مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تأثير بى خوابى بر سلامت روانى

همه ما می دانیم که خواب خوب نقش موثر و تعیین کننده ای بر زندگی انسان دارد، این در حالی است که هم خواب بیش از حد و هم کمبود خواب می تواند منجر به بروز برخی مشکلات در سلامت جسمی و روانی و به طور کلی کیفیت زندگی افراد شود. در این مقاله از سایت مرکز روانشناسی و روانپزشکی مهربد، به موضوع مشکلات بی خوابی می پردازیم. بیخوابی یک مشکل شایع در سراسر جهان است. طبق برآوردها اعتقاد بر این است که این اختلال تقریباً ٣٣ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار مى دهد. اين در حالى است كه حتی افراد بدون بی خوابی مزمن هم اغلب با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند. بنابراين درک تأثیر احتمالی بى خوابی بر سلامتی، از جمله سلامت روان بسيار مهم مى نمايد.

رابطه بین خواب و سلامت روان

بدون شك خواب نقش مهمی در سلامت جسمی و روحی افراد دارد. در حالى كه کمبود خواب در کوتاه مدت باعث احساس خستگى و تحريك پذيرى مى شود، در طولانى مدت نيز می تواند سلامت روانى فرد را به خطر بياندازد. علاوه بر اين كمبود خواب با تعدادى از بيمارى هاى جسمى از جمله ديابت نوع ٢ و بيمارى هاى قلبى نيز مرتبط است. گفتنى است كه هم بيمارى هاى روانى مى تواند سبب بروز مشكلات خواب شود و هم مشكلات خواب منجر به تشديد علائم مشكلات روانى مى شود.

رابطه بین خواب و سلامت روان

در ادامه اين مطلب به برخى از اين عوامل اشاره مى شود؛

فشار و استرس 

تغییرات روحی از جمله افزایش تحریک پذیری و عصبانیت می تواند مقابله با فشارهای جزئی زندگی روزمره را نيز دشوارتر کند. كمبود خواب می تواند مقابله با استرس و فشارهاى بسيار جزئى را نيز دشوار كند و اين درحالى است كه افزايش فشارهاى روزانه در اثر بیخوابى خود به منبع استرس تبديل مى شوند.

افسردگى

گفتنى است بى خوابى مى تواند نشان دهنده اختلال روانى افسردگى باشد، همچنين افسردگى مى تواند در اثر بى خوابى و يا خواب زياد نيز به وجود آيد، بنابراين اين دو عنصر تاثير مستقيمى بر يكديگر دارند. يك مطالعه نشان داده كه خطر ابتلا به افسردگى در افرادى كه دچار بى خوابى هستند دو برابر بيشتر از افرادى است كه خواب كافى دارند. بر اين اساس كنترل خواب يك اقدام پيشگيرانه موثر براى كاهش خطر ابتلا به افسردگى است. همچنين با درمان مشكلات بى خوابى مى توان از بروز افسردگى جلوگيرى كرد و يا در صورت بروز آن را درمان كرد.

اضطراب

اضطراب نيز مانند بسيارى از عوامل روانشناختى ديگر مى تواند با خواب ارتباط داشته باشد. به طورى كه افراد مبتلا به اضطراب بيشتر در معرض مشكلات خواب هستند. علاوه بر اين كمبود خواب نيز خود مى تواند منجر به بروز اضطراب شود. اين در حالى است كه در یک مطالعه مشخص شد که مشکلات مربوط به خواب يكى از عوامل بروز اختلال اضطراب عمومی در کودکان و نوجوانان بین 9 تا 16 سال است. بنابراين افرادى که به طور طولانى مدت با مشکلات خواب درگير هستند بيشتر در معرض ابتلا به اختلالات اضطرابى هستند.

اختلال دو قطبی

اختلالات خواب در بین مبتلایان به اختلال دو قطبی بسیار متداول است. چنین مشکلاتی می تواند شامل مشکلات خواب، چرخه های نامنظم خواب و بیداری و کابوس باشد. اختلال دوقطبی با دوره هاى متفاوتی از خلق و خوی افسردگى و شيدايى همراه است. در حالى كه تغییرات خواب می تواند نشانه ای از اين بیماری باشد اما مشکلات خواب نیز می تواند در روند بیماری، نتایج درمانی و کیفیت کلی زندگی فرد نقش داشته باشد.

بیش فعالی

اختلال نقص توجه يا بیش فعالی یک بیماری روانی شایع در كودكان است كه حدود ٥ درصد كودكان را بين سنين ٦ الى ١٧ سالگى تحت تاثير قرار مى دهد. گفتنى است كه مشكلات خواب در كودكان مى تواند يك علامت پيش از بروز بيش فعالى و يا علامت خود بيمارى باشد. مطالعات نشان داده که بین ٢٥ تا ٥٥ درصد کودکانی که دچار اختلال نقص توجه يا بیش فعالی هستند اختلالات خواب را نیز تجربه می کنند؛ از جمله از خواب پريدن، مشکل در بیدار شدن از خواب، مشکلات تنفسى به هنگام خواب و خواب آلودگی در روز.

كمك به بهبود شرايط

از آنجايى كه مشكلات مربوط به خواب جزء عوامل خطر قابل اصلاح در نظر گرفته مى شود، رفع آنها مى تواند در تسکین علائم این اختلالات روانی نيز مفید باشد. البته این بدان معنا نیست که خواب بیشتر یک روش درمانی سریع است اما به هر روى بهتر خوابیدن بخش مهمی از یک برنامه جامع درمانی است. بنابراين توصيه مى شود اگر با مشکلات خواب روبرو هستيد و یا بيش از حد مى خوابيد در مورد گزینه های درمانی خود با پزشک خود صحبت کنید.

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید.

نكته آخر

چنانچه مى دانيد تأثیرات منفی كمبود خواب قابل انكار نيست. از جمله تأثیرات عمیق آن بر سلامت روان و بهزیستی عاطفی است. علاوه بر اين خواب ضعیف غالباً ممکن است نشانه یا پیامد یک وضعیت و اختلال روانی موجود باشد اما به نظر می رسد که مشکلات خواب نيز باعث بروز اختلالات روانی مختلف از جمله افسردگی و اضطراب می شود. به همین دلیل ، رسیدگی به مشکلات خواب به موقع و زود هنگام برای کمک به حفظ سلامتى بسيار مهم است. اگرچه ایجاد تغییر در سبک زندگی مى تواند تاثير به سزايى در رفع مشكلات خواب داشته باشد اما بهتر است در صورت ادامه مشکلات خواب با پزشک خود صحبت کنید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *