مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک یک ترس و هراس ناگهانی به همراه اضطراب است که منجر به بروز علائم جسمی و روانی در فرد می شود. گفتنی است که سطح ترسی که در این حملات ایجاد می شود بسیار غیر طبیعی و غیر عادی است. هر شخصی در طول عمر ممکن است یک بار دچار این حالت بشود اما در صورتی که این حملات به صورت مکرر و مداوم بروز پیدا کند، می تواند نشانه ای از وجود یک عارضه باشد و باید درمان صورت گیرد.

علائم حملات پانیک

برخی از علائم جسمی یک حمله پانیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تنفس سریع
 • افزایش ضربان قلب
 • لرزش
 • حالت تعریق
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن

علاوه بر احساس ترس شدید و موارد فوق ممکن است فرد موارد زیر را نیز احساس کند:

 • احساس قطع ارتباط با خود
 • از دست دادن کنترل
 • احساس بروز یک خطر قریب الوقوع
 • تمایل شدید به فرار جهت جلوگیری از بروز یک اتفاق

این علائم که می تواند به یک اختلال تنفسی یا حمله قلبی شبیه باشد با ترس از مرگ همراه است. گفتنی است که علائم می تواند ناگهانی و یا به آرامی شروع شود. برخی از افراد حملات پانیک را به طور محدود تجربه می کنند و کمتر از چهار مورد از علائم فوق را تجربه می کنند. یک حمله پانیک می تواند حدود 5 الی 20 دقیقه به طول انجامد اما به طور کلی این حملات بعد از 10 دقیقه به اوج خود می رسند.

حمله پانیک می تواند چند بار در روز، یک روز در میان، هفته ای یک بار و … برای فرد رخ دهد. افرادی که به طور مداوم حملات مکرر پانیک را تجربه می کنند به مرور زمان موقعیت هایی که باعث حمله می شوند را تشخیص می دهند و یاد می گیرند که چگونه با آن رو به رو شوند.

علل و دلایل بروز حمله پانیک

چنانچه پیش تر نیز گفته شد حمله پانیک ناشی از یک ترس ناشناخته است. برای توجیح علل بروز این عارضه تئوری های مختلفی وجود دارد. از جمله:

 • تجربه تلخ یا استرس زا در گذشته که آسیب آن هنوز با بیمار همراه می باشد.
 • این عارضه همچنین می تواند در اثر شرایط و موقعیت های مختلفی از جمله وجود یک اختلال خلقی مانند اختلال اضطراب یا افسردگی ایجاد شوند.
 • سابقه یک استرس شدید و طولانی مدت یا بیماری های جسمی مانند نارسایی قلبی، تنفسی و یا مشکلات تیروئید نیز می تواند سبب بروز این حملات شود.

 • مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی، نیکوتین و کافئین
 • عوارض جانبی مصرف مواد مخدر
 • عوارض جانبی برخی داروهای پزشکی
 • عوارض مصرف دارو های روان گردان
 • برخی فشار های زندگی که منجر به استرس فرد می شود و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد مانند ورشکستگی، طلاق و ….

ژنتیک

ژنتیک نیز می تواند یکی از دلایل ابتلا به حملات پانیک شود بدین صورت که مغز برخی افراد نسبت به شرایط حساس تر است و بنابراین هنگامی که در شرایط اضطرابی و استرسی قرار می گیرند بیشتر از حد معمول احساس استرس دارند و در نتیجه این افراد می توانند زود تر به پانیک مبتلا شوند.

لازم به ذکر است که حملات پانیک می توانند در حالی که فرد خواب است رخ بدهند و سبب شوند فرد به طور ناگهانی با وحشت و ترس از خواب بیدار شوند. بد نیست بدانید که حمله پانیک می تواند نوجوانان و بزرگسالان را در معرض مشکلات سلامت روان بیشتری قرار دهد. همچنین خود می تواند به شرایطی مانند اختلال وسواس، اضطراب، اختلالات خلقی، اختلالات خوردن و یا مصرف مواد ربط داشته باشد.

درمان حملات پانیک

درمان این اختلال می تواند به کم شدن و تکرار نشدن مکرر این حملات کمک کند و سبب بهبود کیفیت زندگی شود. زیرا همانطور که گفتیم این اختلال بر کیفیت زندگی فرد تاثیر دارد. گزینه های درمانی متفاوتی برای حل این اختلال وجود دارند که در ادامه به بررسی هرکدام از این راه های درمانی خواهیم پرداخت. البته قابل ذکر است که انتخاب هر یک از روش های درمانی با توجه به شرایط بیمار و تجویز پزشک بوده و فرد نباید خودسرانه راهی را در پیش گیرد.

تغییر سبک زندگی

افرادی که به طور مکرر دچار حملات پانیک هستند اغلب باید تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند تا از حضور در وقایع و موقعیت هایی که سبب بروز حمله پانیک در آنها می شود، خودداری کنند. نکته مهم این است که این مسئله، یعنی عدم حضور در بسیاری از موقعیت ها می تواند سبب بروز اختلال آگورا فوبیا در این افراد شود و ترس از بروز حمله پانیک مانع از حضور آنها در موقعیت های اجتماعی مختلف شود.

دارودرمانی

درمان با دارو می تواند یکی از راه های مقابله با حملات پانیک باشد، در این خصوص دارو های متفاوتی وجود دارن اما نمی توان گفت کدام دارو تاثیر بیشتری دارد زیرا با توجه به میزان بیماری و بدن بیمار نحوه عملکرد دارو ها با هم متفاوت است. دارو هایی که در این حوزه استفاده می شوند عبارتند از:

 1. سیتالوپرام
 2. فلوکستین
 3. سرترالین
 4. پاروکستین
 5. آمی تریپتیلین 
 6. کلردیازپوکساید
 7. آلپرازولام و …

درمان شناختی-رفتاری

این نوع درمان می تواند به تغییر در نحوه فکر کردن و واکنش در موقعیت هایی که سبب ترس می شوند، کمک کند. فعالیت هایی مانن یوگا، مدیتیشن، ماساژ و .. که سبب آرامش ذهنی می شوند، می توانند به کاهش اضطراب و استرسی که منجر به حمله می شود، کمک کند. همچنین داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب نیز می توانند تا حدی حملات پانیک را کنترل کنند.

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به پانیک می شوند:

این اختلال به طور معمول در خانم ها بیشتر از آقایان ظاهر می شود و معمولا از دوران نوجوانی بروز می کند. عواملی که در ابتلا به حملات پانیک موثرند در ادامه آمده اند:

 1. وجود سابقه خانوادگی ابتلا به پانیک یا اختلال هراس
 2. داشتن اضطراب شدید در خصوص مرگ با بیماری یکی از اعضا خانواده یا نزدیکان
 3. حادثه ای که سبب آسیب روحی شود مانند تصادف
 4. تجربه تجاوز یا آزار جنسی
 5. تجربه ی تغییر بزرگ یکهویی در زندگی مانند فوت یکی از عزیزان یا بدنیا آمدن فرزند
 6. استعمال دخانیات یا مصرف بیش از حد کافئین

عوارض حملات پانیک و اختلال هراس

در صورتی که برای درمان این حملات پانیک برنامه ریزی انجام نشود می تواند تمام بخش های زندگی فرد چه خانوادگی و چه شغلی را مورد آسیب قرار دهد. ممکن است فرد به حدی نسبت به حملات پانیک حساس شود که داوما دچار ترس و اضطراب باشد و آسیب به زندگی اش وارد شود.

این حملات پانیک با عوارضی همراه اند که به شرح زیر می باشد:

 • داشتن ترس نسبت به انجام کار های روتین و روزمره مانند فوبیا رانندگی یا بیرون ماندن
 • داشتن فوبیا نسبت به بیمار شدن یا مراجعه برای چکاپ پزشکی
 • دوری از محیط های شلوغ و اجتماع
 • در محیط های مدرسه یا کاری یا مالی دچار مشکل هستند.
 • روی آوردن به گوشه گیری و در نهایت اضطراب و افسردگی
 • مصرف مواد یا مشروبات الکلی
 • تفکر و اقدام به خودکشی
 • ممکن است فرد نسبت به انجام بعضی کار ها دچار فوبیا باشد و حضور در این محیط ها باعث اضطراب وی شود در نتیجه به دیگران متکی می شود.

پیشگیری از حملات پانیک

راهی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد اما ممکن است راهکار های زیر به شما در کنترل شدت بیماری کمک کنند:

 1. درمان بیماری را جدی بگیرید و حتما در مراحل اولیه به پزشک مراجعه کنید. در این صورت از بد تر شدن و شدت گرفتن بیماری جلوگیری می شود.
 2. داشتن برنامه ی درمان و پیش رفتن طبق آن بسیار کمک کننده می باشد.
 3. ورزش و داشتن فعالیت بدنی منظم می تواند در بهبود علائم پانیک و کنترل استرس بسیار تاثیرگذار باشد.

تشخیص پانیک

مراقبت های بالینی و بررسی علائم اولیه و درمیان گذاشتن آن با پزشک مربوطه که روانشناس یا روانپزشک ماهر است، در تشخیص بیماری و متمایز کردن آن از بیماری های دیگر کمک کننده می باشد.

برای مثال ممکن است شما دارای بیماری هایی باشید که سبب بوجود آمدن مشکلات روحی میشوند.

برای تشخیص بیماری در مرحله اول لازم است که موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • انجام معاینات فیزیکی
 • آزمایش ها و چکاپ برای بررسی بیماری هایی با علائم مشابه مانند بیماری های قلبی یا تیروئید
 • بررسی عوامل روانشناختی که روی زیاد شدن استرس فرد تاثیر دارند و دوری از قرار گرفتن در این موقعیت ها

معیار های تشخیص اختلال هراس

نکته ای که وجود دارد این است که ابتلا به پانیک با اختلال هراس همیشه همراه نمی باشد و برای تشخیص اختلال هراس راه های زیر ارائه شده است:

 • داشتن حمله های پانیک به طور مکرر
 • اگر حمله ی پانیک صورت گرفته در شما دوباره با گذشت مدت زمان کمی رخ دهد و علت هم داشتن استرس نسبت به رخ دادن دوباره حملات پانیک باشد. برای مثال فرد نسبت به علائم این حمله هراس داشته باشد که این علائم شامل حمله قلبی، حمله عصبی، دیوانه شدن لحظه ای، وحشت و … می باشد.
 • در صورتی که حملات پانیک به علت مصرف مواد یا بیماری های پزشکی برای بیمار رخ دهند جزئ اختلال هراس محسوب نمی شوند.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه امروزه حملات پانیک شیوع زیادی پیدا کرده شناخت و آگاهی از این عارضه از اهمیت بالای برخوردار است. این در خالی است که بسیاری از افرادی که دچار این حملات می شوند علت آن را نمی دانند و با سهل انگاری از کنار آن عبور می کنند.

شما می توانید در صورت مشاهده هرگونه علائمی در خصوص این عارضه و سایر اختلالات روانی به متخصصین گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد مراجعه کنید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *