گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / با تقویت عزت نفس، سلامت روانی خود را افزایش دهید.
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

با تقویت عزت نفس، سلامت روانی خود را افزایش دهید.

عزت نفس یک اصطلاح ساده برای حالات ذهنی متنوع و پیچیده ای است که مربوط به نحوه نگرش فرد به خود است. عزت نفس اغلب نتیجه یک عمر تجربیات و به ویژه آنچه در دوران کودکی برای ما اتفاق افتاده است، است. با این حال، در هر سنی می توان عزت نفس خود را بهبود بخشید. عزت نفس (Self-esteem) در واقع به این است که چقدر برای خود ارزش قائلیم و تصورات ما در مورد اینکه چه کسی هستیم و چه چیزی توانایی داریم.

عزت نفس به عنوان یکی از عوامل مهم در رشد کودک شناخته شده است. عزت‌نفس مثبت از اوایل دوران نوزادی و کودکی شروع می شود. کمک به فرزندتان برای پشت سر گذاشتن لحظات سخت با شما و سایر افراد در زندگی‌شان مؤثرترین راه برای ایجاد حس مثبت از خود است. این مقاله اطلاعات بیشتری درباره عزت نفس و برخی اقداماتی که می توانید برای بهبود آن انجام دهید ارائه می دهد.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس چیست؟

افکار و احساسات بیشتر مردم در مورد خودشان تا حدودی بر اساس تجارب روزانه آنها نوسان دارد. نمره ای که در امتحان می گیرید، نحوه برخورد دوستانتان با شما، فراز و نشیب های یک رابطه عاشقانه همگی می توانند تاثیر موقتی بر احساس شما نسبت به خودتان داشته باشند.

با این حال، عزت نفس شما چیزی اساسی تر از فراز و نشیب های معمولی است که با تغییرات موقعیتی همراه است. برای افرادی که عزت نفس خوبی دارند، فراز و نشیب های معمولی ممکن است منجر به نوسانات موقتی در احساس آنها نسبت به خود شود، اما فقط به میزان محدود. در مقابل، برای افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند، این فراز و نشیب ها به طرز چشمگیری بر نحوه ی دید آنها تأثیر می گذارد.

عزت نفس پایین

افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند، اغلب به عملکرد خود در زمان حال تکیه می کنند تا احساس خود را در مورد خود تعیین کنند. آنها برای مقابله با احساسات و افکار منفی که دائماً آنها را آزار می دهند، به تجربیات مثبت بیرونی (مثلاً تعریف و تمجید از دوستان) نیاز دارند. حتی در این صورت، احساس خوب (مثل یک نمره خوب یا تعریف) معمولا موقتی است.

عزت نفس سالم مبتنی بر توانایی ما در ارزیابی دقیق خود و پذیرفتن آنچه که هستیم است. این به این معنی است که بتوانیم نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم (همه ما آنها را داریم!) و در عین حال تشخیص دهیم که شایسته و ارزشمند هستیم.

نشانه های عزت نفس پایین
 • افرادی که عزت نفس خوبی دارند، عموماً نسبت به خود و زندگی احساس مثبتی دارند. این باعث می‌شود که آنها بسیار انعطاف‌پذیرتر باشند و بهتر بتوانند با فراز و نشیب‌های زندگی کنار بیایند.
 • با این حال، افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، اغلب نسبت به خود انتقاد بیشتری دارند. آنها سخت‌تر می‌توانند از چالش‌ها و ناکامی‌ها عقب‌گردند. این ممکن است آنها را به اجتناب از موقعیت های دشوار سوق دهد. با این حال، این می تواند در واقع اعتماد به نفس آنها را بیشتر کاهش دهد، زیرا در نتیجه احساس بدتری نسبت به خود دارند.

عزت نفس کودکان

عزت نفس ناشی از احساس پذیرش، شایستگی و موثر بودن کودکان است. والدین نمی توانند مستقیماً آن احساسات را در کودکان ایجاد کنند – احساسات ذهنی هستند و همه متفاوت هستند. اما کاری که والدین می توانند انجام دهند ارائه تجارب و بازخوردهایی است که احتمال می دهد فرزندانشان از تجربیات خود به این نتیجه برسند که آنها پذیرفته شده، شایسته و مؤثر هستند. ایجاد عزت نفس در کودکان ایجاد شرایط مناسب برای کودکان است تا نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند و به آنها کمک کنیم تجربیات خود را به طور مثبت تفسیر کنند.

احساس پذیرفته شدن در مورد این است که بچه ها احساس کنند که آنها را دوست داشته و خواسته اند. و بدون قید و شرط برای آن چیزی که هستند برایشان ارزش قائل هستند. اِحساس شایستگی به این معناست که بچه ها معتقد باشند می توانند کارهایی را برای خودشان انجام دهند. و در این کارها خوب هستند. احساس اثربخشی زمانی به وجود می‌آید که کودکان ارتباط بین تلاش و پیشرفت و اینکه چگونه اعمالشان باعث تفاوت می‌شود را ببینند.

ایجاد عزت نفس در کودکان

بیشتر والدین می‌دانند که احساس ارزشمندی فرزندشان با موفقیت آنها از نظر اجتماعی و تحصیلی مرتبط است. اما، گاهی اوقات والدین از آسیب رساندن به عزت نفس فرزندشان بدون اینکه حتی متوجه شوند، آگاه نیستند. تحقیقات نشان می دهد که کودکان دارای ناتوانی های یادگیری بیشتر از همسالان خود دچار کمبود عزت نفس هستند.

 • به کودک خود کمک کنید تا احساس خاص بودن و قدردانی کند.
 • به فرزند خود کمک کنید تا مهارت های حل مسئله و تصمیم گیری را پرورش دهد.
 • از اظهار نظرهایی که قضاوت کننده هستند خودداری کنید.
 • پدر و مادری همدل باشید.
 • انتخاب هایی برای فرزند خود ارائه دهید.
 • هیچ وقت مقایسه خواهر و برادر با همدیگر انجام ندهید.
 • نقاط قوت کودک خود را برجسته کنید.
 • برای کمک به کودکان فرصت هایی فراهم کنید.
 • انتظارات و اهداف واقع بینانه از فرزند خود داشته باشید.
 • به فرزندتان کمک کنید تا ماهیت ناتوانی یادگیری خود را درک کند.
عزت نفس در کودکان

پیامدهای کاهش عزت نفس

پایین بودن عزت‌نفس می تواند اثر مخربی داشته باشد. از جمله:

 • باعث ایجاد اضطراب، استرس مزمن، تنهایی و افزایش احتمال افسردگی می شود
 • باعث مشکلاتی در روابط دوستانه و عاشقانه می شود
 • عملکرد تحصیلی و شغلی را به طور جدی مختل می کند
 • منجر به افزایش آسیب پذیری نسبت به سوء مصرف مواد مخدر و الکل می شود

بدتر از همه، این پیامدهای منفی خود تصویر منفی از خود را تقویت می‌کنند و می‌توانند فرد را به سمت مارپیچ پایین‌تر از عزت نفس پایین‌تر و پایین‌تر و رفتارهای غیرمولد یا حتی فعالانه خود ویرانگر سوق دهند.

روان درمانی برای افزایش عزت نفس

کار در یک محیط درمانی با یک درمانگر یا مشاور می تواند به کسانی که از عزت‌نفس پایین رنج می برند کمک کند. با استفاده از روان درمانی یا روانکاوی، بیمار و متخصص می توانند منابع مبارزات عزت نفس بیمار را کشف کنند و روند درمان را آغاز کنند. گزینه های درمانی شامل درمان شناختی رفتاری برای ابزارسازی و دادن تکلیف به بیماران برای کار در خانه از طریق روزنامه نگاری است.

از آنجایی که بسیاری از کسانی که از عزت نفس پایین رنج می برند، روایت درونی ناقصی دارند، یادگیری اعتماد به یک درمانگر و باز شدن در برابر آن شخص می تواند به بیمار کمک کند تا این تفکر منفی را اصلاح کند. عینیت، پذیرش و بی طرفی یک درمانگر فضای امنی را فراهم می کند که در آن بیمار می تواند یاد بگیرد که دیگران او را می پذیرند. به این ترتیب، کار درمانی به‌عنوان مواجهه درمانی از انواعی شبیه به رویکردی است که برای بیماران مبتلا به اختلالاتی مانند آگورافوبیا به کار می‌رود.

روانشناسان در کمک به افراد برای بهبود عزت نفس خود متخصص هستند. در روانشناسی بالینی بهترین کلینیک روانپزشکی تهران، ما انواع رویکردهای روانشناختی با پشتیبانی علمی را ادغام می کنیم تا به شما کمک کنیم تا با خود به شیوه ای مهربان تر ارتباط برقرار کنید. کلینیک مهربد به شما کمک می کند تا خودگویی (افکار) خود را تغییر دهید. تا بتوانید شروع به ساختن یک زندگی رضایت بخش و با ارزش کنید و در پوست خود احساس راحتی و امنیت بیشتری کنید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *