گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / مدیریت استفاده روزانه از تکنولوژی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مدیریت استفاده روزانه از تکنولوژی

برای این که یک مثال خوب درباره موبایل بزنیم که موضوع استفاده از تکنولوژی را برای شما ملموس کند می توان گفت که موبایل مانند یک چاقو است که هم کاربرد آن برای پخت و پز است و هم برای قتل! بنابراین می توان گفت موبایل یک وسیله است که همچنان که می تواند بسیار سودمند باشد می تواند خیلی هم مضر باشد. در این مقاله سعی ما بر این است که به شما توضیح دهیم چگونه می توان به گونه ای از تکنولوژی استفاده کرد که برای ما مفید باشند زیرا تکنولوژی به طور اختصاصی بر مغز افراد تاثیر می گذارد.

آیا باید هر لحظه از تکنولوژی استفاده کنیم؟

همه ی ما می دانیم که خوردن بعضی مواد غذایی مانند سبزیجات یا پروتئین برای ما مفید است اما اگر بیش از حد مصرف شوند نه تنها سود ندارند بلکه باعث بیماری و ضرر رساندن به بدن می شوند. این موضوع برای تکنولوژی هم صدق می کند و استفاده بیش از حد از تکنووژی می تواند مضر واقع شود.

در تحقیقاتی که در حوزه استفاده از تلفن همراه شده است نشان می دهد که بیشتر افراد به طور میانگین 7 ساعت از روز را درگیر تلفن همراه هستند و این میانگین در کشور های آسیایی به 9 ساعت هم می رسد که اصلا نتیجه خوبی نیست. این در حالی است که این میانگین بیشتر هم مربوط به ساعات آنلاینی و گذراندن وقت در اینترنت و فضا های مجازی اجتماعی است.

تکنولوژی چه تاثیری بر مغز انسان دارد؟

تاثیری که موبایل بر جسم و روح انسان ها می گذارد هنوز امری غیر قابل بیان است اما چیزی که به طور دقیق مشخص است این است که این موضوع یکی از اعتیاد های افراد در قرنن حاظر است.

تکنولوژی تاثیراتی بر سلامت روح دارد که عبارتند از:

  1. استرس و اضطراب
  2. کم خوابی و اختلالات خواب
  3. افسردگی
  4. عدم رضایت از خود و پایین آمدن اعتماد بنفس

البته نکته ای که وجود دارد این است که همانطور که اشاره کردیم غذا می تواند مفید یا مضر باشد تکنولوژی هم می تواند سبب پیشرفت و دردن فیلم های آموزشی و بهبود ارتباطات شود و یا می تواند سبب اتلاف وقت افراد گردد.

تکنولوژی چطور به مغز ما راه پیدا می کند؟

برای تجزیه و تحلیل داده های حاصل از تکنولوژی مغز ما نیاز دارد 6 ماده شیمیایی را ترشح کند که این مواد عبارت اند از:

سرتونین یک ماده در مغز است که با عنوان حس خوب آن را بیان می کنند یعنی زمانی که کاری خلاقانه انجام می دهیم یا یک ارتباط موثر برقرار می کنیم این ماده در مغز تولید می شود و ما حس خوب می گیریم.

اندروفین که به آن مخدر طبیعی بدن نیز گفته می شود نوعی آرام بخش و تسکین کننده درد است که با ترشح باعث ایجاد آرامش در ما می شود. افرادی که شکرگذاری یا مدیتیشن انجام می دهند این ماده در مغزشان بیشتر ترشح می شود. همچنین انجام برخی ورزش ها نیز این نتیجه را به ما می دهد. این ماده مخدر مانند در بدن زمان فعالیت بدنی، هیجان، درد، و عشق ورزی در مغز ترشح می شود.

اوکسی توسین هورمونی است که به آن هورمون عشق می گویند و در زمان روابط جنسی و عاشقانه و زایمان تولید آن زیاد است. هنگامی که میان افراد رابطه ای عاشقانه ایجاد می شود این هورمون تولید می شود اما سودجویان در فضا های مجازی می توانند با تولید این هورمون از افراد سو استفاده کنند.

دوپامین همان ماده ای است که در مغز هنگام مواجهه با شور و شادی ترشح می شود. این ماده به ما نوعی احساس رضایت القا می کند که این حس می تواند اعتیاد آور باشد. امروزه بسیاری از برنامه های فضای مجازی بر تولید این ماده از مغز تاثیر می گذارند.

آدرنالین نوعی ماده است که در مغز ترشح می شود و می تواند مغز ما را در مقابل واکنش ها کنترل و مهار کند. این ماده زمانی که در شبکه های اجتماعی هستیم به میزان بالایی تولید می شود.

کورتیزول نوعی ماده شیمیایی در مغز است که باعث کم شدن التهاب و واکنشات ایمنی در افراد می شود. همچنین این ماده می تواند بر بالا رفتن قند خون در بدن و تغییرات متابولیسم نقش داشته باشد. این ماده در افرادی که کم خواب هستند یا استرس زیادی دارند زیاد است.

آیا همیشه تکنولوژی بد است؟

تمام هورمون های ذکر شده برای بدن ما مفید هستند و در ما ایجاد لذت توام با آرامش می کنند اما چرا می گوییم تکنولوژی که در تولید این مواد نقش دارد مضر است؟

نکته ای که در این جا وجود دارد این است که ترشح بیش از حد این مواد مضر است و تعادل میان ترشح هورمون ها با استفاده از تکنولوژی از بین می رود. علت دیگری هم که وجود دارد این است که این مواد اعتیاد آور هستند و ما با گرفتن این احساس خوب که از طریق موبایل و ترشح هورمون ها گرفته ایم تمایل به استفاده بیشتر از تکنولوژی داریم.

برای مثال تولید شدن دوپامین در بدن اگر زیاد باشد فرد را به اعتیاد نزدیک می کند.

اما موضوع نگران کننده در استفاده از تکنولوژی حس رضایتی است کهفرد هنگام بازی یا در فضای مجازی می گیرد که سبب می شود به این حس اعتیاد پیدا کرده و بیشتر به سمت تکنولوژی برود. بازی های قمار یا سو استفاده گران فضای مجازی نیز باعث افزایش نگرانی محققان می باشند.

چطور از تکنولوژی خوب استفاده کنیم؟

برای کنترل مشکلات ناشی از تکنولوژی کافی است خودمان را برای استفاده از تکنولوژی محدود کنیم. دقیقا مانند خورد سبزیجات در غذا که اگر کافی باشد مفید است و اگر بیش از حد باشد مضر است.

این محدودیت به معنای کنار گذاشتن تکنولوژِ نبوده و فقط کافی است زمان استفاده را محدود کنیم.

در افرادی که در خانواده سابقه اعتیاد یا عدم کنترل زمان دارند احتمال این که به این فضای مجازی و بازی ها اعتیاد پیدا کنند بیشتر است.

چطور بدنمان را از تکنولوژی سم زدایی کنیم؟

امروزه حضور در فضای مجازی و استفاده از اینترنت به حد زیادی رسیده است و زندگی همه ما را به گونه ای درگیر کرده است که این موضوع با مخالفت هایی روبرو است. در تحقیقات مختلف در کشور های روپایی ثابت شده است که امروزه از میان هر 10 نفر حداقل 5 نفر در تلاش اند که استفاده از تکنولوژی را برای خود محدود کنند.

برای مثال یکی از راه هایی که برای ترک در نظر گرفته اند خروج از فضای مجازی و پاک کردن شبکه های اجتماعی است یا این که برای خود زمان هایی را مشخص می کنند تا در این زمان ها از گوشی استفاده کنند.

نتیجه این محدود کردن ها به شرح زیر است:

  1. حضور بیشتر فرد در فضای واقعی که امروزه فضای مجازی جایگزین آن شده است.
  2. بهبود کیفیت و زمان خواب
  3. آرامش بیشتر و رفع استرس

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *