گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / روان درمانی / معرفی انواع اختلال اضطرابی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

معرفی انواع اختلال اضطرابی

انواع اختلال اضطرابی به 9 دسته‌ی اختلال اضطراب فراگیر، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال فوبیا، اختلال آگورافوبیا، اختلال اضطراب جدایی، فوبیای خاص، اختلال اضطراب ناشی از دارو  و اضطراب ناشی از بیماری‌های دیگر تقسیم می‌شوند. در این نوشته، در خصوص موارد نامبرده شده صحبت می‌کنیم.

انواع اختلال اضطرابی

انواع اختلال اضطرابی

اختلال اضطرابی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در پاراگراف بعدی، به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر یکی از شایع‌ترین انواع اختلال اضطرابی است. در این اختلال، فرد تجربه مداومی از ترس و اضطراب را بدون هیچ دلیل مشخصی دارد. این شکل از اضطراب زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اختلال GAD  بدون هیچ دلیل مشخصی موجب احساس ترس و اضطراب می‌شود و با نگرانی‌های گه‌گاه در شرایط و رویدادهای استرس‌ زا فرق دارد.  نگرانی‌های بی‌دلیل از جمله ویژگی‌های بارز اختلال اضطراب فراگیر است

افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) در اکثر موارد احساس اضطراب می‌کنند، حتی اگر دلیل دقیقی برای این اضطراب نداشته باشند. این افراد با نگرانی شدید روبرو هستند و ترس دارند که بدترین اتفاق‌ها برای آن‌ها رخ دهد. احساس ترس و نگرانی ممکن است بر زندگی روزمره آنان تاثیر منفی گذاشته کیفیت زندگی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال خواب

اختلال هراس

 ممکن است افراد مبتلا به اختلال هراس به دلایل مختلف با حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره روبرو شوند. افراد مبتلا به اختلال هراس، بطور ناگهانی ترس شدید، ناراحتی یا احساس از دست دادن کنترل را تجربه می‌کنند.

این حملات اضطرابیهنگامی رخ می‌دهد که هیچ محرک یا خطر مشخصی وجود نداشته باشد. این وضعیت می‌تواند برای فرد بسیار ناراحت‌کننده باشد و موجب اختلال در روند زندگی او شود.

موارد زیر از علائم اختلال هراس هستند:

 • عرق کردن
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • وجود درد در قفسه سینه
 • احساس لرزش یا گز گز
 • احساس خطر ( خطر قریب‌الوقوع)
 • احساس از دست دادن کنترل خود
فوبیا انواع اختلال اضطرابی

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی یکی از انواع اختلالات اضطراب است که فرد را به طور مداوم نسبت به قضاوت دیگران نگران می‌کند. فرد مبتلا به این اختلال ترس شدیدی را در مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی تجربه می‌کند که فکر می‌کند کنترلی بر آن نخواهد داشت. این ترس در برخی افراد به حدی شدید است که از مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی مانند رفتن به محل کار یا مدرسه خودداری می‌کنند.

علائم اختلال اضطراب اجتماعی این موارد هستند:

 • داشتن دل درد
 • انقباض در ماهیچه‌های بدن
 • احساس لرزش
 • سرخ شدن و عرق کردن
 • وجود مشکل در برقراری ارتباط و تماس چشمی با افراد
 • با صدای خیلی آرام صحبت کردن
 • ترس از نظر و قضاوت منفی افراد نسبت به خود

اختلال فوبیا

اختلال فوبیا یکی از انواع اختلال اضطرابی است. اختلالات مرتبط با فوبیا شامل ترس شدید یا تنفر از موقعیت‌ها یا اشیا خاصی است. افراد مبتلا به این اختلال به طور غیرمعقولانه از موقعیت یا اشیا مورد نظر می‌ترسند و شدت اضطراب آن‌ها با آن موقعیت یا اشیا تناسب ندارد.

بیشتر بخوانید: اختلال پارانویا

اختلال آگورافوبیا

آگورافوبیا یکی از اختلالات اضطرابی است که علائم آن به شدت مشابه با اختلال فوبیا است. با این حال، آگورافوبیا به عنوان یکی از انواع اضطراب شدید در مواجهه با موقعیت‌های زیر شناخته می‌شود: فضاهای بسته، فضاهای بسیار باز، ایستادن در صف یا جمع، تنها ماندن بیرون از خانه و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی.

اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی تنها مختص کودکان نیست، بلکه ممکن است بزرگسالان هم از این اضطراب رنج ببرند. افراد مبتلا به این اختلال اضطرابی، ترس از جدا شدن از افراد نزدیک خود را دارند. این افراد تصور می‌کنند وقتی که از عزیزان خود جدا هستند، برای آن‌ها اتفاق بدی می‌افتد. برخی از علائم اصلی این اختلال شامل خواب بد دیدن درباره جدایی از عزیزان خود است.

اضطراب فراگیر از انواع اختلال اضطرابی

فوبیای خاص

فوبیای خاص نیز از انواع اضطراب است که در آن فرد ترس شدیدی از نوع خاصی از اشیا یا موقعیت‌ها دارد. برخی از عوامل ایجاد ترس شدید عبارتند از خون، ارتفاع، پرواز کردن، دریافت تزریقات و حیوانات خاص مانند عنکبوت، سگ یا مار.

بیشتر بخوانید: علت افسردگی

اختلال اضطراب ناشی از دارو

استفاده از برخی داروها، به ویژه داروهای غیرقانونی یا قطع داروهای خاص بدون دستور پزشک، می‌تواند با علائم اختلال اضطرابی همراه باشد.

اضطراب ناشی از بیماری‌های دیگر

اضطراب ناشی از بیماری‌های دیگر یکی از انواع اختلال اضطرابی است. نگرانی و ترس شدید ناشی از بروز یک مشکل یا بیماری زمینه‌ای، یکی از انواع اضطراب است که اگرچه به عنوان یک اختلال شناخته نمی‌شود، اما می‌تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

نتیجه‌گیری

انواع اختلال اضطراب شامل اختلال اضطراب فراگیر، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال فوبیا، اختلال آگورافوبیا، اختلال اضطراب جدایی، فوبیای خاص، اختلال اضطراب ناشی از دارو  و اضطراب ناشی از بیماری‌های دیگر هستند. با توجه به نکاتی که درباره هر یک از این اختلالات بیان شد، در صورتی که در خود یا افراد نزدیک به خودتان، فردی را می‌شناسید که این علائم را دارند، بهتر است به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید تا درمان‌های لازم صورت بگیرد.

سوالات متداول

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد، به عنوان یکی از راه‌های اصلی در فرایند بهبود و بازگشت به زندگی سالم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *