گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / خانواده درمانی / کاهش تاثیر طلاق بر کودکان با بهترین درمانگر
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

کاهش تاثیر طلاق بر کودکان با بهترین درمانگر

طلاق می تواند یک انتقال چالش برانگیز و دردناک باشد که کودکان متفاوت از بزرگسالان آن را تجربه می کنند. ناراحتی والدین درگیر در طلاق می تواند در توانایی آنها برای پاسخگویی به فرزندان و نیازهای فرزندانشان اختلال ایجاد کند. با این حال، والدین و مراقبان می توانند ابزارهای مورد نیاز خود را برای کمک به خود و فرزندانشان در گذار دشوار طلاق بیابند.

اثرات روانی طلاق بر کودکان

بسیاری از مردم اغلب تعجب می کنند که طلاق چه تاثیری بر فرزندان دارد. کودک نیز احساساتی دارد و جدایی والدین اغلب منجر به احساسات منفی می شود. کودکان همچنین می توانند در طول طلاق از نظر عاطفی تحت تأثیر قرار گیرند. کودکان اغلب احساس از دست دادن، خشم، سردرگمی، اضطراب و بسیاری دیگر را دارند. برای برخی از کودکان، طلاق یا جدایی نیز به معنای از دست دادن خانه است. آنها همچنین راه زندگی خود را نیز از دست می دهند. بچه ها اغلب ممکن است یک واحد خانوادگی پایدار را تجربه کرده باشند. و طلاق یک تغییر مهم است که می تواند بر فرزندان تأثیر بگذارد.

کودکان اغلب می توانند از تنها ماندن احساس ترس کنند. زیرا ممکن است احساس کنند که اگر یکی از والدین از زندگی خود خارج شده باشد، والدین دیگر نیز ممکن است همین کار را انجام دهند. جدایی و طلاق والدین همچنین می‌تواند منجر به احساس طردشدگی، ناامنی و درگیری بین هر دو والدین شود. اگر کودک مجبور به نقل مکان به خانه و انتقال مدرسه شود، این احساسات نسبت به کودک اغلب تشدید می شود. که ممکن است منجر به فشار مالی بر زندگی آنها شود.

آشنایی با تاثیر طلاق بر کودکان

در نتیجه اثرات عاطفی و روانی فوق، اثرات جسمی طلاق بر فرزندان نیز وجود دارد. متخصصان حقوق خانواده ما در حقوق خانواده کبیر تأثیر طلاق بر فرزندان را تجربه کرده اند:

 • کودکانی که از خانه های طلاق گرفته یا جدا شده اند، اغلب از نظر تحصیلی رنج می برند. اثرات روانی جدایی آنها اغلب می تواند منجر به عدم تمرکز بر روی مطالعات آنها شود که مطالعه را برای آنها دشوار می کند.
 • کودکان و به‌ویژه نوجوانان خانواده‌های طلاق‌گرفته و جدا شده، بیشتر در معرض سوءمصرف مواد مخدر و الکل و همچنین آمیزش جنسی هستند.
 • کودکانی که طلاق یا جدایی را تجربه کرده‌اند معمولاً مرتکب جرم می‌شوند که آنها را به زندان‌های نوجوانان سوق می‌دهد.
 • در نتیجه جدایی یا طلاق، درآمد خانوار به طور قابل توجهی کاهش می یابد که می تواند منجر به زندگی بیشتر کودکان در فقر شود. اگر کودک 6 ساله از فقر رنج می برد، با توجه به اینکه تازه شروع به تحصیل کرده است و ممکن است از لوازم اولیه مانند لباس و وسایل مدرسه محروم باشد، اثرات طلاق بر روی کودک 6 ساله می تواند شدیدتر باشد.
 • کودکانی که دارای پیشینه طلاق هستند، احتمالاً بیشتر بیماری را تجربه می‌کنند و اغلب دیرتر از حد معمول بهبود می‌یابند که می‌تواند بر زندگی روزمره و تحصیل آنها نیز تأثیر بگذارد.

طلاق و کودکان خردسال

اثرات طلاق بر کودکان می تواند بر کودکان در سنین مختلف تأثیر بگذارد. سنی که والدین کودک در آن طلاق می‌گیرند می‌تواند بر نحوه واکنش کودک به طلاق و تأثیراتی که می‌تواند بر روی کودک بگذارد تأثیر بگذارد.

کودکان تازه متولد شده و کودکان در دوران نوزادی تا سن 18 ماهگی می توانند تنش را در خانه خانواده بین والدین خود احساس کنند. با این حال، چنین کودکان کوچکی قادر به درک دلیل پشت استدلال ها نیستند. کودکان خردسال تا سن 18 ماهگی احتمالاً تحریک پذیر و چسبنده می شوند. چنین کودکان خردسالی تمایل به پسرفت دارند و نشانه هایی از تاخیر رشد را نشان می دهند. کودکان در این سن نیاز به سازگاری و آشنایی دارند. روال عادی روزانه باید به ویژه در مورد خواب و وعده های غذایی برای کودکان در این سن ارائه شود. زمان اضافی نیز باید صرف در آغوش گرفتن کودکان خردسال و ایجاد آسایش فیزیکی شود.

طلاق و کودکان دبستانی

از سوی دیگر، کودکان نوپا یا پیش دبستانی و در سنین 18 ماهگی تا 6 سالگی واکنش متفاوتی نشان می دهند. تأثیرات طلاق در 6 سالگی می تواند بسیار قابل توجه باشد. کودکان این گروه سنی پیوند اصلی را با والدین خود به اشتراک می گذارند و می فهمند که چه اتفاقی می افتد. آنها بیشتر فکر می کنند که مسئول جدایی والدین خود هستند. در عوض، این کودکان اغلب بیشتر از حد معمول گریه می کنند و بیشتر از حد معمول می خواهند به آنها توجه شود.

اثرات طلاق در 6 سالگی می تواند شامل بازگشت کودک به مکیدن انگشت، مقاومت در برابر آموزش توالت و تقلا برای خوابیدن یا تنها خوابیدن در شب باشد. در مورد کودکان نوپا و پیش دبستانی، والدین باید برنامه های معمولی را ایجاد کنند که کودک بتواند از آنها پیروی کند. مهم است که زمان با کیفیتی را با کودک بگذرانید و به او توجه بیشتری کنید.

تاثیر طلاق بر کودکان دبستانی

اثرات طلاق بر کودکان 8 ساله و تا 11 سال با اثرات طلاق بر کودکان کوچکتر متفاوت است. کودکان در سنین مدرسه اغلب شروع به بلوغ می کنند. آنها معمولاً در یک محیط پرورشی بزرگ می شدند. از اثرات طلاق در 8 سالگی می توان به ایجاد ترس از رها شدن اشاره کرد. آنها به احتمال زیاد درگیری های والدین خود را درک می کنند. این کودکان نگران از دست دادن والدین نیز خواهند بود.

 تأثیرات طلاق بر کودکان 8 ساله نیز باعث می‌شود که والدین خود بدبین یا خودخواه باشند و خشم خود را به طرق مختلف از جمله در مدرسه ابراز می‌کنند. در این سن کودکان ممکن است مضطرب، گوشه گیر و افسرده شوند. برای کمک به این کودکان، والدین باید احساس امنیت کنند. هر یک از والدین باید زمان با کیفیتی را با کودک بگذرانند و از کودکان بخواهند که در مورد احساسات خود باز باشند. همچنین باید به کودکان این اطمینان را داد که والدین آنها را دوست دارند و رها نخواهند شد.

طلاق و نوجوانان

نوجوانانی که والدین آنها از طلاق و پایان رابطه عاطفی رنج می برند، اغلب دچار مشکلات تحصیلی مانند نمرات پایین، مشکلات خواب، افزایش استرس، عصبانیت از یک یا هر دو والدین و مبتلا به افسردگی می شوند. نوجوانان احتمالاً احساس غفلت می کنند و ممکن است در نهایت به سوء مصرف مواد یا الکل متوسل شوند. نوجوانان به حمایت زیادی از والدین نیاز دارند. والدین باید رفتار نوجوانان را زیر نظر بگیرند تا مطمئن شوند که آنها به عادت های بد متوسل نمی شوند.

فرزندان نوجوان اغلب از صحبت با والدین برای گفتگو درباره احساساتشان سود می برند. والدین باید به فعالیت های کودکان نوجوان علاقه واقعی نشان دهند. اگر نوجوانان نسبت به طلاق واکنش منفی نشان دهند، ممکن است از صحبت کردن با متخصصان بهداشت در مورد تغییراتی که تحمل می‌کنند و اینکه چگونه به آنها کمک می‌کنند تا احساسات خود را مرتب کنند، سود ببرند. نوجوانان را نباید نادیده گرفت در غیر این صورت می تواند بقیه زندگی آینده آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

توضیح طلاق برای کودکان

یکی از نکات کلیدی در مورد چگونگی توضیح طلاق برای کودکان، ساده نگه داشتن ارتباط است. چه فرزند شما هشت ساله باشد یا 18 ساله، مطمئن شوید که چیزها را به گونه ای توضیح دهید که آنها بفهمند. آنها نیازی به دانستن تمام جزئیات پیچیده طلاق شما ندارند. به سادگی توضیح دادن اینکه عشق شما به آنها تغییر نمی کند، نقطه خوبی برای شروع است.

ممکن است در دوران طلاق شما، فرزند(فرزندان) شما شاهد مشاجرات بوده یا متوجه تنش بین والدین خود شده باشند. به گزارش روانشناسی امروز، این زمان خوبی است تا توضیح دهیم که طلاق آغاز فصل جدیدی است. برای مثال، دعوای کمتر و ثبات بیشتر، که تنها به نفع کل خانواده خواهد بود.

نکاتی برای صحبت با کودکان در مورد جدایی

 • عشق ورزیدن به هر دو والدین را برای فرزندانتان آسان کنید.
 • به آنها بگویید که دوستشان دارید.
 • حقیقت را بگویید.
 • مدنی باشید. در مقابل بچه ها والدین دیگر را مورد انتقاد یا تحقیر قرار ندهید.
 • به فرزندان خود اطمینان دهید که این جدایی ربطی به آنها ندارد.
 • روی آینده تمرکز کنید.

آیا فرزندان شما باید در طول طلاق شما به یک درمانگر مراجعه کنند؟

تقریباً همه می توانند از صحبت کردن با یک مشاور یا درمانگر در موقعیت های استرس زا (مانند طلاق) سود ببرند. فرزندان شما ممکن است متوجه شوند که صحبت کردن با فردی که برای کمک به دیگران برای مقابله با طلاق آموزش دیده است بسیار مفید است.

طلاق درمانی می تواند به آنها کمک کند تا در مورد این احساسات صحبت کنند و از طریق آنها کار کنند. اغلب از درمان شناختی رفتاری (CBT) استفاده می شود، زیرا بر چگونگی کنترل افکار ما بر احساسات و در نتیجه رفتارهای ما تمرکز دارد. درمانگر کودک شما به او کمک می کند تا این مفهوم را درک کند، که به نوبه خود به کودک شما کمک می کند تا در مورد چیزهایی که خارج از کنترل او هستند احساس بهتری داشته باشد.

شما فرزندان خود را بهتر از هر کس دیگری می شناسید، بنابراین از آنچه فکر می کنید واجد شرایط هستید. کودکانی که تحت استرس هستند علائم بسیار واضحی از خود نشان می دهند، اما هیچ دو کودکی شبیه هم نیستند – بنابراین غریزه والدین شما می تواند به شما بگوید که چه زمانی باید وارد عمل شوید.

دوران پیش از نوجوانی

مراقب علائمی مانند نشانه های زیر باشید.

 • پرخاشگری یا مخالفت با قدرت
 • مشکلات تمرکز
 • کاهش عملکرد مدرسه
 • کابوس های مکرر
 • دردها و دردهای فیزیکی مکرر
 • نگرانی یا اضطراب شدید
 • تهدید به خودآزاری یا خودکشی

نوجوانان

مراقب علائم زیر در نوجوانان باشید.

 • بازیگری کردن
 • افسردگی
 • طغیان های مکرر عصبانیت
 • نوسانات خلقی شدید
 • خودآزاری یا تهدید آن
 • افکار، باورها، احساسات یا رفتارهای غیرمعمول
 • استفاده از الکل یا مواد مخدر

اگر فرزند شما تهدید می کند یا سعی می کند به خود آسیب برساند، ضروری است که فوراً با یک درمانگر یا مشاور صحبت کنید.

نتیجه گیری

اطمینان حاصل کنید که به فرزندتان کمک می کنید تا در طول طلاق بهتر کنار بیاید. جدایی و طلاق در برخی شرایط می‌تواند اجتناب‌ناپذیر باشد، با این حال والدین می‌توانند با کمک به فرزندان خود برای مقابله بهتر، تأثیر طلاق را بر فرزندان به حداقل برسانند. این را می توان با اطمینان از اینکه کودکان احساساتشان برای والدین مهم است و جدی گرفته می شود، انجام داد. کودکان باید تشویق شوند تا احساسات خود را نسبت به جدایی والدین خود به جای پنهان کردن این احساسات که ممکن است آسیب روانی قابل توجهی به آنها وارد کند، ابراز کنند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *