل یک دوره دو ساله.

اختلال افسردگی ناشی از مواد یا دارو: خلق افسرده یا تحریک پذیر و افزایش یافته که به مصرف الکل یا سایر مواد مخدر مرتبط است. به طور معمول قبل از استفاده از ماده یا دارو هیچ علائم مشخصی وجود ندارد.

اختلال افسردگی ناشی از شرایط پزشکی دیگر: معمولا زمانی تشخیص داده می‌شود که تشخیص پزشکی قابل توجهی وجود داشته باشد که ساختار بیولوژیکی بدن را تغییر می‌دهد و باعث افسردگی می‌شود. این می‌تواند با سکته‌های مغزی، آسیب‌های مغزی، تومورها و سایر شرایطی که بر مغز تأثیر می‌گذارد رخ دهد.

راه‌های درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی معمولاً به شکل ترکیبی از سه چیز انجام می شود. روان درمانی، داروها و تغییرات سبک زندگی مانند ورزش، خواب کافی و خوردن غذاهای سالم. در حالی که تغییرات سبک زندگی فوق العاده موثر است، نقش نگهداری و پیشگیری را بیشتر ایفا می کند، در حالی که روان درمانی و دارو می تواند به طور مستقیم به علل و علائم افسردگی بپردازد.

روان درمانی

زمانی که به دنبال تراپی هستید، به دنبال یک متخصص دارای مجوز مانند یک روان درمانگر، مشاور یا روانشناس باشید. این متخصصان آموزش دیده اند و قادر به درمان افسردگی و سایر بیماری های روانی هستند. درمان معمولاً شامل کار با متخصص بر روی اهدافی است که با یکدیگر از طریق جلسات منظم تعیین می کنید. برخی از انواع رایج درمان برای درمان افسردگی در مردان عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری (CBT)

این یکی از رایج ترین رویکردهای درمانی در سلامت روان است و به شناسایی الگوهای تفکر مرتبط با واکنش های عاطفی و رفتاری کمک می کند.

درمان پذیرش و تعهد (ACT)

این رویکرد ذهن آگاهی را در درمان گنجانده است. و عمدتاً بر شناخت و پذیرش احساسات به هنگام وقوع و انطباق رفتار برای برآوردن نیازهای فرد در لحظه یا موقعیت متمرکز است.

درمان میان فردی

از این ایده استفاده می‌کند که تعارض بین فردی و نقش‌های اجتماعی به احساس افسردگی کمک می‌کنند. این رویکرد درمانی نگاهی به تعاملات و نقش های اجتماعی گذشته و فعلی دارد. و اینکه چگونه حل تعارض در آن ها می تواند علائم را کاهش دهد.

روش درمان افسردگی منحصر به فرد است، بنابراین هیچ دو نفر تجربه یا طول درمان دقیقاً یکسان را نخواهند داشت. بسته به درمانگر، رویکرد او، و شدت علائم، درمان می تواند از چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. مهم است که با درمانگری که انتخاب می کنید با او کار کنید، در مورد انتظارات از درمان در مورد نتایج مورد انتظار و طول درمان صحبت کنید. با این حال، باید بدانید که بیشتر افراد برای مدت زمان بسیار طولانی به درمان نیاز ندارند.

دارو

داروهای ضد افسردگی معمولا بر روی یک ماده شیمیایی خاص در مغز متمرکز می‌شوند. که تصور می‌شود با افسردگی و سایر اختلالات خلقی به نام سروتونین مرتبط است. همچنین می‌خواهید هر گونه عوارض جانبی نامطلوب را گزارش دهید. زیرا پزشک شما می‌خواهد این امر را تحت نظر داشته باشد تا در صورت لزوم دوز را تنظیم کند یا داروها را تغییر دهد.

در حالی که موارد خفیف افسردگی ممکن است در برخی شرایط توسط پزشک خانواده کنترل شود، بسیاری از پزشکان برای مدیریت داروها برای کسانی که به آن نیاز دارند به روانپزشک مراجعه می کنند. اگر به دنبال دریافت کمک دارویی برای مقابله با افسردگی هستید، با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید و از یک روانپزشک در منطقه خود ارجاع دهید.

راه_های درمان افسردگی در مردان

نتیجه‌گیری

افسردگی در مردان، یک مشکل جدی است که نیازمند آگاهی و حمایت جامعه برای شناسایی و درمان آن است. برای درمان از روش‌های دارو درمانی و روان درمانی که شاملدرمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان پذیرش و تعهد (ACT) و درمان میان فردی استفاده می‌شود. اتخاذ هر یک از رویکردهای درمانی با تشخیص روانشناس متخصص صورت می‌گیرد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد، به عنوان یکی از راه‌های اصلی در فرایند بهبود و بازگشت به زندگی سالم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *