خانه » مزایا و معایب دارو های ضد افسردگی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مزایا و معایب دارو های ضد افسردگی

ایده ی مصرف دارو برای درمان بیماری‌ های روان ‌پزشکی مانند افسردگی در مقایسه با سایر زمینه‌ های پزشکی بحث ‌های زیادی را برانگیخته است. بسیاری از مردم در مورد خوب یا بد بودن دارو های ضد افسردگی در پلتفرم های مختلف رسانه ای صحبت می کنند و افراد در هر دو طرف بحث، نظرات قوی و منطقی خود را دارند، اما تعداد کمی از این افراد بی طرف هستند.

برخی احساس می کنند که عوارض جانبی بیش از حد زیادی، برای استفاده از این داروها وجود دارد و برخی بر این باورند که این داروها اثری ندارند. عده ای نیز بیان می کنند که در صورت مصرف دارو های ضد افسردگی دیگران در مورد آن ها قضاوت خواهند کرد. افرادی نیز وجود دارند که می ترسند به استفاده از این داروها معتاد شوند یا مصرف آنها موجب شود شخصیت شان دچار تغییر شود.

انتخاب مصرف یا عدم مصرف دارو های ضد افسردگی در واقع انتخاب بسیار حساس و بزرگی است. انجام تحقیقات لازم و داشتن یک یا چند جلسه ی مشاوره با یک پزشک متخصص و با تجربه، بهترین راهکار برای تصمیم گیری در رابطه با مصرف و یا عدم مصرف این داروها است. تصمیم گیری با کمک یک فرد متخصص و بر اساس داده های واقعی می تواند نتیجه ی بسیار بهتری را در درمان و کنترل بیماری داشته باشد.

در ادامه برخی از مزایا و معایب مصرف دارو های ضد افسردگی را بر اساس سال ها تحقیق بالینی و درک خواسته ها و نیازهای بیماران و دغدغه ها و نگرانی هایشان در زمان تصمیم گیری در مورد مصرف و یا عدم مصرف دارو های ضد افسردگی را برای شما آورده ایم.

مزایا و معایب دارو های ضد افسردگی

اگر به مصرف دارو های ضد افسردگی فکر می کنید و نمی دانید که آیا استفاده از این نوع دارو ها برای شما مناسب هستند یا خیر، لازم است پیش از هر چیز ذهنیت درستی در مورد برخی از مزایا و معایب مصرف دارو های ضد افسردگی داشته باشید.

مزایا

 • بهبود و افزایش انگیزه ی فرد برای اعمال تغییرات در سبک زندگی
 • بی خطر
 • تاثير گذار

در ادامه به برخی دیگر از فواید رایج مصرف دارو های ضد افسردگی اشاره شده است.

افزایش انگیزه ی فرد برای اعمال تغییرات در سبک زندگی

تغییرات زیادی در شیوه و سبک زندگی وجود دارد که می تواند در مدیریت و کنترل علائم افسردگی مفید باشد. عواملی مانند ورزش کردن، سرگرمی ها و رژیم غذایی متعادل برای مقابله با بیماری های روانی بسیار موثر و مفید هستند. با این حال، مشکل این است که یک فرد افسرده همیشه نمی تواند انگیزه ی کافی برای شروع این تغییرات را در سبک زندگی خود داشته باشد. دارو های ضد افسردگی می توانند شروعی دوام دار در اجرای سبک و شیوه ی زندگی سالم تری داشته باشند. وقتی فردی از شانس خود برای مصرف دارو استفاده کند، در حالت ایده آل این عمل بخشی از یک رویکرد کلی نگر و مثبت به سلامتی او خواهد بود که شامل مراقبت از خود و توجه به سلامت جسمانی می شود.

دارو های ضد افسردگی بی خطر هستند

ثابت شده است که مصرف دارو های ضد افسردگی بی خطر است. واژه ی ایمن و بی خطر ممکن است مبهم باشد، اما این واژه در رابطه با دارو های ضد افسردگی، به این موارد اشاره دارد:

 • مصرف این داروها در دُز زیاد  تا چه حد بی خطر است.
 • میزان شدت عوارض جانبی در دوز درمانی (تجویز شده)
 • اینکه آیا دارو های ضد افسردگی تداخلات خطرناکی با سایر داروها یا مواد دارند یا خیر.

تحقیقات و مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد دارو های ضدافسردگی حتی می‌توانند برای برخی از جمعیت‌ های آسیب‌ پذیر مانند زنان باردار، دریافت‌ کنندگان پیوند عضو، کسانی که تومورهای فعال دارند و افرادی که اخیراً سکته کرده‌اند نیز بی‌خطر باشند.

دارو های ضد افسردگی موثر هستند

هر زمان که یک دارو از نظر اثربخشی آزمایش می شود، در برابر دارونما آزمایش می شود. دارونما هیچ ماده ی فعالی ندارد اما ممکن است در درمان بیمار اثر داشته باشد زیرا برخی از بیماران فقط به پیشنهاد درمان پاسخ می دهند. هر گونه فواید یک دارو باید از “اثر دارونما” فراتر رود تا بتوان گفت که آن دارو موثر است.

اینکه دارو های ضد افسردگی در تسکین علائم افسردگی و کوتاه کردن طول دوره ی افسردگی تأثیر بیشتری نسبت به دارونما ها دارد امری ثابت شده است.

از آنجایی که این دسته از داروها بیش از 40 سال است که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعات زیادی در مورد نحوه ی تأثیر آنها بر بدن بیماران وجود دارد. از دهه ی 1980، چندین مطالعه ی تطبیقی این داروها را با دارونما ها و هر داروی جدید دیگری که تولید می شد، مقایسه کرده اند. شایان ذکر است، اطلاعات بسیار کمی در مورد سلسله مراتب اثربخشی در میان دارو های ضد افسردگی در دسترس است.

این واقعیت که دارو های ضد افسردگی اثربخش هستند، یک مزیت اصلی است. افسردگی شرایط وحشتناکی است که می تواند علائمی مانند اختلالات خواب، نا امیدی، مشکل در تمرکز، بی حالی و داشتن افکار خودکشی را شامل شود.

یک دوره افسردگی می تواند روابط نزدیک بیمار را تضعیف کند، زندگی ها را مختل کرده و احتمال بروز رفتارهای پرخطر و انتخاب های ضعیف و نادرست را در زندگی بیمار افزایش دهد. این بیماری همچنین می تواند عملکرد روانی اجتماعی فرد را به شدت محدود کرده و کیفیت زندگی را کاهش دهد.

در سال 2008، سازمان جهانی بهداشت (WHO) افسردگی اساسی را به عنوان سومین علت ابتلا به بیماری در میان دلایل ابتلا به بیماری در سراسر جهان رتبه بندی کرده و پیش بینی کرده که این بیماری تا سال 2030 رتبه ی اول را در این زمینه خواهد داشت.

به یاد داشته باشید که معایب مصرف دارو های ضد افسردگی باید با معایب باقی ماندن در بحران افسردگی سنجیده و مقایسه شود. اگر فقط کاستی های مصرف دارو را با عدم مصرف دارو مقایسه کنیم، دیدگاهی مغرضانه و ناقص داشته ایم.

معایب

 • اثرات جانبی
 • تاخیر در رسیدن به نتایج درمان (ممکن است برای دیدن نتایج زمان ببرد)
 • برخی از دارو های ضد افسردگی ممکن است موثر نباشند.

در ادامه به دیگر معایب اشاره خواهیم کرد. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دارو های ضد افسردگی برای شما مناسب هستند یا نه، لازم و ضروری است که درکی از مضرات احتمالی مصرف آنها نیز داشته باشید.

اثرات جانبی

اگرچه دارو های ضد افسردگی بی خطر هستند، اما مصرف این داروها عاری از عوارض جانبی هم نیست. حتی اگر دارویی عوارض جانبی داشته باشد در صورتی که این عوارض، تهدید کننده ای جدی برای زندگی و سلامتی فرد نباشند و یا با قطع مصرف دارو عوارض آن هم از بین برود، بازهم می توان این داروها را ایمن دانست. این امر تا حد زیادی در مورد دارو های ضد افسردگی نیز صادق است.

برخی از اثرات جانبی رایج دارو های ضد افسردگی عبارتند از:

 • خستگی
 • ناراحتی معده
 • کاهش میل جنسی
اثرات جانبی قرص ضد افسردگی

بسیاری از افراد نیز نسبت به مصرف این دارو ها هیچ عوارض جانبی ندارند یا با تطبیق بدن با داروی مصرفی، عوارض جانبی دارو در بدن آنها از بین می رود. داشتن یک جلسه ی گفتگو با پزشکتان در رابطه با تجربه ی شما امری ضروری است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که دغدغه ها و نگرانی های شما از همان ابتدا توسط پزشکتان شنیده می شود.

بررسی دقیق عوارض جانبی دارو های ضد افسردگی تنها با سنجیدن و مقایسه ی عوارض جانبی دارو نسبت به تأثیری که بیماری افسردگی بر زندگی شما می گذارد، می تواند به طور صحیح و مؤثر انجام شود.

برخی از بیمارانی که دچار عوارض جانبی می شوند به این نتیجه می رسند که مزایایی که از مصرف دارو دریافت می کنند ارزش آن را دارد. بنابراین، آنها حاضرند در ازای زندگی بدون افسردگی، چیزهایی مانند خشکی دهان و دغدغه ی در دست داشتن آب کافی تحمل کنند.

شروع اثربخشی با تاخیر

دارو های ضد افسردگی فوراً اثر نمی کنند. البته بستگی به دارو و فرد دارد، اما فواید مصرف این داروها می‌تواند چند روز پس از مصرف اولین دوز دارو شروع شود.

بیشتر بیماران طی دو تا چهار هفته فوایدی را از مصرف دارو تجربه خواهند کرد. امتحان یک داروی ضد افسردگی از نظر فنی به عنوان یک شکست در نظر گرفته نمی شود، مگر اینکه بعد از شش هفته با دوز درمانی تجویز شده، هیچ بهبودی را در خود احساس نکنید.

برخی از داروها با دوز کم تجویز خواهند شد تا به بدن فرد اجازه داده شود که با دارو سازگار شود و سپس دوز تجویزی به مرور بیشتر خواهد شد. شما و پزشکتان می توانید در مورد اینکه آیا انتظار تجربه ی مزایایی قبل از رسیدن به دوز اصلی درمان، واقع بینانه است یا خیر، صحبت کرده و تصمیم گیری کنید.

استیگما (اَنگ و برچسب خوردن)

ما سعی می کنیم هنگام تصمیم گیری های مهم زندگی، تحت تأثیر این برچسپ گذاری ها قرار نگیریم. با این حال، باید با خود در مورد پتانسیل قابل توجهی که با مصرف دارو های ضد افسردگی مرتبط است و اینکه این موارد چگونه می تواند بر رفتار ما تأثیر بگذارد، صادق باشیم.

برخی از افراد ممکن است در مورد مصرف دارو آنقدر تردید داشته باشند که دوزهای دارو های ضد افسردگی شان را از پزشکان دیگری که به سوابق پزشکی آن ها نیاز دارند، پنهان کنند.

همچنین شما باید با مساله ی مصرف دارو های ضد افسردگی خود راحت باشید که بتوانید تقریباً شش ماه به مصرف این داروها متعهد باشید، زیرا شش ماه معمول ترین دوره ی مصرفی برای دارو های ضدافسردگی است.

در مجموع تنها با مراجعه به بهترین کلینیک روانشناسی می توان در مورد این دارو ها و مصرف یا عدم مصرف آن ها تصمیم گیری کرد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *