گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / خوشبختی چیست و انسان خوشبخت چه کسی است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

خوشبختی چیست و انسان خوشبخت چه کسی است؟

احساس خوشبختی، رضایت و شادی یک مسئله مهم در زندگی افراد به شمار می رود؛ چنین موضوعی تاثیر بسزایی در کیفیت و نحوه زندگی افراد دارد. انسان خوشبخت توانسته است مفهوم خوشبختی را در زندگی خود پیدا کند. در این مقاله از سایت مرکز روانشناسی و روانپزشکی مهربد، به بررسی مفهوم خوشبختی از نظر علم روانشناسی و راه های رسیدن به خوشبختی بپردازیم و اطلاعاتی را به شما عزیزان بدهیم تا راز موفقیت برای رسیدن به خوشبختی را بیاموزید.

به طور کلی ممکن است مفهوم خوشبختی از نظر هر فرد متفاوت باشد و هر فرد خوشبختی را در برخی موارد ببیند.

اما در واقع خوشبختی به چه معناست؟ چگونه باید به خوشبختی دست یافت؟ در حقیقت می توان گفت که مفهوم خوشبختی از نظر علم روانشناسی بسیار متفاوت است. علم روان شناسی تاکید دارد خوشبختی ناشی از احساس خوشبختی درونی است و از احساسات درون افراد نشات می گیرد.

خوشبختی چیست؟

تعریف خوشبختی از نگاه روانشناسی

به طور کلی همانطور که گفته شد خوشبختی از نگاه روانشناسی، از حس درونی افراد نشات می گیرد و می توان گفت که خوشبختی یعنی لذت درونی.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر به معنی لغوی خوشبختی بپردازیم باید گفت که در حقیقت خوشبختی به معنی حس آرامش، پیروز مندی و سعادت عنوان شده است.

اما از دیدگاه علم روانشناسی خوشبختی شامل حس رضایت درونی از زندگی، رفاه ذهنی، احساس شادی و لذت بردن از زندگی معنی می شود.

در واقع خوشبختی تنها یک حس درونی است و یک دستاورد قابل لمس نیست.

اگر از افراد گوناگون در خصوص مفهوم خوشبختی سوال کنیم پاسخی دقیق و مناسبی را دریافت نمی کنیم زیرا که همانطور که گفته شد از دیدگاه هر شخص مفهوم خوشبختی متفاوت است.

همچنین می توان گفت که هرچه حس رضایت ما از خود و شرایط اطرافمان بیشتر باشد حس خوشبختی در درونمان بیشتر است.

به همین دلیل نیز خوشبختی از دیدگاه افراد متفاوت است.

همانطور که گفته شداحساس خوشبختی حسی درونی است و حس خوشبختی در افراد مبتنی بر علایق، تفکرات، شناخت فرد از خود و محیط اطرافش و خواست افراد است.

لازم به ذکر است که احساس خوشبختی یک حالت است و اغلب زودگذر است و ماندگار نیست و ممکن است این حس درونی تغییر پیدا کند.

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید.

عوامل موثر در خوشبختی

عوامل متفاوتی در احساس خوشبختی موثر هستند و دلیل آن نیز تفاوت خواسته ها، تفکرات و علایق انسان ها است.

زیرا که هر انسان با وجود برخی چیز ها در زندگی به حس رضایت و آرامش درونی می رسد و در نتیجه احساس خوشبختی می کند اما در ادامه به برخی از عوامل تاثیر گذار بر دست یافتن به حس خوشبختی می پردازیم.

شادی

می توان گفت که یکی از عوامل موثر در احساس خوشبختی، شادی است؛ زیرا که اغلب احساس شادی در افراد موجب انگیزه، امید و هدف مندی در افراد می شود و  انسان با انگیزه همواره می تواند برای رسیدن به خواسته های خود تلاش کند و به آنها برسد، که این مسئله موجب احساس خوشبختی، رضایت درونی و پیروزمندی در افراد می شود.

به طور کلی شادی با لذت بردن از زندگی، تلاش کردن، سلامتی و موفقیت رابطه تنگانگی دارد.

که هر کدام از مسائل می توانند جزئی از خواسته افراد باشد و دست یافت به آن حس خوشبختی را برای فرد فراهم آورد.

احساس شادی در زندگی یک عامل موثر برای کاهش استرس است که این مسئله می تواند تاثیر بسزایی در نحوه زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره فرد و رسیدن به خواسته های درونی فرد داشته باشد.

خوشبختی

خودشناسی و شناخت پیرامون

می توان گفت که خودشناسی و شناخت محیط پیرامون می تواند در احساس خوشبختی بسیار موثر است؛ زیرا که خودشناسی موجب شناخت افراد از خودشان و خواسته های درونیشان می شود که آگاه شدن افراد در مورد خواسته هایشان می تواند کمک شایانی به انتخاب مسیر زندگی افراد کند و در نتیجه افراد می توانند به راحتی در مسیر رسیدن به خواسته های خود حرکت کنند و به احساس رضایت درونی در خود دست پیدا کنند.

همچنین نیز شناخت محیط پیرامون و شرایط موجب عدم تاثیر گذاری شرایط بر زندگی می شود.

تفکر مثبت

داشتن تفکری مثبت یکی از عوامل مهم برای رسیدن به خوشبختی از دیدگاه علم روانشناسی است.

داشتن تفکری مثبت در شرایط نا مساعد و بد موجب به وجود آمدن موقعیتی مثبت می شود.

انسان خوشبخت چه کسی است؟

با توجه به مطالب گفته شده می توان گفت که در حقیقت انسان خوشبخت کسی است که به آرامش، رضایت درونی و رفاه ذهنی رسیده است و حس خوشبختی را در درون خود یافته است.

همچنین نیز انسان خوشبخت کسی است که احساس شادی در زندگی خود می کند و نسبت به مسائل و شرایط گوناگون با تفکر و دیدگاهی مثبت نگاه می کند و به خودشناسی جهت یافتن مسیر درست برای رسیدن به خواسته های خود رسیده است.

که تمامی اینها موجب دست یافتن به حس خوشبختی در درون انسان می شود.

اهمیت خوشبختی

احساس خوشبختی در زندگی افراد می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد و اغلب هنگامی که انسان  احساس خوشبختی می کنند اغلب حل مشکلات زندگی، حرکت در مسیر موفقیت و انجام فعالیت های روزمره موفق تر است و می تواند زندگی با نشاط تر  داشته باشد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *