مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیرات مهاجرت بر کودکان

تاثیر مهاجرت بر کودکان چیست؟ مهاجرت می‌تواند بر کودکان تاثیرات مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات مهاجرت می‌تواند برای کودکان یک تجربه مثبت باشد ولی در برخی موارد ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. تاثیرات مثبت مهاجرت بر کودکان می‌تواند شامل یادگیری زبان جدید، تجربه فرهنگی جدید، افزایش اعتماد به نفس و قدرت تطبیق با شرایط جدید باشد اما در برخی موارد، مهاجرت ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. برای مثال، کودکان ممکن است با مشکلات اجتماعی و فرهنگی مواجه شوند. همچنین، ممکن است مهاجرت برای کودکان باعث احساس تنهایی، اضطراب و افسردگی شود.

مهاجرت برای کودکان چه تاثیراتی دارد؟

مهاجرت برای کودکان چه تاثیراتی دارد؟

لازم است این نکته را ذکر نماییم که مهاجرت بر روی نوزادان و کودکان نوپا هیچ گونه تاثیرات منفی ندارد زیرا که کودکان زیر 5 سال هنوز به طور شدید به خانواده وابستگی ندارند. آن دسته از خانواده هایی که کودک زیر 5 سال دارند و قصد مهاجرت را هم نیز دارند، توجه داشته باشند که مهاجرت برای این کودکان، مشکل خاصی را به وجود نمی آورد اما در مواردی مشاهده شده است که تعدادی از کودکان به اطرافیان درجه یک خود همانند مادربزرگ و یا پدربزرگ خود وابستگی بیش از اندازه دارند،  که این دسته از کودکان در موارد اندکی ممکن است پس از مهاجرت احساساتی از قبیل دلتنگی را نیز تجربه کنند. ما به والدین این افراد پیشنهاد می کنیم تا با استفاده از راه های ارتباطی همانند اسکایپ، تا حد زیادی از میزان دلتنگی کودک خود را برطرف کنند.

بیشتر بخوانید: افسردگی پس از مهاجرت از علائم تا درمان

تاثیرات مهاجرت بر کودکان شش تا 12 سال

لازم است این نکته را ذکر نماییم که مهاجرت در این بازه زمانی جهت یادگیری زبان با چالش های خاصی روبرو نیست. با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه دریافتیم که یادگیری زبان دوم برای کودکان تا سن 12 سالگی بسیار سریع انجام می شود. همچنین وقف دادن این دسته از کودکان با شرایط مهاجرت بسیار راحت تر و سریع تر از سنین بزرگسالی است.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت دارید و کودکی دارید که سنین بین 8 تا 12 سال است، با او درباره آینده و نتیجه مهاجرت صحبت کنید. سعی کنید جزئیات بیشتری از سبک زندگی، آینده خود و خانواده اش را در اختیار کودک قرار دهید.

سعی کنید به فرزند خود جهت تطبیق دادن با شرایط مهاجرت، احساس قدرت و کنترل بدهید و در مواردی برای افزایش اعتماد به نفس کودک، از او نظر خواهی کنید. به طور مثال برای چیدمان وسایل اتاق به نظرات کودک خود اهمیت بدهید.

 همان طور که می دانید در این سن، کودکانی که مهاجرت می کنند، ممکن است احساس دلتنگی نسبت به دوستان خود داشته باشند از این رو بهتر است زمان بیشتری را صرف وقت گذراندن با کودک خود کنید و سعی کنید با استفاده از راه های ارتباطی اجتماعی مانند اسکایپ، اینستا و .. روابط کودک خود را با دوستانش حفظ کنید.

 می توانید فرزند خود را در کلاس های متنوعی که متناسب با روحیه او است ثبت نام کنید تا این امکان را داشته باشد دوستان جدیدی را برای خود پیدا کند، زیرا که این کار علاوه بر کمرنگ کردن دلتنگی، سبب می شود کودک شما و از روابط اجتماعی و اعتماد به نفس بیشتری نیز برخوردار باشد.

تاثیرات مهاجرت بر نوجوانان

تاثیرات مهاجرت بر نوجوانان

به طور معمول نوجوانان در این سن، آگاه هستند که سکونت در کشو جدید با فرصت های بسیار بهتری برای آنها همراه است اما در مواردی این امکان وجود دارد که فرزند نوجوان شما با مشکلاتی از قبیل: عدم ارتباط عمیق با گروه های دوستی، عدم آشنایی با زبان دوم، شوک فرهنگی وعدم ایجاد شبکه دوستی و اجتماعی مواجه شود.  

شما به عنوان والدین مهاجر این وظیفه را نیز دارید که بر تمامی جنبه های مثبت کودک خود تمرکز داشته باشید و در برابر مواردی همانند تسلیم شدن، سوالات و تردید های نوجوان و یا کودک خود صبور باشید.

بیشتر بدانید: استرس قبل از مهاجرت 

یکی از راهکارهایی که می تواند از تاثیرات مهاجرت بر کودکان جلوگیری کند، صحبت کردن با کودکان در ارتباط با انتظاراتش است. به کودک خود این اطمینان خاطر را بدهید که به صورت خانوادگی قابلیت حل کردن چالش های خود را دارید.

 همچنین می توانید در این زمینه از یک مشاور جهت کمک به آرامش ذهنی فرزند خود و رفع تردیدهای او کمک های لازم را دریافت کنید. به طور کلی، مهاجرت در سنین کودکی و نوجوانی برای فرزند شما می تواند ماجراجویی بسیار خوبی باشد.

همان طور که می دانید در اغلب موارد مهاجرت با پیامدهایی همانند نگرانی، غم و اندوه، شوک فرهنگی، ترس از یادگیری زبان جدید و پذیرش فرهنگ خارجی برای تمامی مهاجر کننده ها همراه است.

بیشتر بدانید: پشیمانی بعد از مهاجرت

به طور کلی باید بگوییم که هرچه سن مهاجرت پایین تر باشد، تبعات روانی برای فرد کم تر خواهد بود. کودکان در سنین پایین تر توانایی تطبیق پذیری، یادگیری و دوست یابی بیشتری را نسبت به افراد بزرگسال دارند.

توجه داشته باشید که قبل از مهاجرت باید به نکاتی از قبیل: نحوه خداحافظی با دوستان و وطن، حفظ ارتباط با عزیزان، نحوه تطبیق دادن خود به کشور جدید، پیدا کردن مرکز آموزشی جدید، و یافتن مکان های تفریحی متناسب با علایق و روحیات فرزند شما بسیار توجه داشته باشید.

کلام آخر

مهاجرت برای کودکان می‌تواند تاثیرات مختلفی داشته باشد که به عوامل مختلفی مانند سن کودک، میزان حمایت و پشتیبانی از سوی خانواده، و میزان تغییرات فرهنگی و زبانی مرتبط با مهاجرت بستگی دارد. برای کاهش تاثیرات منفی مهاجرت بر کودکان، می‌توان از راهکارهایی مانند حمایت و پشتیبانی از سوی خانواده، ارائه خدمات روانشناختی و پزشکی، آموزش و یادگیری زبان، و ارائه فرصت‌های اجتماعی و فرهنگی برای کودکان استفاده کرد. همچنین، همکاری با مدارس و مؤسسات مربوطه نیز می‌تواند بهبود وضعیت تحصیلی و اجتماعی کودکان را به دنبال داشته باشد. برای مثال، مدارس ممکن است برنامه‌های خاصی برای یادگیری زبان و تحصیلات کودکان مهاجر را ارائه کنند و همچنین فرصت‌های اجتماعی مانند برگزاری رویدادهای فرهنگی و اجتماعی را برای کودکان مهاجر فراهم کنند.

سوالات متداول

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی یا گروه تراپی نوعی روان درمانی است که در آن گروه کوچکی از افراد، توسط یک یا چند درمانگر آموزش دیده گرد هم...

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان، حوزه‌ای تخصصی است که بر ارائه حمایت، راهنمایی و مداخلات درمانی برای کودکان و نوجوانانی که با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *