گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / روان درمانی / سلامت روان را چگونه بهبود ببخشیم؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سلامت روان را چگونه بهبود ببخشیم؟

سلامت روان چیست؟ یکی از مهم ترین و اساسی ترین عامل در سلامت و زندگی هر فرد، داشتن سلامت روانی است. در نظر داشته باشید که برخورداری از سلامت روان، فراتر از آن چیزی است که افراد به آن باور دارند. به طور کلی، سلامت روان، می تواند بر روی مواردی از قبیل: توانایی افراد در مواجهه با استرس، غلبه بر چالش های زندگی، ساخت روابط و ریکاوری بعد از سختی ها بسیار تاثیر گذار باشد.

افرادی که توانایی مراقبت از سلامت روان را دارند، این افراد در مقایسه با سایر افراد لذت بیشتری را از زندگی خود می برند. از جمله مواردی که می تواند در سلامت روان تاثیر منفی بگذارد می توان به مواردی از قبیل: استرس، افسردگی و اضطراب اشاره نمود.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان را می توان به معنی برخوداری از تندرستی تعریف کرد به طوری که فرد به طور کامل از توانایی های خود آگاه است. افرادی که از سلامت روان برخورد هستند، این افراد به راحتی می توانند با چالش و استرس های معمول زندگی خود کنار بیایند. همچنین این افراد از تعامل بسیار بالایی با جامعه برخوردار هستند.

سلامت روان مواردی از قبیل: رفاه عاطفی، روانی و اجتماعی را در بر می گیرد که به طور معمول این سلامتی بر بسیاری از جنبه های زندگی مانند: رفاه عاطفی، روانی و اجتماعی  نحوه تفکر، احساس و رفتار بسیار تاثیر گذار است. توجه داشته باشید که برخورداری از سلامت روان در هر سنی اعم از کودکی، نوجوانی، جوانی و بزرگسالی بسیار حائز اهمیت است. برای برخورداری از سلامت روان می توانید از بهترین روانپزشک تهران کمک بگیرید.

افراد دارای سلامت روان از چه ویژگی هایی برخوردار هستند؟

این افراد دارای ویژگی های خاصی هستند که این ویژگی ها عبارتند از:

 • داشتن احساس خرسندی و رضایت در اغلب موارد 
 • توانایی خندیدن در هر شرایط و داشتن حس شوق به زندگی
 • توانایی مقابله با چالش و استرس های زندگی
 • داشتن هدف در تمامی فعالیت های زندگی
 • انعطاف پذیری در یادگیری مهارت ها و فعالیت های جدید
 • داشتن تعادل در بین کار و تفریح
 • توانایی بهبود و ساخت رابطه
 • داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس

راه های افزایش سلامت روان

عده ای از افراد هستند که از سلامت روان برخوردار نمی باشند، از این رو این افراد ممکن است احساساتی هماند تنهایی و اختلالات ذهنی را تجربه کنند.

متاسفانه شاهد هستیم که امروزه اغلب افراد، سیگنال های احساسی را که نشان دهنده هشدار و اخطار برای سلامت ذهن است را جدی نمی گیرند.

این افراد به طور معمول برای از بین بردن این احساسات خود به مواردی مانند: مصرف داروهای آرامبخش، مواد غذایی مضر، مصرف مواد مخدر و … رو می آورند. برای برخورداری از سلامت روان می توانید راهکارهایی را به کار ببرید که این راهکارها عبارتند از:همچنین لازم است این نکته را ذکر نماییم که برای بهره مندی از سلامت روان می توانید از مشاوران کلینیک مهربد، مشاوره روانشناسی آنلاین را دریافت نمایید.

فعال باشید

لازم است این نکته را ذکر نماییم که در اغلب موارد، ذهن و بدن هر فردی با یکدیگر ارتباط بسیار نزدیکی دارد از این رو زمانی که فردی بتواند سلامت روان خود را افزایش دهد، از لحاظ احساسی و ذهنی حس بسیار بهتری را تجربه خواهد کرد که این موضوع به خودی خود سبب آزاد سازی اندورفین، مواد شیمیایی قوی، افزایش انرژی و اعتماد به نفس می شود.

از جمله فعالیت هایی که در این زمینه می تواند به شما بسیار کمک کند می توان به انجام فعالیت هایی مثل ورزش کردن، آموزش یک ساز و زبان جدید اشاره کرد.

روابط اجتماعی خود را افزایش دهید:  از جمله مواردی که می تواند سبب بالا بردن سلامت روان شود می تواند به برقراری روابط اجتماعی با سایر افراد اشاره کرد. برای این کار می توانید در زمینه هایی مانند در گردهمایی و دورهمی های دوستانه شرکت نمایید.

جایگزین کردن عادات جدید خوب با عادات بد

به طور مثال برخی از افراد با شنیدن صدای موسیقی بسیار حس خوبی را تجربه می کنند. هر فردی با انجام دادن و تجربه کردن چیزهای جدید می تواند حس خوبی را دریافت کند. شما برای این کار لازم است برای شناسایی روحیات خود، زمان بیشتری را صرف کنید. 

چه مواردی سبب کاهش سلامت روان می شود؟ موارد متعددی هستند که می توانند بر روی سلامت روان بسیار تاثیر گذار باشند که از مهم ترین و تاثیرگذارترین این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف کافئین
 • مصرف بی رویه الکل
 • مصرف روغن هیدروژنه یا چربی ترانس
 • مصرف غذاهایی حاوی ماده نگهدارنده زیاد
 • مصرف میان وعده های حاوی قند
 • مصرف مواد غذایی از قبیل: برنج یا آرد سفید
 • مصرف غذاهای سرخ کردنی

بیشتر بخوانید: چگونه به خود شناسی برسیم؟

مصرف چه غذاهایی سبب بالا بردن سلامت روان می شود؟

این دسته از مواد غذایی عبارتند از:

 • ماهی های حاوی اسید چرب امگا3
 • استفاده از تنقلات و آجیل همانند: گردو، بادام، فندق و بادام زمینی
 • آووکادو
 • لوبیا
 • اسفناج
گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد، به عنوان یکی از راه‌های اصلی در فرایند بهبود و بازگشت به زندگی سالم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *