گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / روان درمانی / درمان دردهای عصبی با بهترین روانشناس
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

درمان دردهای عصبی با بهترین روانشناس

درد نوروپاتیک که به آن درد عصبی نیز می‌گویند، یکی از دسته‌های متعدد دردهای مزمن است. درد عصبی پیچیده است و می‌تواند در اثر آسیب، تحریک یا تخریب عصبی ایجاد شود. دردهای عصبی نوع خاصی از درد هستند که به طور معمول به مسکن های سنتی پاسخ نمی دهند. اگر درد مزمن عصبی را تجربه می کنید، تنها نیستید. تصور می شود که از هر 100 نفر در بریتانیا هفت نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد درد عصبی و نحوه درمان و مدیریت آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مانند سایر انواع درد، درد عصبی ممکن است از نظر شدت متفاوت باشد. برای برخی، می تواند مانند سوزن سوزن های خفیف آزار دهنده باشد. برای دیگران، درد ممکن است شدید و تقریبا غیر قابل تحمل باشد. علاوه بر این، درد عصبی ممکن است موضعی باشد (در ناحیه آسیب عصبی یا نزدیک آن احساس شود) یا ارجاع شود (در جای دیگری در بدن احساس شود). یادگیری نحوه توصیف درد عصبی می تواند به پزشک کمک کند تا سریعتر درد شما را تشخیص داده و به طور موثر درمان کند.

درد عصبی چیست؟

برای درک درد عصبی، ابتدا باید بفهمید که اعصاب چیست و در بدن چه می کنند. اعصاب دسته‌ای از رشته‌ها هستند که سیستم عصبی را با نواحی مختلف بدن متصل می‌کنند و تکانه‌هایی را به و از سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز و نخاع می‌فرستند.

انواع مختلفی از اعصاب در اطراف بدن وجود دارد. اعصاب حسی اطلاعات حسی را در مورد چیزهایی که حس کرده‌اید، بو کرده‌اید، چشیده‌اید و شنیده‌اید دریافت و ارسال می‌کنند. به این معنی که برای تشخیص چیزهایی مانند درد و دما مهم هستند. اعصاب حرکتی به عضلات شما می گویند که حرکت کنند. اعصاب اتونومیک فرآیندهای خودکار در بدن مانند تنفس یا هضم غذا را کنترل می کنند.

هنگامی که اعصاب سالم هستند، “اطلاعات” را در مورد آنچه در بدن اتفاق می افتد به درستی دریافت و ارسال می کنند. به عنوان مثال، اگر آسیبی به بدن وارد شود، به عنوان مثال. از بریدگی یا سوختگی، اعصاب حسی ما این را تشخیص می‌دهند و پیام‌های درد را به مغز می‌فرستند – به عبارت دیگر، ما احساس درد خواهیم کرد. با این حال، این به عنوان “درد عصبی” در نظر گرفته نمی شود.

درد عصبی یا درد نوروپاتیک زمانی رخ می دهد که مشکلی در خود اعصاب وجود داشته باشد. این بدان معنی است که روند طبیعی تشخیص و ارسال پیام در مورد درد و همچنین انواع دیگر احساس مختل می شود. در نتیجه، حتی زمانی که آسیب جدیدی به بدن وارد نشده است، ممکن است احساس درد کنید.

علائم دردهای عصبی

درد نوروپاتیک علائم کاملاً مشخصی دارد و با سایر انواع درد متفاوت است. اگر درد عصبی دارید، ممکن است احساس سوزش، درد ناشی از چاقو یا تیراندازی یا احساسی مانند شوک الکتریکی داشته باشید. همچنین ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، درد و سوزن سوزن شدن، یا ضعف در ناحیه آسیب دیده را تجربه کنید.

علائم نوروپاتی محیطی

درد عصبی به ویژه با نوروپاتی محیطی مرتبط است و اغلب ناشی از دیابت است. این وضعیتی است که سیستم عصبی محیطی (یعنی شبکه اعصاب خارج از مغز و نخاع) را تحت تاثیر قرار می دهد و به طور خاص بر اندام ها، به عنوان مثال دست، پا و بازو تاثیر می گذارد. علائم نوروپاتی محیطی بسته به اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند متفاوت است. نوروپاتی حسی می تواند باعث شود:

 • سوزن و سوزن
 • بی حسی به خصوص در پاها
 • سوزش یا دردهای تیز، معمولاً در پاها
 • درد ناشی از لمس ملایم پوست/قسمت بدن
 • از دست دادن تعادل و هماهنگی دشوار دست و پا

چه چیزی باعث درد عصبی می شود؟

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث درد عصبی شود، از جمله شرایطی مانند:

 • درد عصبی سه قلو: درد شدید ناگهانی در صورت
 • مولتیپل اسکلروزیس یا MS: وضعیتی که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد
 • قطع عضو: منجر به درد اندام فانتوم می شود
 • زونا

دیابت همچنین یکی از علل شایع درد عصبی و به ویژه نوروپاتی محیطی (یعنی درد عصبی، گزگز و ضعف در پاها و دست ها) است. این به این دلیل است که سطوح بالای قند در خون می تواند به رگ های خونی که اعصاب شما را تامین می کنند آسیب برساند.

سایر شرایطی که می توانند باعث نوروپاتی محیطی شوند عبارتند از:

 • اعتیاد به الکل
 • کمبود ویتامین به عنوان مثال ویتامین B12 پایین
 • آسیب فیزیکی به اعصاب، مانند جراحی
 • تیروئید کم کار
 • عفونت هایی مانند بیماری لایم
 • بیماری کبد یا بیماری کلیوی
 • سرطان
 • روماتیسم مفصلی

تشخیص دردهای عصبی

اگر فکر می کنید که درد عصبی را تجربه می کنید، باید برای مشاوره به پزشک خود مراجعه کنید. مهم است که از پزشک تشخیص داده شود تا بتوانید با درمان‌های صحیح و تغییرات سبک زندگی، مشکل را حل کنید.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که ممکن است درد نوروپاتی داشته باشید، در مورد درد شما و هر گونه احساس دیگری که تجربه می کنید، مانند سوزن سوزن شدن یا بی حسی، سوال می کند. پزشک شما همچنین می خواهد در مورد هر رویداد یا بیماری که ممکن است باعث آن شده باشد بداند. پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و اعصاب ناحیه آسیب دیده را آزمایش می کند. آنها ممکن است پوست ناحیه آسیب دیده را با پنبه، خلال دندان یا اشیاء گرم یا خنک به عنوان بخشی از معاینه لمس کنند.

اگر علائم و معاینه فیزیکی شما حاکی از وجود درد نوروپاتیک باشد، پزشک می تواند درمان خاصی را برای این نوع درد تجویز کند. برای تشخیص قطعی درد نوروپاتیک، باید علت اصلی درد را پیدا کرد. پزشک شما ممکن است آزمایشاتی از جمله:

 • آزمایش خون
 • مطالعات هدایت عصبی (برای اندازه گیری اینکه اعصاب شما با چه سرعتی می توانند سیگنال های الکتریکی را حمل کنند). یا
 • یک اسکن MRI
 • گاهی اوقات بیوپسی (نمونه بافت) می تواند به تشخیص کمک کند. بیوپسی پوست (به دنبال کاهش تراکم رشته های عصبی در پوست) یا بیوپسی عصبی (به دنبال ناهنجاری در رشته های عصبی) ممکن است توصیه شود.

عوارض

داشتن درد مداوم می تواند تأثیر قابل توجهی در کل زندگی شما داشته باشد. می تواند باعث مشکلات خواب شود، بر توانایی شما برای کار و حضور در رویدادهای اجتماعی تأثیر بگذارد و حتی منجر به افسردگی و اضطراب شود.

درمان مناسب درد نوروپاتی و یادگیری راهبردهای مقابله ای برای مدیریت درد برای اطمینان از حفظ کیفیت زندگی شما بسیار مهم است.

چه کسی درد نوروپاتیک را درمان می کند؟

پزشک عمومی (GP) احتمالاً اولین کسی است که در مورد درد خود می بینید. پزشکان عمومی می توانند درد نوروپاتیک را تشخیص داده و درمان کنند، اما برخی از افراد ممکن است از ارجاع به متخصص درد یا کلینیک درد بهره مند شوند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی که می توانند در درمان درد کمک کنند شامل کاردرمانگران، روانشناسان، پرستاران و فیزیوتراپیست ها هستند.

قرص دردهای عصبی

یکی از مشکلات درد عصبی این است که به مسکن های استاندارد و بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن به خوبی پاسخ نمی دهد. در عوض، درمان اصلی که برای درد نوروپاتیک توصیه می شود، داروهای ضد افسردگی هستند، زیرا این داروها با تداخل با سیگنال های عصبی کار می کنند. نوع استاندارد تجویز شده یک ضد افسردگی سه حلقه ای است، اما می توان از داروهای دیگر مانند دولوکستین استفاده کرد.

داروهای ضد افسردگی

نوعی از داروهای ضدافسردگی، داروهای سه حلقه ای (سه حلقه ای) هستند که در بسیاری از افراد درد نوروپاتیک را تسکین می دهند. این داروها دارای اثر تسکین دهنده درد هستند که جدا از اثر ضد افسردگی آنها است و ممکن است به ویژه در تسکین دردهای سوزاننده مداوم مفید باشد.

آمی تریپتیلین رایج ترین داروی ضد افسردگی سه حلقه ای برای درمان دردهای عصبی است. دوکسپین یا نورتریپتیلین ممکن است به عنوان جایگزین استفاده شود. عوارض جانبی داروهای سه حلقه ای می تواند شامل یبوست، سرگیجه، خستگی و خشکی دهان باشد. با این حال، هنگامی که در دوزهای پایین استفاده می شود، همانطور که برای درد نوروپاتیک توصیه می شود، عوارض جانبی کمتر مشکل ساز هستند.

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نورآدرنالین (SNRIs)

همچنین می‌توانند درد نوروپاتیک را تسکین دهند. دولوکستین (نمونه‌هایی از نام‌های تجاری شامل Andepra و Cymbalta) SNRI است. که معمولاً برای درمان دردهای عصبی مانند نوروپاتی محیطی دیابتی دردناک تجویز می‌شود. ونلافاکسین SNRI دیگری است که می تواند توسط متخصصان برای درمان دردهای عصبی استفاده شود. عوارض جانبی SNRI ها می تواند شامل تهوع، اسهال، کاهش اشتها، سردرد و اختلال عملکرد جنسی (از جمله کاهش میل جنسی و مشکل در ارگاسم) باشد.

داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج همچنین می‌توانند در درمان دردهای عصبی مؤثر باشند. و با کند کردن یا مسدود کردن سیگنال‌های کنترل نشده درد عمل می‌کنند. این داروها ممکن است برای درمان دردهای شدید و شدید نوروپاتیک بهتر از داروهای سه حلقه ای باشند.

گاباپنتین (مانند گانتین، نورونتین، نوپنتین، پندین) و پره گابالین (مانند لیپرالین، لیریکا، لیزالون) داروهای ضد تشنجی هستند که می توانند دردهای عصبی را تسکین دهند. آنها در درمان نوروپاتی دردناک دیابتی و نورالژی پس از تبخال مفید هستند. عوارض جانبی این داروها می تواند شامل خستگی، سرگیجه و افزایش وزن باشد.

کاربامازپین (به عنوان مثال تگرتول، تریل) – نوع دیگری از داروهای ضد تشنج – معمولاً اولین انتخاب دارویی برای درمان نورالژی سه قلو است.

سایر داروها

اگر داروهای ضدافسردگی و ضد تشنج ها درد شما را تسکین ندهند، پزشک ممکن است استفاده از نوع دیگری از دارو را پیشنهاد کند که ممکن است نیاز به تجویز یک پزشک متخصص درد داشته باشد.

بی حس کننده های موضعی (مانند کرم لیدوکائین (لیگنوکائین) یا تکه های پوستی) و کرم کپسایسین (که حاوی ماده استخراج شده از فلفل قرمز قرمز است) ممکن است در درمان برخی از انواع دردهای عصبی مانند نورالژی پس از تبخال موثر باشند. این داروها که مستقیماً روی پوست استفاده می شوند، می توانند عوارضی مانند درد موضعی، قرمزی و سوزش داشته باشند.

مسکن‌هایی مانند ترامادول (مانند ترامال، ترامدو، زیدول) ممکن است در مواردی که درد شدید است، کوتاه‌مدت تجویز شود. عوارض جانبی ترامادول شامل سرگیجه، خشکی دهان، خستگی، حالت تهوع و یبوست است.

مسکن قوی برای دردهای عصبی

بعضی از مسکن‌های قوی تریاک (مانند مورفین) معمولاً توصیه نمی‌شوند. زیرا در درازمدت بسیار مؤثر نیستند و نگرانی‌های ایمنی در مورد این داروها وجود دارد. قرص های مسکن‌ ساده مانند پاراستامول و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) معمولاً برای دردهای عصبی مؤثر نیستند.

ترکیبی از چندین دارو ممکن است برای برخی افراد موثر باشد، به ویژه آنهایی که به یک یا چند دارو پاسخ نسبی دارند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که چگونه درمان های ترکیبی موثر و ایمن برای درد نوروپاتیک ممکن است موثر باشد.

داروهای درد نوروپاتیک معمولاً با دوز کم شروع می شوند و در صورت نیاز به تدریج افزایش می یابند – ممکن است چند هفته طول بکشد تا دارو تأثیر بگذارد. پزشک شما به دقت پاسخ شما به دارو و هر گونه عوارض جانبی را که تجربه می کنید نظارت خواهد کرد.

درمان های روانشناختی برای دردهای عصبی

دریافت کمک برای استرس، افسردگی یا اضطراب مرتبط با درد نوروپاتیک می تواند تأثیر مثبتی بر درک فرد از درد داشته باشد. روانشناسان و روانپزشکان در بهترین کلینیک روانپزشکی تهران در تعدادی از درمان های بالقوه مفید برای مقابله با درد مزمن عصبی آموزش دیده اند. مانند:

درمان شناختی رفتاری

 افکار و رفتارهای خودتخریب‌آمیز توسط درمانگر شناسایی می‌شوند تا به فرد کمک کنند مثبت‌تر، سازنده‌تر و سالم‌تر باشند.

بیوفیدبک

 فرآیندهای مرتبط با استرس بدن با اطلاعاتی که در اختیار فرد قرار می گیرد، کنترل می شود. سپس تکنیک هایی برای کنترل استرس و کاهش درک درد ایجاد می شود.

استراتژی های آرامش

تنش عضلانی می تواند درد را تشدید کند. بسیاری از مردم تمرین‌های تنفسی، مدیتیشن و تجسم را راه‌هایی آرامش‌بخش برای کنار آمدن با چالش‌های زندگی می‌دانند. مطالعات پزشکی در مورد مزایای این رویکردها محدود است، اما از آنجایی که هیچ عارضه جانبی وجود ندارد، هیچ خطری برای فردی وجود ندارد که یک یا همه این تکنیک ها را امتحان کند.

مشاوره حضوری یا گروهی

صحبت در مورد چالش های ناشی از درد عصبی می تواند مفید باشد. جلسه در یک جلسه گروهی به افراد این امکان را می دهد تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و تکنیک های مقابله را از دیگرانی که با مشکلات مشابهی روبرو هستند بیاموزند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *