مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بهترین روش درمان سوگ

متأسفانه، سوگ بخشی اجتناب ناپذیر و بدیهی از زندگی است. همه ما در مقطعی از زندگی‌مان کسی را که دوستش داریم از دست خواهیم داد. این از دست دادن اغلب می‌تواند سخت‌تر از آنچه انتظار داریم به ما ضربه بزند. اگر احساس می کنیم واقعا از پا افتاده ایم یا برای مدت طولانی در تلاش هستیم، ممکن است نشانه آن باشد که برای ادامه کار به کمک حرفه ای برای درمان سوگ نیاز داریم.

اختلال سوگ

غم و اندوه واکنش عاطفی طبیعی به از دست دادن یکی از نزدیکان، مانند یکی از اعضای خانواده یا دوست است. سوگ همچنین می تواند پس از یک بیماری جدی، طلاق یا سایر ضررهای مهم رخ دهد. سوگ اغلب شامل غم و اندوه شدید و گاهی احساس شوک، بی حسی یا حتی انکار و خشم است. برای اکثر افراد، شدت سوگ به مرور زمان کاهش می‌یابد و دوره‌های غم کمتر می‌شوند.

همچنین سوگ فرآیند یا سفری است که هر فردی را متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است از نظر احساسی خسته کننده باشد و انجام کارهای ساده یا حتی ترک خانه را سخت کند. برخی از افراد با فعال شدن بیشتر با آن کنار می آیند. سوگ الگوی مشخصی ندارد. در فرهنگ های مختلف به طور متفاوتی بیان می شود. برخی از مردم دوست دارند احساسات خود را رسا و عمومی کنند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند غم و اندوه را خصوصی نگه دارند.

مراحل سوگ

کوبلر راس در ابتدا پیشنهاد کرد که همه افراد از هر یک از پنج مرحله یک بار و فقط یک بار عبور کنند، اما بعداً اذعان کرد که برخی از افراد ممکن است فقط دو مرحله را تجربه کنند و برخی از افراد ممکن است مراحل بعدی را در زندگی خود بازبینی کنند. یکی از نتایج مثبت این مدل این است که تأکید می‌کند غم ابعاد مختلفی دارد و تجربه غم از طریق احساسات و عواطف بسیار طبیعی است.

 • انکار
 • خشم
 • چانه زنی
 • افسردگی
 • پذیرش – پذیرفته شدن

در طول سالها، برخی از کارشناسان این مدل را به هفت مرحله گسترش دادند:

 • شوک و انکار
 • درد و گناه
 • عصبانیت و چانه زنی
 • افسردگی
 • چرخش به سمت بالا
 • بازسازی و کار از طریق
 • پذیرش و امید
مراحل سوگ

فواید مشاوره سوگ

در حالی که مشاوره غم و اندوه برای اکثر افرادی که با از دست دادن یکی از عزیزان سر و کار دارند ضروری نیست، مزایای بالقوه بزرگی برای کسانی که بیش از حد معمول در حال مبارزه هستند وجود دارد. اگر فردی قبل از فقدانی که متحمل شده بود، پریشانی را تجربه می‌کرد، یا اگر غم و اندوه او مزمن است و در عملکرد طبیعی اختلال ایجاد می‌کند، مشاوره سوگ می‌تواند به او کمک کند تا به احساسات شدید خود رسیدگی کند و روند درمان را ادامه دهد. علاوه بر این، مانند بسیاری از انواع درمان، اگر فرد داوطلبانه به دنبال آن باشد، مؤثرتر است.

درمان سوگ در بزرگسالان

هدف اصلی بیشتر مشاوره های سوگ این است که به مراجعه کننده کمک کند تا واقعیت از دست دادن خود را در زندگی آینده خود ادغام کند و به او کمک کند تا پیوندی سالم با عزیزی که از دست داده است حفظ کند. اختلال غم و اندوه طولانی مدت یا سوگ پیچیده از روند عادی سوگ متمایز است. روان درمانی هدفمند برای درمان سوگ طولانی مدت توصیه می شود. گزینه های درمانی، از جمله اشکال مختلف روان درمانی و دارودرمانی، باید با بیمار و یا خانواده مورد بحث قرار گیرد.

درمان سوگ پیچیده (CGT)

سوگ درمانی پیچیده (CGT) یک روان درمانی ساختاریافته 16 جلسه ای است که برای تسهیل پاسخ طبیعی فرد سوگوار به از دست دادن ایجاد شده است. فرض اساسی CGT این است که سوگ یک رویداد جهانی زندگی است و غم و اندوه و سازگاری با از دست دادن پاسخ‌های ذاتی طبیعی هستند. درمان شامل دو حوزه تمرکز است:

 • بازیابی عملکرد مؤثر با ایجاد شور و شوق برای آینده
 • کمک به بیماران در فکر کردن به مرگ بدون برانگیختن احساسات شدید خشم، گناه یا اضطراب.

هفت جزء اصلی CGT عبارتند از: درک غم و اندوه، مدیریت احساسات دردناک، فکر کردن به آینده، تقویت روابط، گفتن داستان مرگ، یادگیری زندگی با یادآوری و یادآوری فردی که مرده است. CGT برای تجویز به صورت فردی به خوبی تأیید شده است، و مطالعات اخیر نیز CGT را در قالب گروهی پشتیبانی می کند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای سوگ

CBT رویکردی متمرکز بر این فرض است که افکار بر احساسات و رفتارها تأثیر می‌گذارند و رفتارها و هیجان‌های بعدی می‌توانند بر شناخت تأثیر بگذارند. این درمان برای سوگ شامل تکنیک‌های خاصی برای تشویق پذیرش از دست دادن، اصلاح ارزیابی‌های ناسازگار مرتبط با غم و اندوه و کاهش رفتارهای اجتنابی است. درمان شامل چهار مداخله درمانی اصلی است:

 • آموزش روانی در مورد فرآیندهای سوگ طبیعی و طولانی مدت
 • قرار گرفتن در معرض دردناک ترین جنبه های از دست دادن
 • بازسازی شناختی از دست دادن برای ایجاد امکان تغییر
 • فعال سازی رفتاری اصلاح شده برای سوگ، برای کمک به بیماران برای شرکت مجدد در فعالیت های معنادار قبلی

CBT برای غم و اندوه به صورت گروهی و فردی ارائه می شود و معمولاً شامل 12 جلسه است.

برنامه سوگواری خانواده (FBP)

FBP یک درمان گروهی برای کودکان داغدیده است. برنامه های مراقب و کودک به صورت موازی اجرا می شوند و شامل 12 جلسه دو ساعته و همچنین دو جلسه انفرادی اضافی برای مراقبین است. گروه‌های کودکان ارتباط مؤثر و روابط مثبت با مراقبین را ترویج می‌کنند. راهبردهای مقابله فعال را آموزش و افکار منفی در مورد عوامل استرس‌زا را کاهش می‌دهند. عزت نفس را بهبود می‌بخشند. روشن می‌کنند که کودک چه چیزی را می‌تواند و چه چیزی را نمی‌تواند کنترل کند و بیان هیجانی سازگار را افزایش می‌دهد.

دارو درمانی برای سوگ پیچیده

مطالعات در مورد اثربخشی رویکردهای دارویی برای درمان غم و اندوه پیچیده محدود است. برخی از حمایت های اولیه برای استفاده از داروهای ضد افسردگی، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، در کاهش علائم سوگ وجود دارد. برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که داروها ممکن است مکمل مفیدی برای روان درمانی باشند و مطالعاتی که این رویکرد ترکیبی را آزمایش می کنند ادامه دارد. تا زمانی که تحقیقات و مشاهده های بیشتری در دسترس نباشد، نقش داروها در درمان سوگ پیچیده نامشخص است. داده‌های مربوط به اثربخشی روان‌درمانی نسبت به داروها قوی‌تر است.

درمان سوگ در کودکان

مشاوره غم و اندوه برای کودکان بسیاری از عناصر مشابه مشاوره برای بزرگسالان را در بر می گیرد، اما درمانگر به روشی کار می کند که برای کودکان مناسب است. بر اساس آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا، کودکان، به ویژه جوان‌ترها، نسبت به بزرگسالان واکنش متفاوتی نسبت به مرگ نشان می‌دهند.

به طور کلی، کودکان پیش دبستانی مرگ را موقتی و قابل برگشت می دانند، اما کودکان 5 تا 9 ساله کمی بیشتر شبیه بزرگسالان فکر می کنند. برخی از روش های متداول که مشاوران غم و اندوه با کودکان رفتار می کنند عبارتند از:

 • بازی درمانی
 • هنر درمانی
 • روایت درمانی
درمان سوگ در کودکان

چشم انداز درمان سوگ

کیفیت یا پیش‌بینی چشم‌انداز افرادی که با سوگ سروکار دارند دشوار است، به ‌ویژه که هر فردی آن را به روش خود مدیریت می‌کند. همچنین پیش‌بینی اینکه آیا هر یک از درمان‌ها می‌تواند بهترین کار را انجام دهد، چالش برانگیز است. سوگ یک مسیر خاص را دنبال نمی کند. بنابراین درمان برای هر فردی منحصر به فرد است و چشم انداز افرادی که با سوگ سروکار دارند برای هر فرد متفاوت به نظر می رسد. یک درمانگر می تواند با تسهیل جلسات مشاوره بر اساس موقعیت شما، نقشی کلیدی در حمایت از روند بهبودی ایفا کند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مزیت روان‌درمانی آنلاین

مزیت روان‌درمانی آنلاین

روان‌درمانی آنلاین چه مزیت‌هایی دارد؟ روان درمانی آنلاین، روش درمانی است که از طریق فضای مجازی و ابزارهای ارتباطی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *