مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اختلال شخصیت مرزی چیست؟

اختلال شخصیت مرزی یا BDP ، یک بیماری روانی است که با تغییرات شدید خلقی و تغییر در تصویر و رفتار فرد همراه است و جزء شایع ترین اختلال شخصیتی محسوب می شود.
افرادی که به اختلال شخصیت مرزی مبتلا هستند، شخصیتی حساس و شکننده ای دارند، درواقع رفتارهای تکانشی، پرخطر و ناپایداری دارند و اضطراب، افسردگی و عصبانیت را تجربه می کنند که بین چند ساعت تا چند روز هم طول می کشد. هم چنین این افراد وقتی تنها هستند به حضور دیگران نیاز شدیدی پیدا می کنند و وقتی با دیگران هستند در برقراری ارتباط با آنها دچار مشکل می شوند. در واقع شخصیت این افراد مانند کش است که بین تنهایی و بودن با دیگران در حال نوسان است و در روابط بین فردی، عواطف و هویت خود، بی ثباتی وجود دارد.

اختلال-شخصیت-مرزی

چه افرادی بیشتر درگیر اختلال شخصیت مرزی هستند؟

آمار دقیقی در مورد شیوع اختلال شخصیت مرزی وجود ندارد ولی به طورکلی 20 % بیماران روانی تخمین زده می شود. بیشتر افراد مبتلا به اختلال مرزی در رده سنی های 18 تا 25 سال قرار دارند و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

شخصیت مرزی چه علائمی دارد؟

اختلال شخصیت مرزی معمولا از اوایل بزرگسالی شروع می شود و علائمی مانند خودکشی، آسیب رساندن به خود، ایجاد زخم و خراشیدگی بر روی انگشتان یا اندام های بدن، عصبانیت ها و پرخاشگری های سنگین، ولخرجی های بیش از حد، تمایل شدید به مصرف مواد مخدر، دزدی از اموال دیگران، رانندگی های تند و سریع را از خود نشان می دهند. این کارها را با انگیزه فریب دادن دیگران و رفع احساس پوچی انجام می دهند.

بی ثباتی عاطفی، یکی از ویژگی های اصلی اختلال شخصیت مرزی است، چنین افرادی به محیط اطراف خود بسیار حساس هستند، تصور بدی نسبت به خود دارند و تمایل زیادی نسبت به خودکشی دارند. آنها ترس شدیدی از تنهایی و جدا ماندن از دیگران دارند و به شدت برای جلب توجه دیگران تلاش می کنند به همین دلیل رابطه عاطفی با افراد دارای شخصیت مرزی بسیار می تواند مشکل ساز باشد، مثلا می توانند رفتار های زیر را برای این کار مرتکب شوند:

 • به طور مداوم به فرد پیام کوتاه بفرستند یا تماس بگیرند
 • رفتارهای افراطی مانند خودکشی و خودزنی را انجام دهند حتی اگر طرف مقابل قصد ترک کردن آنها را نداشته باشد
 • نیمه شب یکهویی به طرف مقابل زنگ می زنند

باز با این حال چون در روابط خود با دیگران احساس ناامنی می کنند، به دلیل ترس از طردشدن، خودشان تصمیم می گیرند رابطه با دیگران را قطع کنند.

افراد مبتلا به BPD همچنین مستعد ابتلا به دیس فوریا (یک ناراحتی عمومی یا نارضایتی از زندگی) و افسردگی هستند. علاوه بر این  ترجیح می دهند که احساسات واقعی و مشکلات خود را از دیگران پنهان کنند. به طور خلاصه می توان علائم اختلال شخصیت مرزی را نام برد:

 • بی ثباتی عاطفی
 • خودکشی کردن
 • بروز رفتارهای خطرناک مانند خودزنی های مکرر
 • ترس شدید از تنهایی و طردشدگی
 • رفتارهای تکانشگری شدید مانند خرج کردن پول به طور بیش از حد
 • احساس پوچی شدید
 • پرخاشگری کنترل نشده

 

علت بروز اختلال شخصیت مرزی چیست؟

بسیاری از متخصصان معتقدند عوامل زیر در بروز اختلال شخصیت مرزی موثر هستند:

 • عدم ثبات شخصیتی والدین
 • درگیری های شدید بین والدین
 • بی توجهی به احساسات فرد در دوران کودکی
 • طلاق والدین
 • نبود امنیت و دلبستگی در دوران کودکی فرد

6 باور اشتباه درباره اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی نوعی بیماری روانی است که بسیاری از افراد درباره آن اشتباه فکر می کنند، در ادامه برخی از افکار و باورهای اشتباه درباره ان آورده شده است:

باور غلط 1: اختلال شخصیت مرزی قابل درمان نیست

این باور کاملا اشتباه است، BDP قابل درمان است، روانپزشکان به وسیله روان درمانی می توانند شدت علائم این بیماری را کاهش دهند، و حتی بدون درمان علائم در برخی موارد کم می شود.

باور غلط 2 : همه افراد مبتلا به اختلال BDP، قربانی کودک آزاری هستند

افرادی که این اختلال را درک نمی کنند فکر می کنند بخاطر سوءاستفاده جنسی و تجاوز این اتفاق می افتد. باید گفت این تجربه تلخ را برخی از افراد بیمار داشتند و در همه مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی اتفاق نمی افتد.

باور غلط 3: BDP در نوجوانان و کودکان دیده نمی شود

چنین عقیده ای اشتباه است، زیرا اگر چه اختلال BDP در بزرگسالی دیده می شود ولی ریشه های این بیماری در دوران بلوغ و کودکی در حال شکل گیری است.

باور غلط 4: BDP همان اختلال دوقطبی است

BDP و اختلال دو قطبی کاملا دو چیز متفاوتی از هم است با اینکه برخی علائم مشابه و یکسان دارند. بنابراین روش های درمانی مختلفی برای درمان هر یک به کار گرفته می شود.

باور غلط 5: BDP فقط در زنان دیده می شود

مشاهدات قدیمی نشان می داد در زنان چنین اختلال BDP بیبشتر دیده می شود ولی آمارهای جدید،حاکی از آنست که این بیماری در مردان، نیز دیده می شود و تنها تفاوت این دو جنس به نشانه ها و علائم مربوط می شود که زنان علائمی مانند اختلالات خلق و خویی و احساس پوچی را از خود بروز می دهند درحالی که مردان به رفتارهای تکانشگری تمایل زیادی دارند.

درمان اختلال شخصیت مرزی

در چندین دهه قبل، متخصصان معتقد بودند اختلال BDP، قابل درمان نیست ولی تحقیقات نشان داده است که BDP را می توان درمان کرد. علائم BDP بر زندگی، روابط، سلامت و روان فرد می تواند تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل باید درمان آنرا جدی گرفت:

روان درمانی

اولین خط درمان برای معاینه اینگونه افراد، روان درمانی است که بین درمانگر و فرد بیمار انجام می شود. مهم است فرد بیمار به درمانگر خود اعتماد کند زیرا ماهیت BDP طوریست که می تواند به راحتی برقراری پیوند راحت و قابل اعتماد با درمانگر برای افراد، دشوار کند

نمونه هایی از روان درمانی هایی که BPD را هدف قرار می دهند عبارتند از:

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

در این روش مهارت های مقابله کردن با افکار مربوط به خودزنی و خودکشی ، تنظیم احساسات و بهبود روابط، اموزش داده می شود.

درمان مبتنی بر ذهنیت (MBT )

در این روش به فرد بیمار آموزش داده می شود آنچه را که دیگران ممکن است فکر و احساس کنند بهتر تشخیص دهد.

درمان متمرکز بر انتقال (TFP )

با بررسی آنها از طریق رابطه بین بیمار و درمانگر ، به افراد کمک می کند احساسات و تعاملات خود را بهتر درک کرده و با آنها کنار بیایند.

دارو

در حال حاضر هیچ دارویی توسط FDA برای درمان BPD تأیید نشده است اما روانپزشک خوب و باتجربه می تواند داروهایی را برای کمک به درمان علائم خاصی توصیه کند:

داروهای ضد افسردگی

اینها می توانند به بهبود خلق و خوی افسرده، عصبانیت یا تکانشگری کمک کنند.

داروهای ضد روان پریشی

این موارد ممکن است برای افرادی که اغلب ارتباطشان با واقعیت قطع می شود مفید باشد.

تثبیت کننده های خلق و خو

اینها از تغییرات خلقی جلوگیری کرده و تحریک پذیری و پرخاشگری را کاهش می دهند.

کنترل رفتار

اگر کسی مبتلا به BPD باشد ، یکسری رفتارهایی وجود دارد که به فرد بیمار کمک می کند توانایی عملکرد و کنار آمدن خود را بهبود ببخشد. اقداماتی که می توانند انجام دهند و باعث بهبود کیفیت زندگی آنها می شود شامل موارد زیر است:

به برنامه درمانی آنها پایبند باشید

تحقیقات نشان داده است که با داشتن یک برنامه درمان خوب و مداوم ، علائم BPD می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

عوامل محرک آنها را بشناسید: یکی از کلیدهای کنار آمدن با BPD شناخت الگوها و عوامل احساسی است. در رابطه با یک درمانگر ، کسی باید بتواند استراتژی هایی را شناسایی کند که به آنها کمک می کند تا با احساسات شدید مقابله کنند.

استراتژی های مراقبت از خود را تمرین کنید. ورزش منظم و برنامه منظم خوردن و خواب می تواند به جلوگیری از تغییرات خلقی و کنترل اضطراب ، استرس و افسردگی کمک کند. همچنین لازم است از مصرف مواد مخدر و الکل به طور جدی پرهیز گردد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. Sara

  ممنون از شما
  مفید بود

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *