مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این حال، بسیاری از مردم از این ارتباط بی اطلاع هستند و در نهایت با مشکلات جسمی، عاطفی و روانی دست و پنجه نرم می کنند. در این مقاله، می‌خواهیم زخم‌های کودک درون، نشانه‌هایی که ممکن است این زخم‌ها و آسیب ها را دارید و بهترین راه‌ها برای التیام ضربه های گذشته و درمان کودک درون را بررسی کنیم.

کودک درون به چه معنا است؟

کودکِ درون شکلی از خود درونی فرد است که از تجربیات و خاطرات دوران کودکی گذشته نشات می‌گیرد. کودک درونی یک فرد بسته به تجربیات گذشته خود می تواند دارای ویژگی های مثبت یا منفی باشد. در حالی که کسی که آسیب های دوران کودکی را تجربه کرده ممکن است زخم های خود را در کودک درون خود حمل کند. کسی که کودکی مثبتی داشته است ممکن است با تخیل و خلاقیت خود کودک درون خود را نشان دهد. برخی از روانشناسان کودک درون را مجموعه ای از مراحل مختلف زندگی می دانند و نه صرفاً لحظه های کودکی.

وقتی به بلوغ می‌رسید، ناگزیر ارتباط با فرزند درونی خود قطع می‌شود. استرس های زندگی بزرگسالی، پول، روابط و کار بر این ارتباط سایه می اندازد. اگرچه ممکن است احساس نکنید با کودک درونتان ارتباط برقرار می کنید. اما او همیشه وجود دارد و احساسات و تصمیمات شما را از پس زمینه اطلاع می دهد.

نشانه های یک کودک درونی زخمی

همه از دوران کودکی حامل ترس و نگرانی هستند. اما هر کسی یک کودک درونی به شدت آسیب دیده ندارد. برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد ممکن است کودک درونی زخمی داشته باشید:

 • شما معمولا احساسات خود را پنهان می کنید. مانند جلوگیری از اشک هایتان یا رفتاری که انگار عصبانی نیستید، حتی زمانی که هستید.
 • احساس می کنید که ارزش شما به بهره وری یا موفقیت شما گره خورده است. اگر بهترین نیستید، بدترین هستید.
 • خشنود کننده مردم هستید. و تمایل دارید برای کمک به گرفتن تصمیمات شخصی بزرگ به سمت دیگران فشار آورید.
 • در تعیین و حفظ مرزهای سالم، به خصوص با والدین یا شرکای عاشقانه خود مشکل دارید.
 • حتی به انتقادهای ملایم به شدت واکنش نشان می دهید.

ارتباط با کودک درون

منظور ما ارتباط مجدد با آن بخش ناخودآگاه خود برای تجربه شادی های کودکانه زندگی است. و پرداختن به شرطی سازی هایی است که در دوران کودکی دریافت می کردیم. با انجام این کار به عنوان یک بزرگسال، می توانید شروع به بهبودی از تجربیات گذشته کنید. و دیدگاه های خود را در مورد جهان و خودتان تجزیه و تحلیل کنید.

نمونه اول

به عنوان مثال، تصور کنید بزرگ شده اید و به شما گفته می شود که در هر وعده غذایی، تمام غذای بشقاب خود را تمام کنید. به عنوان یک بزرگسال، ممکن است همچنان در مورد تمام نکردن وعده های غذایی احساس گناه کنید. یا به طور کلی رابطه پیچیده ای با غذا دارید. وقتی دوباره با کودک درونتان ارتباط برقرار می کنید، شروع می کنید به درک اینکه احساسات شما در مورد غذا از کجا نشأت می گیرد. و آن ها را طوری شکل می دهید که با حقیقت شما مطابقت داشته باشد.

ارتباط با کودک درون

نمونه دوم

به‌عنوان مثالی دیگر، تصور کنید که با ورزش های رقابتی بزرگ شده اید. و توسط والدین خود تحت فشار قرار گرفته اید تا بهترین تیم باشید. به عنوان یک بزرگسال، ممکن است با فعال ماندن برای سلامتی خود مبارزه کنید، در عوض فشار درونی خود را احساس کنید. تا در همه چیز خوب باشید و اطرافیان خود را راضی نگه دارید. با برقراری ارتباط مجدد با فرزند درونی خود، می توانید یاد بگیرید که از ورزش برای آنچه که اکنون هست لذت ببرید. نه نمایش قدرت یا مهارت، بلکه به عنوان نوعی مراقبت از خود که می توانید واقعاً از آن لذت ببرید.

به طور کلی، کار با کودک درون می‌تواند به شما کمک کند از خودتان لذت بیشتری ببرید. و اضطراب‌هایی را که تا بزرگسالی به همراه داشته‌اید، از بین ببرید. این به شما کمک می کند خودتان را بهتر بشناسید. و پیروی از شادی و اشتیاق خود را در زندگی روزمره راحت تر می کند.

 • مکانیزم های مقابله ای را توسعه دهید
 • نیازهای برآورده نشده تان را کشف کنید
 • خودآگاهی را تقویت کنید
 • مراقبت از خود را تمرین کنید

چرا درمان کودک درون مهم است؟

شفای کودک درون اهمیت زیادی دارد. زیرا آسیب های گذشته را تشخیص می دهد و ابزار لازم برای حرکت رو به جلو را فراهم می کند. درک اینکه الگوهای رفتاری خاص از کجا سرچشمه می گیرند، گام مهمی در روند بهبودی است. درمان کودک درون به افراد کمک می کند تا به دردهای خود به شیوه ای سازنده و ملایم دسترسی پیدا کنند.

هدف از شفای فرزند درونی این است که در نهایت به نقطه ای برسید که در آن بهتر بتوانید نیازها، رفتارها و محرک های خود را شناسایی کنید. شفایِ کودک درونی شما حس عمیق‌تر شفقت به خود را تقویت می‌کند و از سلامت روانی شما حمایت می‌کند.

کودک درون شاد

کودک درون شاد

در اعماق وجود شما یک کودک کامل زندگی می کند. کودکی کاملا شاد. اگرچه ممکن است به خاطر برخی از شرایط دوران کودکی تان زخمی شده باشید. اما در درون خود فرزندی کامل دارید که هرگز تحت تأثیر آن شرایط قرار نگرفته است. فرزند بی نقص شما از طوفان های عاطفی، ذهنی و جسمی جان سالم به در برده است. و مشتاق شناخته شدن و بیان شدن در درون شما باقی می ماند.

شفای درونی کودک با هیپنوتیزم درمانی و روان درمانی به شما کمک می کند تا این بخش کودک بی نقص خود را بشناسید و آن را به نمایش بگذارید. انجام این کار می تواند لذت و خلاقیت بی اندازه به زندگی شما اضافه کند. فرزند درونی کامل شما همیشه قرار بود جزئی از شما باشد، صرف نظر از اینکه در بزرگسالی چه مسیری را انتخاب کرده اید. 3 راه آسان برای مراقبت از کودک درونی و احساس شادی بیشتر بصورت زیر است:

 • با مهربانی در مورد خودت صحبت کن.
 • تجربیات و کارهایی را که کودک درونی شما دوست دارد، انجام دهید.
 • هرگز فرصت هایی برای برقراری ارتباط انسانی رد نکنید.

روان درمانی کودک درون

تراپی کودک درون بر این فرض استوار است که افراد به دلیل داشتن مسائل حل نشده از دوران کودکی از لحاظ عاطفی با هم مبارزه می کنند. در این روش روان درمانی، درمانگر، مراجعه کننده را از طریق کاوش عمیق رویدادهای آسیب زا در دوران کودکی راهنمایی می کند. و او را در کار مجدد احساسات آزاردهنده مرتبط با آن هدایت می کند.

درمان کودک درون مناسب برای مراجعانی است که علائمی را نشان می دهند که ممکن است در دوران کودکی فاقد عشق یا حمایت عاطفی باشد. مانند: کمبود اعتماد به نفس عمومی، ناامنی، اعتماد به نفس پایین، مشکلات عاطفی و روابط، اختلالات خوردن، افسردگی، اختلال اضطراب.

ما در کلینیک مهربد در این زمینه با شما کار می کنیم تا عادات بد فعلی را شناسایی کنیم. و همچنین به نقاط آسیب گذشته که کودک درونی شما را محدود می کند نگاه کنیم. این به شما کمک می کند تا دوباره احساس کنید. و با گذشت زمان شروع به سرگرمی و لذت بردن کامل از زندگی کنید. وقتی دوباره آن کودک درون خود را کشف می کنید، دیگر نیازی به نگرانی در مورد آن احساس پوچی یا بی حسی نخواهید داشت. ما در محیطی امن و دلگرم کننده کار می کنیم و به دنبال کمک به خواسته ها و نیازهای شما در غلبه بر مسائل خاص خود هستیم.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مزیت روان‌درمانی آنلاین

مزیت روان‌درمانی آنلاین

روان‌درمانی آنلاین چه مزیت‌هایی دارد؟ روان درمانی آنلاین، روش درمانی است که از طریق فضای مجازی و ابزارهای ارتباطی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *