گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / 10 ویژگی شخصیتی مدیران کاریزماتیک
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

10 ویژگی شخصیتی مدیران کاریزماتیک

زمانی که نام کاریزماتیک را می شنویم ذهن همه ی ما به سمت نیروی ویژه ی نامرئی کشیده می شود که تصور می کنیم دارای یک منشا ماورایی است. این نیرو نامرئی می باشد اما این که تصور کنیم این نیرو در ذات برخی وجود دارد و از زمانی که به دنیا می آیند با آن ها است باوری غلط است. کاریزما در حقیقت یک انرژی فرا انسانی نبوده و مجموعه ای از ویژگی های جذاب است که ممکن است در تربیت هر کسی وجود داشته باشد  و در حقیقت بیشتر به مهارت های اجتماعی بر می گردد که در فرد با قرار گیری در اجتماع یا تربیت درست شکل می گیرد. در ادامه ما 10 ویژگی از افراد کاریزماتیک را بیان خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

کاریزما چیست؟

کاریزما نوعی توانایی شگفت انگیز در انتقال عواطف و احساسات مانند اشتیاق و علاقه به همراه نوعی جذابیت است که شنونده را محو شما می کند. این ویژگی هم به صورت تربیتی می تواند در برخی افراد وجود داشته باشد و هم می توان آن را یاد گرفت.

برای آنکه متوجه شوید می توان مهارت های کاریزماتیک را یاد گرفت از شما می خواهم که داستان زیر را مطالعه نمایید.

من در دوران کودکی بسیار خجالتی بودم و همین موضوع مانع از راحت بودن من هنگام صحبت با دیگران می شد. تا 10 سالگی همین روند را داشتم و مدام در میان اطرافیانم نادیده گرفته می شدم و موقعیت های خوب زیادی را از دست می دادم تا اینکه یک روز تصمیم گرفتم تغییر روند بدهم و در میان جمع خودی نشان دهم.

حال من مدیر بزرگترین شرکت پرورش مدیران و کارآفرینان ارشد کشور هستم زیرا می دانم همه ی افراد برای رسیدن به اهدافشان نیاز به یک ارتباط موثر دارند که این ارتباط موثر زمانی ایجاد می شود که شما شخصیت کاریزماتیک داشته باشید. آیا می توان این ویژگی بسیار تاثیرگذار را یاد گرفت؟

اگر بخواهم صادق باشم باید بگویم که اخلاق من در دوران کودکی و همچنین خجالتی بودنم نعمتی بود در آن سال ها تا من متوجه شوم این ویژگی را می توان یاد گرفت. البته ممکن است این ویژگی در برخی افراد وجود داشته باشد اما برای برخی هم نیاز به آموزش باشد.

ویژگی های افراد کاریزماتیک

 در حقیقت کاریزما مجموعه ای از رفتار ها نیست که مانند یک کتاب بتوان آن را خواند بلکه مربوط به یک مهارت اجتماعی است که می توان با تمرین به آن رسید. در ادامه ما به 10 مورد از ویژگی های بسیار مهم افراد کاریزماتیک اشاره خواهیم کرد.

توجهتان را زیاد کنید

توجه یکی از ارکان اصلی در برای افزایش ارتباط موثر است. شما باید در حفظ توجه خود هنگامی که مدیر یا فردی در جلسه صحبت می کند کوشا باشید و اگر غیر این است و نمی توانید تمرکز کنید بهتر است تمرین کنید که در صورت منحرف شدن افکارتان بتوانید آن ها را خیلی سریع متمرکز کنید. این کار می تواند با تمرین محقق شود.

انسانیت را مهم تر از مقام و مرتبه قرار دهید

یکی از مهم ترین ارکان مدیریتی برای رابطه با کارمندان است. ثابت شده است که این دسته از مدیران بسیار قابل اعتماد هستند. یکی از راه های برقراری ارتباط نگاه موثر است که منظور از این نگاه یک چشم انداختن سر سری نبوده و نیاز است که فرد به صورت گیرا نگاه کند و یک ارتباط چشمی برقرار کند.

آدم‌ها را از درون‌شان بیرون بکشید

این یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک است که باعث می شود افراد در برقراری ارتباط با آن ها مشتاق باشند. آن ها با پرسیدن سوال و مشتاق نشان دادن خود در بحث باعث می شوند بحث شیرین تر باشد. این افراد دارای مثبت اندیشی می باشند که باعث می شود افراد دیگر به حرف های آن ها به شدت جذب شوند. این افراد معمولا در شغل بازاریابی و ارائه خدمات بسیار موثر واقع می شوند. زیرا می توانند باعث جذب افراد و افزایش توجه آن ها شوند.

به زبان بدن‌ خود توجه کنید

برای داشتن ارتباط موثر و آدم کاریزماتیک بودن بهتر است زبان بدن خود را تقویت کنید. برای این کار می توانید برای مثال هر از گاهی با نگاه کردن در چشم طرف مقابل لبخندی به او بزنید یا گاهی با فشردن آرام دست توجه او را روی سخن خود جلب کنید. حالت شاداب و دوستانه چهره نیز می تواند موثر باشد.

از ماهیت دل افراد قدرت بگیرید

بیشتر مدیران برای برقراری ارتباط تلاش نمی کنند زیرا به انجام آن اعتماد ندارند. این افراد زمانی که می فهمند می توانند یک مدیر عالی باشند لازم است از توانایی ها خو استفاده کنند. فرد می تواند با بیان یک رابطه شخصی از خود پرسنل را مجذوب کند. این موضوع سبب می شود افراد تصور کنند مدیرشان تجربیات خود را در اختیار آن ها قرار داده است و به آن ها مطالب زیادی آموزش داده است. از این طریق مدیر می تواند خود را در دل بقیه جا کند.

هرگز نظاهر نکنید

زمانی که ما سعی داریم با تظاهر خود را خوب جلوه دهیم معمولا افراد خیلی زود متوجه این رفتار شده و دیگر به شما اعتماد نمی کنند. مغز ما عدم هماهنگی ذهن و رفتار را زود تشخیص می دهد به همین دلیل توصیه می شود که اصلا تظاهر نکنیم.

عاشق زندگی باشید.

افراد کاریزماتیک معمولا عاشق زندگی هستند و از زندگی لذت می برند. این افراد همیشه از زندگی راضی بوده و خود را با شرایط وفق می دهند. انرژی آن ها زیاد است و باعث می شوند افراد دیگر نیز از حضور آن ها انرژی بگیرند. آن ها معتقد اند که اگر به دیگران با انرژی و لبخند نگاه کنند این انرژی به آن ها باز می گردد و سبب می شود انرژی در محیط زیاد شود و ما آن را جذب کنیم.

انتظار بهترین‌ها را داشته باشید

افراد کاریزماتیک معمولا افراد را سرشار از استعداد های پنهان می بینند و تصور می کنند افراد آن طور که نشان می دهند نیستند بلکه بسیار با استعداد تر می باشند. این کار باعث می شود به افراد دیگر نوعی انرژی دهیم که آن ها توانایی بیشتری دارند و می توانند سعی در شکوفا نمودن این توانایی ها کنند. در نتیجه افراد عاشق شما می شوند.

امیدبخش باشید

افراد کاریزماتیک در ارتباط با دیگران به آن ها امید می دهند و برایشان آینده ای روشن تصور می کنند و به همین دلیل فرد مشتاق می شود خود را موظف بداند که به فردایی بهتر برسد. این افراد باعث می شوند فرد با روحیه بهتری به کار ها ادامه دهد و پیشرفت روزافزون داشته باشد.

دارایی‌هایتان را با دیگران شریک شوید

افراد کاریزماتیک دستاورد ها و تجارب خود را با دیگران تقسیم می کنند و با این کار دیگران را هم ارزش خود می دانند. این کار سبب می شود فرد تصور کند بسیار ارزشمند است و تنها نیست.

معمولا افراد کاریزماتیک تنها به خود فکر نمی کنند و خود را با دیگران همراه می دانند و فکر آن ها هستند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *