خانه » علت افسردگی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت افسردگی

علل و عوامل خطر افسردگى

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روانی در ایران است. این عارضه تقریباً در هر سنی می تواند بروز كند اما دلایلى که منجر به بروز اين بيمارى روانى مى شوند در اكثر مواقع ناشناخته باقى مى مانند. محققان معتقد اند كه دلايل زيادى براى افسردگى وجود دارد كه هميشه قابل شناسايى و پيشگيرى نيست. برخى از عواملى كه مى توانند به بروز افسردگى كمك كنند شامل ژنتيك، كاركرد شيميايى مغز، برخى شرايط پزشكى، سوء مصرف مواد، استرس و تغذيه نامناسب است. در ادامه اين مطلب به عواملى كه ريسك ابتلا به اين بيمارى را افزايش مى دهند اشاره مى شود.

عوامل خطر مربوط به مغز و بدن

گفتنى است كه در بسيارى از موارد بروز افسردگى مى تواند ناشى از مشكلات مغزى فرد باشد.
لازم به ذكر است كه عدم تعادل شيميايى مغز مى تواند منجر به بروز انواع اختلالات روانى شود كه افسردگى نيز يكى از آنهاست. به اين ترتيب كه برخى عوامل مهم بيولوژيكى در انتقال دهنده هاى عصبى تاثير زيادى در خلق و خو دارند. انتقال دهنده هاى عصبى دوپامين، سروتونين و نوراپى نقش مهمى در تعيين خلق و خو دارند.

سلامت جسمی و شرایط پزشکی خاص

در صورت ابتلا به يك بیماری مزمن، اختلال خواب و یا بیماری تیروئید احتمال بروز علائم افسردگی افزايش پيدا مى كند. همچنین میزان افسردگی در افرادی که دارای درد مزمن، دیابت و سرطان هستند بیشتر است. اين در خالى است كه ذهن و بدن انسان به وضوح با يكديگر در ارتباط هستند. اگر شما مشکل جسمی را تجربه کرده اید، ممکن است تغییراتی در سلامت روان خود نیز بيابيد. به خاطر داشته باشيد كه بیماری از دو طریق با افسردگی ارتباط دارد. استرس ناشى از یک بیماری مزمن مى تواند بخشى از افسردگى باشد.
علاوه بر موارد فوق هورمون های جنسی زنانه نيز تاثير زيادى در افسردگى دارند. اين در حالى است كه به طور گسترده ای اثبات شده است كه زنان تقریباً دو برابر مردان دچار افسردگی اساسی مى شوند. لازم به ذكر است كه به دلیل اوج اختلالات افسردگی در سال های تولید مثل زنان اعتقاد بر این است که عواملى كه هورمون ها را دچار تغيير و تحول مى كنند خطر زا هستند. به ویژه در مواقعی که هورمون ها دچار تغيير و تحول مى شوند، از جمله در حدود زمان قاعدگی، بارداری، زایمان، و یائسگی. بنابراين نوسانات هورمونی ناشی از زایمان و شرایط تیروئید نیز می تواند در افسردگی نقش داشته باشد. افسردگی پس از زایمان ممکن است بعد از زایمان یک زن رخ دهد و اعتقاد بر این است که اسن مسئله از تغییرات سریع هورمونی که بلافاصله پس از زایمان رخ می دهد، ناشی می شود.

تاریخچه و سابقه ژنتیکى خانوادگی

وجود سابقه افسردگی یکی دیگر از عوامل خطرزای مهم است. اگر در خانواده شما فرد يا افرادى وجود داشته اند كه دچار افسردگی یا نوع دیگری از اختلال خلقی هستند، احتمال اينكه شما نيز اين علائم را تجربه كنيد زياد است. اين در حالى است كه برآوردها نشان می دهد که افسردگی تقریباً تا ٤٠ درصد توسط ژنتیک تعیین می شود. گفتنى است كه مطالعات نشان می دهد که یک جزء ژنتیکی قوی در بروز افسردگى نقش دارد اما محققان هنوز در مورد همه عوامل خطر ژنتیکی موثر بر افسردگی مطمئن نیستند اما به هر روى اين موضوع ثابت شده است که داشتن پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ مبتلا به افسردگی خطر افسردگی را دو برابر می کند، البته هنوز مشخص نیست که ژن ها چه نقشی در افسردگی و سایر اختلالات خلقی بازی می کنند.

عوامل خطر مربوط به سبک زندگی

سبك زندگى نيز يكى از عواملى است كه مى تواند در بروز افسردگى نقش داشته باشد. در حالی که بسیاری از عوامل خطر مانند جنسیت یا سابقه خانوادگی قابل تغییر و كنترل نیستند اما تغيير و كنترل سبك زندگى تا حد زيادى به خود فرد بستگى دارد. براى مثال اختلال در ریتم شبانه روزی يكى از انواع اين نوع افسردگى است. به اين معنا كه اعتقاد بر این است که یک نوع افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی وجود دارد که به طور رسمی به عنوان اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی شناخته می شود. اين نوع اختلال ناشی از اختلال در ریتم شبانه روزی طبیعی بدن است. نور ورودی به چشم این ریتم را تحت تأثیر قرار می دهد و در طی روزهای کوتاه زمستان و هنگامی که افراد ممکن است مدت زمان محدودى را در بیرون از خانه بگذرانند، مختل مى شود.
افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند و روزهای کوتاه و تاریک بيشترى را تجربه مى كنند بيشتر در معرض ابتلا به افسردگى قرار دارند. همچنين کاهش نور خورشید نيز می تواند منجر به افت سطح سروتونین در مغز شود و در نتيجه بر خلق و خو تأثیر بگذارد. تغییرات فصلی همچنین می توانند سطح ملاتونین در بدن را تغییر دهند که اين می تواند خواب را مختل کند و به تغییرات خلقی منجر شود. چنانچه واضح است شما نمی توانید تغییرات فصلی را کنترل کنید اما راه هايى وجود دارد که می توانند كمك كنند تا تاثير اسن تغييرات به حداقل برسد.
گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید.

 

 

نتيجه گيرى

اختلالات روانى و اعتیاد به گل یا دیگر مواد مخدر، مانند ساير بيمارى ها در صورتى كه در مراحل اوليه كنترل و درمان شوند منجر به عواقب و عوارض بعدى نمى شوند. شما مى توانيد در صورت مشاهده هرگونه اختلالى از جمله افسردگى با متخصصين گروه روانشناسى و روانپزشكى مهربد در ارتباط باشيد.
گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *