مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بی خوابی چه مضراتی دارد؟

چنانچه  فردی در به خواب رفتن یا خوابیدن دچار مشکل شود و چنین کاری سبب اختلال در عملکرد او در طول روز گردد، می توان گفت فرد به بی خوابی دچار است. در این مقاله از سایت مرکز روانشناسی و روانپزشکی مهربد، به موضوع عوارض بی خوابی می پردازیم:

بی خوابی دو نوع است. بی خوابی اولیه زمانی اتفاق می افتد که فرد در خواب مشکل دارد، و اختلال خواب او ممکن است به دلیل شرایط جسمی مانند آسیب ها و بیماری ها یا روانی مانند استرس باشد. این وضعیت غالباً موقتی است. بی خوابی ثانویه معمولاً به دلیل مشکلات جسمی مانند تیروئید پرکار، افسردگی، عوارض جانبی داروها یا آپنه خواب ایجاد می شود.

به طور کلی نشانه های بی خوابی عبارتند از:

  • مشکل در به خواب رفتن با وجود خستگی بیش از حد
  • بیدار شدن های مکرر در طول شب
  • بیقراری در هنگام خواب
  • استفاده از قرص های خواب آور یا الکل برای بهتر خوابیدن
  • نداشتن احساس سرحالی یا شادابی به محض از خواب برخاستن
  • خواب آلودگی ، نوسانات خلقی یا خستگی در طول روز
  • تغییرات اشتها، تاری دید و بیماری های جسمی
  • عدم تمرکز یا حواسپرتی در زمان انجام دادن کارها
  • عملکرد ضعیف شغلی یا تحصیلی، غیبت در مدرسه یا محیط کار
عوارض بی خوابی

عوارض جسمی بی خوابی

بی خوابی بر روی بدن تاثیرات منفی زیادی می گذارد، برخی از این تاثیرات عبارتند از:

چین و چروک: خواب کافی برای حفظ پوست و درخشش سالم آن لازم است. اولین جایی که دچار چین و چروک می شود، پلک ها هستند. پوست های این ناحیه بسیار نازک هستند، بنابراین کمبود خواب باعث ایجاد پف چشم ، خطوط ریز و سیاهی حلقه می شود. در دراز مدت ، کمبود خواب باعث پیری زودرس پوست می شود. در طول خواب ، بدن رادیکال های آزاد شده را  متابولیزه می کند، چنین ماده ای  پیری و رشد سرطانی سلولهای پوستی را تسریع می کند. بدون خواب کافی ، رادیکال های آزاد شده بیشتری در پوست باقی می مانند که منجر به کیفیت پوست نامطلوب و حتی سرطان پوست می شوند.

خواب آلودگی روزانه: خواب آلودگی روزانه معمولاً به صورت افت موقتی انرژی و هوشیاری فرد در اواسط بعد از ظهر ظاهر می شود. به احتمال زیاد بعد از یک وعده غذایی سنگین یا دوز کم الکل یا هنگام نشستن در یک اتاق گرم، گوش دادن به یک سخنرانی خسته کننده ، یا شرکت در یک جلسه کسل کننده رخ می دهد.

سرماخوردگی و آنفولانزا: طبق بررسی های انجام شده افرادی که کمتر از شش ساعت شبانه می خوابند  مقاومت بدن آنها در برابر عفونت ویروسی تا 50 درصد کاهش می یابد. بعلاوه ، پژوهش دیگر نشان داده است  کسانی که کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند ، سه برابر بیشتر از کسانی که بیشتر از آن می خوابند ، سرما می خورند.

افزایش وزن: کمبود خواب باعث کاهش سطح لپتین در مغز و افزایش سطح گرلین در معده می شود. این هورمون ها مسئول تنظیم اشتهای فردهستند.  در شرایط بی خوابی فرد احتمال پرخوری – هوس کردن کربوهیدرات ، قندها و غذای ناخواسته – بیشتر افزایش می یابد.

محققان دانشگاه کلمبیا آمریکا و همچنین دانشگاه شیکاگو آمریکا دریافتند افرادی که پنج ساعت در شب می خوابند 50 درصد بیشتر چاقی دارند ، در حالی که کسانی که شش ساعت می خوابند این میزان به  23 درصد کاهش می یابد.

دیابت: مطالعه ای در دانشگاه شیکاگو آمریکا انجام شد نشان داده است که پس از یک هفته خواب ناکافی، بدن افراد سالم و بدون دیابت در حالت قبل از دیابت قرار می گیرد. محققان نتیجه این کار را به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم عصبی مرکزی [ناشی از نخوابیدن] دانستند ، که بر توانایی لوزالمعده در تولید انسولین کافی برای تنظیم کافی سطح گلوکز تأثیر می گذارد.

بیماری قلبی: عدم خوابیدن اغلب باعث تولید بیش از حد هورمون های استرس در بدن می شود. چنین عدم تعادل می تواند منجر به تصلب شرایین شود و علاوه بر فشار خون بالا ، موجب از دست دادن عضلات ، افزایش ذخیره چربی ، از دست دادن توده استخوان و تولید کمتر هورمون های رشد و تستوسترون ، می شود.

سرطان: زنان سالمی که به طور منظم ورزش می کنند، اگر کمتر از هفت ساعت بخوابند ، 47 درصد بیشتر در معرض خطر سرطان قرار می گیرند. همچنین تحقیقات در دانشگاه استنفورد نشان داد خوب خوابیدن می تواند سلاح ارزنده ای در مبارزه با سرطان ها باشد.

کارگران شیفت شب [چه زن و چه مرد] 35 درصد بیشتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند. طبق آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ، شیفت کاری به دلیل قرار گرفتن در معرض نور زیاد و در نتیجه عدم ترشح ملاتونین ، به عنوان یکی از عوامل مخرب سلامتی شناسایی شده است.

عوارض روانی بی خوابی

عوارض روانی بی خوابی بیش از حد است که گاه در همان لحظه خود را نشان نمی دهد، تاثیرات روانی بی خوابی شامل موارد زیر می باشد:

افسردگی و تحریک پذیری: تغییرات خلق و خویی به عنوان اولین نشانه های نخوابیدن به شمار می رود این عامل موجب می شود در برخورد با خانواده رفتار تندی انجام دهید و حتی دوستان خود را ا دست دهید یا در محیط کار فضای اتاق را با برخوردهای نادرست خود متشنج کنید.

معاشرت کمتر: به طور خلاصه، ترجیح می دهید در خانه بمانید تا اینکه بیرون بروید. این به این دلیل نیست که شما شخصیت ضد اجتماعی دارید ؛ بلکه فقط خیلی خسته اید.

افت عملکرد ذهنی: از دست دادن خواب باعث می شود که تقریباً در هر کار کارآیی کمتری داشته باشید. به طور کلی ، یک نسخه کسل کننده از خود در ذهن دوستان و اطرافیان خود ایجاد کنید.

کاهش توانایی برقراری ارتباط: مهارت های گفتاری و نوشتاری با کاهش خواب بدتر می شود.

خلاقیت پایین: کمبود خواب بسیاری از وظایف هیپوکامپ را مختل می کند ، به این معنی که توانایی ایده پردازی کمتری خواهید داشت.

نتیجه گیری

سبک زندگی مدرن امکان داشتن خواب کافی را از انسان ها گرفته است، اگر برای داشتن خواب راحت تلاش نکنید و برخی از عادت های سالم را در برنامه روزانه خود قرار ندهید، به عوارض ناشی از بی خوابی دچار می شوید. بنابراین برای اینکه هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی خود را از دست ندهید بهتر ایت به کیفیت خواب خود اهمیت زیادی دهید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *