مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان اضطراب با بهترین روش

اضطراب یکی از مشکلات رایج روانی است و ممکن است برای بسیاری از افراد تأثیرات منفی روی کیفیت زندگی آنها داشته باشد. درمان اضطراب به وسیله مشاوره، درمان دارویی یا به‌صورت ترکیبی از این دو روش امکان‌پذیر است.

برای درمان اضطراب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راه حل برای شما را تعیین کنید. همچنین، به‌صورت هم‌زمان از روش‌های مختلف درمانی مانند مشاوره، درمان دارویی و ترکیبی از این دو روش استفاده کنید تا بهترین نتیجه را برای کنترل اضطراب بدست آورید.

راه های درمان اضطراب

دستورالعمل هایی جهت کنترل استرس 

دستورالعمل هایی وجود دارد که به کنترل استرس و اضطراب کمک می کند، اما قادر به درمان آن ها از ریشه نخواهد بود. به عنوان مثال :

  • برای کنترل استرس و اضطراب می توان به انجام ورزش های آرام و سبک پرداخت. به عنوان مثال می توان به انجام ورزش شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری و ورزش های نرمشی اقدام کرد.
  • یکی دیگر از روش های کنترل کننده استرس عدم استفاده از خوراکی های کافئین دار می باشد. خوراکی کافئین دار و همچنین نوشیدنی های حاوی کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
  • علت استرس و اضطراب خود را روی کاغذ یادداشت کنید.
  • جویدن آدامس به کاهش استرس و کنترل آن کمک می کند.
  • گاهی اوقات نفس عمیق کشیدن به شدت در کنترل استرس تاثیرگذار خواهد بود.
  • از انجام فعالیت هایی که باعث خوشحالی و آرامش شما می شود به هیچ عنوان غافل نشوید

همانطور که گفته شد برای درمان استرس و اضطراب راه های و راه حل های مختلفی وجود دارد که در ابتدا باید نوع و همچنین منشا اصلی استرس و اضطراب حاکم بر فرد پیدا شود، سپس متناسب با آن ها برای درمان اقدام کرد.
از روش های درمانی برای درمان استرس و اضطراب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

روش های درمان اضطراب

در درمان اختلال اضطراب می توان از گزینه هایی از قبیل روان درمانی، مصرف دارو و یا در نظر گرفتن یک سری استراتژی ها کمک گرفت.
درمان شناختی رفتاری، موثرترین نوع روان درمانی در افرادی است که از اختلال اضطراب رنج می برند. در صورت ابتلا به این اختلال، درمان های متعددی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشید.
این مورد را به خاطر بسپارید که درمان می تواند زمان بر باشد؛ چرا که باید آزمون و خطا انجام شود تا بهترین نوع درمان برای شما توسط پزشک در نظر گرفته شود.

همچنین بهتر است که در طول درمان صبور باشید و ارتباط خود را با پزشک تان حفظ کنید تا بهترین طرح درمان با توجه به نیازهای تان در نظر گرفته شود.

روان درمانی 

روان درمانی یکی از روش های بسیار موثر و تاثیرگذار و همچنین محبوب در درمان اختلال های روانی مانند استرس و اضطراب می باشد. روان درمانی و یا گفتار درمان توسط متخصصان روان و اعصاب انجام می شود و سپس افراد مبتلا به این بیماری بر اساس رویکرد های حاصل هدایت می شوند. رفتار درمانی شناختی یکی از انواع روان درمانی می باشد که دارای استاندارد های طلایی می باشد و تاثیر مثبت آن برای بزرگسالان ثابت شده است. این روش یکی از روش های فعلی بسیار موثر می باشد که به تعامل بین افکار، احساسات، رفتار های آگاهانه و درمان تداوم اضطراب می پردازد.

مصرف دارو 

یکی دیگر از روش های درمان استرس و اضطراب مصرف دارو می باشد. مصرف دارو حتما باید بر اساس دستور پزشک مصرف شود. دارو های مصرفی جهت درمان اضطراب با تعامل با مواد شیمیایی باعث تحریک انتقال دهنده های عصبی می شوند. در حقیقت دارو های مصرفی یک یا چند مورد از انتقال دهنده های عصبی مهم را تقویت می کند که به رفع استرس و درمان آن کمک می کنند. از انواع دارو های مصرفی در درمان استرس می توان به دارو مهارکننده جذب مجدد سروتونین، مهارکننده جذب مجدد سروتونین و نوراپی نفرین، دارو های ضد اضطراب ، دارو های ضد افسردگی و همچنین دارو های قدیمی و بسیار آشنا چون داروی های مونوآمین اکسید اشاره کرد که هر کدام با توجه به شدت عارضه و نوع آن توسط پزشک معالج تجویز می شود. دارو های ضد افسردگی یکی از مستندات درمان کننده استرس و اضطراب می باشند که آن ها را باید حداقل سه هفته استفاده کرد تا تاثیرات لازم به بگذارند. ناگفته نماند که دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای دارو های بسیار قدیمی می باشند که امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرند.

تغییر سبک زندگی و مدیتیشن

برخی از تغییرات سبک زندگی می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کنند. برای مثال، ورزش، ماساژ، یوگا، کم کردن مصرف قهوه و الکل و بهبود خواب می‌تواند مفید باشد. مدیتیشن نیز می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. در این روش، فرد با تمرین تمرکز بر روی نفس خود، می‌تواند به کاهش اضطراب برسد.

بهترین روش درمان استرس و اضطراب مراجعه به روان درمانگر است. پزشک با معاینه و روان درمانی منشا اصلی استرس و اضطراب مشخص می شود، سپس پزشک با توجه به علت آن، شدت عارضه و …. روش درمان موثر را تشخیص می دهد و راه کار ها و دستورالعمل ها را به شما بازگو می کند.

روش های درمان اضطراب

بهترین روش درمان اضطراب

مشاوره با بهترین روانشناس می‌تواند کمک کند افکار و رفتارهای منجر به اضطراب شما را بررسی کنند و راهکارهای مقابله با اضطراب را به شما یاد دهند. آنها می‌توانند از طریق مشاوره و روان‌درمانی به شما کمک کنند. همچنین دارودرمانی با داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی، داروهایی مانند بنزودیازپین‌ها و اس‌اس‌آرآی‌ها می‌توانند به کاهش اضطراب کمک کنند. البته این داروها محدودیت‌هایی هم دارند و باید تحت نظارت پزشک باشد

روش‌های غیر دارویی نسز مانند مدیتیشن، یوگا، ورزش و… می‌توانند به کاهش اضطراب کمک کنند به شرطی که به صورت منظم و مرتب انجام شود.

بنابراین، بهترین راهکار درمان اضطراب ترکیبی از همه این روش‌ها با نظارت یک متخصص روانشناس یا روانپزشک است. مشورت با روانشناس یا روانپزشک توصیه می‌شود تا بتوانید بهترین برنامه درمانی را برای خود پیدا کنید.

دکتر خوب برای درمان اضطراب

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد، یکی از مراکز تخصصی غیردولتی است که در زمینه خدمات روانشناسی و روانپزشکی فعالیت می کند. این مرکز دارای روانشناسان و روانپزشکان با مدرک و تخصص های متفاوت است.

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد، با رویکردی جامع نگر و با استفاده از تکنیک های نوین در زمینه ی روان شناسی به ارائه خدمات می پردازد.

سایر روش های کمکی برای درمان اضطراب

از سایر روش های کمکی برای درمان بیماری اضطراب میتوان به استراتژی‌های کمکی و مقابله‌ای اشاره کرد.

امروزه این استراژی ها به عنوان، راهکارهایی موثر جهت درمان و مدیریت استرس، مدیریت هیجان و تمرین‌های آرام‌بخشی در بین افراد شناخته می شوند.

این استراژی ها عبارتند از:

تغییر رژیم غذایی

یکی از راهکارها جهت درمان اضطراب، میتوان به تغییر رژیم غذایی اشاره کرد زیرا که مصرف بیش از حد برخی از غذاهای پرکالری همانند: سس ها سبب بروز بیش از حد بیماری اضطراب می شود.

تغییر در برنامه خواب

نداشتن خواب نامنظم و یا ناکافی، یکی از موارد است که میتواند خطر بروز بیماری اضطراب و استرس را در فرد افزایش دهد. پیشنهاد می کنیم هرشب در یک زمان مناسب و مشخصی به خواب بروید و از 30 دقیقه قبل از خواب خود، از استفاده کردن وسایل های الکترونیکی همانند گوشی موبایل اجتناب کنید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد، به عنوان یکی از راه‌های اصلی در فرایند بهبود و بازگشت به زندگی سالم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *