گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / درمان اضطراب / بهترین درمان برای اضطراب اجتماعی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین درمان برای اضطراب اجتماعی

درمان اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) به شدت علائم عاطفی و جسمی و میزان عملکرد روزانه شما بستگی دارد. طول درمان نیز متفاوت است. برخی از افراد ممکن است به درمان اولیه به خوبی پاسخ دهند و نیازی به هیچ چیز دیگری نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در طول زندگی خود به نوعی حمایت نیاز داشته باشند. دارو و تراپی در درمان اضطراب اجتماعی موثر نشان داده شده اند. اضطراب اجتماعی که در همه موقعیت‌ها اتفاق می‌افتد، بهترین پاسخ را به ترکیبی از دارو و تراپی می‌دهد. در حالی که تراپی به تنهایی اغلب برای افراد مبتلا به اضطراب خاص یک نوع عملکرد یا موقعیت اجتماعی کافی است. بنابراین، اگر تشخیص داده شده است یا فکر می کنید ممکن است SAD دارید، بدانید که غلبه بر آن امکان پذیر است.

درمان اضطراب اجتماعی

درمان اضطراب اجتماعی با استفاده از چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

درمان‌های دارویی و درمان‌های روانشناختی از جمله روش‌های مورد استفاده برای درمان اضطراب اجتماعی هستند.

درمان دارویی اختلال اضطراب اجتماعی

انواع مختلفی از داروها برای درمان اضطراب اجتماعی تجویز می شوند. هر کدام بسته به شرایط خاص شما مزایا و معایبی دارند.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)

SSRI ها به دلیل عوارض جانبی قابل تحمل و سهولت تجویز، خط اول درمان دارویی محسوب می شوند. با این حال، به دلیل پتانسیل اثرات ترک، SSRI ها باید همیشه در هنگام پایان درمان کاهش یابد. گزینه ها عبارتند از:

 • پاروکستین (Paroxetine)
 • فلوکسامین (Fluvoxamine)
 • سرتالین (Sertraline)
 • سیتالوپرام (Escitalopram)
 • سیتالوپرام (Citalopram)
 • فلوکستین (Fluoxetine)
درمان اضطراب اجتماعی با استفاده از چه روش_هایی انجام می_شود؟

مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs)

SNRI ها دسته ای از داروهای ضد افسردگی هستند که در درمان اضطراب استفاده می شوند و بر انتقال دهنده های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین اثر می گذارند. گزینه ها عبارتند از:

 • ونلافاکسین (Venlafaxine)
 • دولوکستین (Duloxetine)
 • دوسونلافاکسین (Desvenlafaxine)

مسدود کننده های بتا

بتا بلاکرها معمولا به صورت خوراکی قبل از یک رویداد اضطراب آور مانند اجرای برنامه برای کاهش علائم اضطراب مانند ضربان قلب سریع، لرزش دست و احساس “پروانه در معده (دلشوره داشتن و یا هیجان‌زده بودن)” مصرف می شوند. گزینه ها عبارتند از:

 • پروپانولول (Propranolol)
 • آتنولول (Atenolol)

مسدود کننده های بتا در موقعیت هایی که نیاز به تیزبینی ذهنی دارند مفید هستند زیرا اثرات نامطلوبی بر توانایی شناختی ندارند.

بنزودیازپین ها

آرام بخش های خفیفی هستند که با کاهش سرعت سیستم عصبی مرکزی علائم اضطراب را کاهش می دهند. اگرچه بنزودیازپین ها سریع الاثر و به خوبی قابل تحمل هستند، اما پتانسیل ایجاد عادت را دارند و نباید برای افراد مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد تجویز شوند.

 • لورازپام (Lorazepam)
 • دیازپام (Diazepam)
 • آلپرازولام (Alprazolam)
 • کلونازپام (Clonazepam)

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)

زمانی MAOI مفیدترین درمان برای اختلال اضطراب اجتماعی در نظر گرفته می شد. با این حال، این داروها خطر عوارض جانبی جدی را در صورت رعایت نکردن دستورالعمل های غذایی و دارویی به همراه دارند.

 • فنلزین (Phenelzine)
 • ترانیل سیپرومین (Tranylcypromine)
 • ایزوکاربوکسازید (Isocarboxazid)
بهترین درمان برای اختلال اضطراب اجتماعی

درمان های روانشناختی

روان درمانی را می توان به تنهایی یا همراه با داروهای تجویزی استفاده کرد. گزینه‌های مختلف، روش‌های روان‌شناختی هستند که برای کمک به فرد برای تغییر رفتار خود به چیزی مطلوب طراحی شده‌اند. یک انگ رایج در ارتباط با مراجعه به روان درمانگر یا روانپزشک وجود دارد، اما میلیون ها نفر می روند و از آن سود می برند. هیچ چیز برای خجالت یا شرم وجود ندارد. سعی کنید در مورد افکار و احساسات خود چند یادداشت بردارید تا در اولین قرار خود نقطه شروعی برای بحث داشته باشید. اگرچه ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما هرچه با پزشک خود صادق تر باشید، می توانید در مدیریت اضطراب خود پیشرفت بیشتری داشته باشید.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

CBT خط اول درمان روان درمانی برای درمان اضطراب اجتماعی (SAD) است. این نوعی روان درمانی است که برای اصلاح افکار و رفتارهای شما به منظور تأثیرگذاری مثبت بر احساسات شما طراحی شده است. 3 نوع تکنیک CBT:

 • مواجهه درمانی
 • ساختاردهی مجدد شناختی
 • آموزش مهارت های اجتماعی

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)

این درمان برای اختلال اضطراب اجتماعی یک تکنیک “موج سوم” است که پس از CBT توسعه یافته است و بر اساس فلسفه بودایی است. از طریق ACT، شما یاد می گیرید که چگونه افکار منفی و اضطراب را بپذیرید تا اینکه سعی کنید آنها را حذف کنید. با جدا کردن خود از اضطراب اجتماعی، انتظار می رود که علائم شما به طور طبیعی کاهش یابد. یک درمانگر ACT از تمرین‌های تجربی، مداخلات مبتنی بر ارزش‌ها و آموزش مهارت‌های ذهن آگاهی به عنوان بخشی از درمان استفاده می‌کند.

گروه درمانی تخصصی برای اضطراب اجتماعی

در کلینیک های روانشناسی، گروه درمانی را به ویژه برای افرادی که اضطراب ناتوان کننده و خلق و خوی ضعیف از جمله اضطراب اجتماعی را تجربه می کنند، ارائه می دهند. روش ها و راهکارهایی را برای مقابله یا کاهش اضطراب خود یاد خواهید گرفت. علاوه بر این، تجربیات و راهکارهای مفیدی را با یکدیگر به اشتراک خواهید گذاشت که باعث کاهش احساس تنهایی و افزایش خودآگاهی شما می شود. این برنامه‌ها ترکیبی التقاطی از گروه‌های روان‌پویشی، شناختی رفتاری و ذهن‌آگاهی/آرام‌سازی را فراهم می‌کنند تا شرکت‌کنندگان یک تجربه درمانی کامل و جامع برای ارتقای بهبودی سریع داشته باشند.

روانکاوی: روان درمانی پویشی و روانکاوی شامل یک درمانگر است که به شما کمک می کند تا مسائل اساسی را از دوران کودکی درک کنید که ممکن است در اضطراب اجتماعی شما نقش داشته باشد. این برای افرادی که درگیری های حل نشده عمیق تری دارند که به اضطراب آنها کمک می کند بسیار مفید است. روانکاوی همچنین ممکن است در برخی موارد برای کشف مقاومت بالقوه در برابر تغییر مفید باشد.

رمان های مکمل: درمان های جایگزین برای اختلال اضطراب اجتماعی شامل مواردی مانند مکمل های غذایی، رایحه درمانی و یوگا است. اکثر درمان‌های جایگزین از نظر علمی کارایی در درمان SAD را ثابت نکرده‌اند. علاوه بر این، درمان‌های جایگزین ممکن است به سختی روش‌های استاندارد درمان تنظیم نشوند.

نتیجه‌گیری

درمان اضطراب اجتماعی (SAD) شامل ترکیبی از روش‌های درمان دارویی و تراپی است. داروها می‌توانند علائم اضطرابی را کنترل کنند در حالی که تراپی به شما کمک می‌کند الگوها و اعتقادات منفی خود را مورد بررسی قرار داده و مهارت‌های مواجهه با ترس و اضطراب را یاد بگیرید. برنامه‌های آموزشی مهارت‌های اجتماعی نیز می‌توانند به شما در مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی کمک کنند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی یا گروه تراپی نوعی روان درمانی است که در آن گروه کوچکی از افراد، توسط یک یا چند درمانگر آموزش دیده گرد هم...

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان، حوزه‌ای تخصصی است که بر ارائه حمایت، راهنمایی و مداخلات درمانی برای کودکان و نوجوانانی که با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *