گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / تست هوش / نمره ی تست IQ به چه معناست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

نمره ی تست IQ به چه معناست؟

فرزند شما در آزمون IQ شرکت می کند و شما نمره و جوا تست را پس می گیرید. می فهمید که فرزند شما با نمره ی ضریب هوشی 150 ، در دسته ی آدم های بسیار با هوش و نابغه قرار می گیرد. اما این به چه معنا است؟ قبل از اینکه بفهمید هوش بالای یک کودک (یا نابغ و بسیار با استعداد بودن او) به چه معناست، لازم است بدانید که نمرات IQ نشان دهنده ی چه چیزی هستند.

اندازه گیری نمرات بهره ی هوشی (IQ)

اصطلاح IQ مخفف ضریب هوش (Intelligence Quotient) است. نمره ی بهره هوشی، معیاری از میزان هوش است، و از آنجا که نسبت به توانایی استدلال فرد در درجه ی اول قرار دارد، بنابراین هرچه نمره ی ضریب هوشی فردی بالاتر باشد، قدرت استدلال آن شخص نیز بیشتر است.

اگر نمرات ضریب هوشی همه را گرفته و نموداری یرای آنها ترسیم کنیم، می بینیم که آنها در یک منحنی زنگی معمولی توزیع شده اند. این بدان معناست که بیشتر نمرات در جایی قرار می گیرند که در مرکز منحنی زنگی ما قرار می گیرند. میزان نمره ی ضریب هوشی در مرکز منحنی زنگی 100 است، و این قسمت همان جایی است که ما انتظار داریم بیشتر نمره ها در این قسمت قرار بگیرند و یا در آنجا جمع شوند.

هر چه نمرات از صد (که نمره ای متوسط است) دورتر می شوند، کمتر و کمتر می شوند. با این حال، برای معنی دار بودن نمرات، ما باید بتوانیم تنوع نمرات را اندازه گیری کنیم. این امر در اصل همان هدف اصلی انحراف معیار است، در واقع به زبان ساده، انحراف معیار به میانگین فاصله ای گفته می شود که نمرات از از نمره ی میانگین دارند. آمارشناسان انحراف معیار داده ها را از طریق یک فرمول خاص تعیین می کنند.

انحراف معیار

زمانی که این نمرات و نحوه قرارگیری آنها در منحنی زنگی را خوب بفهمید، می توانید دسته بندی های مختلف استعدادها را بهتر شناخته و درک کنید. چرا افراد با نمرات بین 115 تا 129 دارای هوش کمی هستند؟ چرا افرادی با نمرات بین 145 تا 159 بسیار با هوش هستند؟ پاسخ این سوالات، در انحراف معیار پراکندگی نمرات ضریب هوشی در منحنی زنگی نهفته است.

انحراف معیار مورد استفاده در بسیاری از آزمون ها، از جمله آزمون ضریب هوشی وکسلر، 15 است. اکثریت نمرات آزمون (حدود 70٪) در جایی بین یک انحراف معیار حداقل و یک انحراف معیار بالای 100 قرار می گیرند.

بیشتر نمره ها بین 85 تا 115 هستند. این نمرات “میانگین” یا محدوده ی عادی هوش محسوب می شوند.

هرچه نمره از 100 بیشتر باشد، افراد کمتری با آن نمره پیدا خواهیم کرد. اگر یک انحراف معیار اضافی را به زیر و یک انحراف استاندارد اضافی را به بالای 100 منتقل کنیم، حدود 25 درصد از نمرات مربوط به آن محدوده ها را پیدا می کنیم. به عبارت دیگر، افراد دارای ضریب هوشی بین 70 تا 85 یا بین 115 تا 130 حدود 25 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند.

این تنها 5 درصد از جمعیت کل را باقی می گذارد که نمرات آنها در جایی فراتر از دو انحراف معیار اول ودور از حد معمول است. به طور کلی 2.5 درصد از افراد نمرات زیر 70 و حدود 2.5 درصد هم نمرات بالای 130 خواهند داشت.

دسته بندی های هوشی

مردم اغلب با این فرض که همه ی کودکان باهوش نیازهای یکسانی دارند، می خواهند همه ی این کودکان با هوش را در یک گروه واحد قرار دهند. هیچ چیز نمی تواند فراتر از حقیقت باشد. یک راه خوب برای درک تفاوت نیازهای این گروه های مختلف از کودکان باهوش، در نظر گرفتن فاصله ی آنها از نمره ی میانگین 100 است.

  • افراد با هوش معمولی: 115 تا 129
  • افراد با هوش متوسط: 130 تا 144
  • افراد بسیار با هوش: 145 تا 159
  • افراد با هوش استثنایی: 160 تا 179
  • افراد نابغه: بالای 180

اگر نگاهی به نمرات هر گروه بیاندازید، متوجه می شوید که هر دسته از این افراد، یک انحراف معیار از نرم را ارائه می کنند. برای درک این که یک انحراف معیار چه تفاوتی می تواند ایجاد کند، نمرات زیر 100 را در نظر بگیرید.

یک انحراف معیار در هر کدام از دو طرف نمره ی 100 در محدوده ی نرمال یا متوسط ​​است. یک انحراف معیار دیگر را پایین بیاورید و به دامنه ی مرزی عملکرد فکری (70 تا 84) برسید. کودکان دارای نمرات هوشی در این محدوده به خدمات تحصیلی ویژه ای نیاز دارند.

پایین آوردن یک انحراف معیار دیگر ما را به محدوده ی ناتوانی ذهنی خفیف (55 تا 70) می رساند. هرچه نمره ی کودک از نمره نرمال دورتر باشد، به خدمات تحصیلی و آموزشی ویژه ی بیشتری نیاز خواهد داشت.

اکنون در جهت مخالف 100 حرکت کنید. نمره ی بهره هوشی تا یک انحراف معیار بالاتر از 100، متوسط ​​تلقی می شود. اگر یک انحراف معیار را به سمت بالا جا به جا کنید به محدوده ی افراد با هوش معمولی می رسید. این بدان معناست که یک کودک با نمره ی 120 همان تفاوتی را با یک کودک با ضریب هوشی 100 دارد که با یک کودک با ضریب هوشی 80 (نمره ای که یک کودک را واجد دریافت خدمات تحصیلی و آموزشی  ویژه می کند) دارد.

در صورتی یک انحراف معیار دیگر را به سمت بالا حرکت دهید، به محدوده ی افراد با هوش متوسط ​​(130 تا 144) می رسید. همان محدوده در طرف دیگر 100، محدوده ی کم توانی ذهنی خفیف است.

هیچ آموزگاری معتقد نیست که هر کودکی با ضریب هوشی زیر 70 به همان خدمات آموزشی نیاز دارد که کودکان دیگر محدوده ها نیاز دارند.

نکاتی که باید در مورد نمرات هوشی در نظر داشته باشیم:

نمی توان گفت که تست IQ به لحاظ علمی کاملاً دقیق است. ممکن است گاهی اوقات اینطور به نظر برسد، اما در واقع اینطور نیست. نمرات حاصل از تست های IQ بر اساس عملکرد ذهنی فرد در یک روز خاص و با شرایط متفاوت ارزیابی و برآورد می شود. بنابراین همیشه حاشیه ی خطا وجود دارد. نمره “واقعی” می تواند کمی بالاتر یا پایین تر باشد، هرچند که این نمره در جایی درون حاشیه ی خطا است.

با این حال، مهم است توجه داشته باشید که نمره به طور قابل توجهی تغییر نخواهد کرد. یعنی کودکی که نمره 140 می گیرد به دلیل داشتن “روز خوب” این نمره را نگرفته. بالاترین نمره ای که یک کودک کسب می کند بهترین بازتاب ضریب هوشی کودک (در حاشیه خطا) خواهد بود. یک کودک معمولی نمی تواند به این دلیل که صبحانه خوبی خورده و آن روز احساس خوبی داشته، نمره ی ضریب هوشی بالایی کسب کند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *