گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / 5 راهکار برای بدست آوردن وقت بیشتر
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

5 راهکار برای بدست آوردن وقت بیشتر

حتما برایتان پیش امده در حالیکه داشتید به چیزی فکر می کردید متوجه شدید وقت انجام دادن آنرا ندارید. بسیاری از ما وقت زیادی را صرف انجام اموری می کنیم زیرا احساس کردیم باید آن را انجام دهیم؛ در نتیجه وقت کافی برای کارهای مورد علاقه خود نداریم. شاید احساس کردید برای خانواده و کارهای فردی خود وقت کافی ندارید؛ اما مشکل اینجاست که نداشتن وقت کافی برای برخی از چیزها برای شما استرس و ناراحتی به همراه می آورد. بنابراین اهمیت مدیریت زمان و برنامه ریزی برای کارهای مهم موضوع مهمی است که در این مقاله از سایت مرکز روانشناسی و روانپزشکی مهربد به آن می پردازیم:

مدیریت زمان

مزایای مدیریت زمان

توانایی پیدا کردن زمان در یک برنامه کاری شلوغ یا همان مدیریت زمان، به چند دلیل می تواند مهم باشد، داشتن وقت کافی برای کارهای آزاد و اوقات تنهایی برای حفظ تعادل، ویژگی حیاتی محسوب می شود.

زمانی که از مهارت مدیریت زمان برخوردار هستید و برای خود وقت صرف می کنید، می توانید:

 • خلاقیت خود را شکوفا کنید
 • علاقه مندی های خود را کشف و توسعه دهید
 • قدرت ذهنی پیدا کنید
 • برای آینده خود برنامه ریزی کنید
 • ریلکس کنید
 • بیشتر خود را می شناسید
 • روابط عاطفی خود را با اطرافیان خود بهتر می کنید مخصوصا افراد درونگرا که زمانی را برای استراحت و بازیابی نیاز دارند.

بهتر است بدانید هر چه میزان حجم استرسی که تحمل می کنید بیشتر باشد به همان نسبت به استراحت بیشتری نیاز دارید. بنابراین اگر دوست دارید امسال سطح شادی و رضایتمندی از زندگی را افزایش دهید، یکی از بهترین تغییراتی که می توانید ایجاد کنید پیدا کردن زمان بیشتری برای عملیاتی کردن برنامه های زندگی خود یا همان داشتن مدیریت زمان است که بازتابی از آنچه واقعا دوست دارید انجام دهید، می باشد.

برنامه خود را بهم نریزید

یک نگاه سخت گیرانه ای به روز خود بندازید و دریابید که روز خود را چگونه سپری می کنید و سپس ببینید کدام کارها را می توانید حذف کنید، برای اینکار می توانید برخی از سوالات زیر را بپرسید:

 • روزانه چند ساعت تلویزیون تماشا می کنید؟
 • چطور می توانید یک فعالیت را کارآمدتر کنید به گونه ای که زمان کمتری را ببرد؟
 • آیا مواردی را در برنامه تان پیدا می کنید که بدون آنکه تاثیر منفی بگذارد قابل حذف کردن باشد؟
 • آیا می توانید برخی از امور را واگذار کنید به گونه ای که زمان بیشتری را آزاد کرده باشید؟

اگر چه چنین کاری مشکل است، زیرا وقت زیادی می برد، با این حال  باید برای مدیریت زمان این کار را انجام دهید زیرا نمی خواهید که 24 ساعت روز به طور کامل مشغول به کار باشید وقتی که نیاز به استراحت دارید.

هم چنین احتمال دارد متوجه شوید که زمان بیشتری را صرف چیزهایی مانند رسانه های اجتماعی می کنید به جای اینکه استراحت کنید، یا وقت خود را برای کار هایی تلف می کنید بدون آنکه متوجه شوید از آن لذت نمی برید. کشف چنین مواردی به شما کمک می کند که وقت اضافی آزاد کنید و  آن را به کارهای یهتری اختصاص دهید.

تعویض اختیار را یاد بگیرید

مسئولیت هایی در خانه یا محل کار دارید قطعا می توانید به افراد دیگری مانند اعضای خانواده و همکاران واگذار کنید. برخی از روش های تفویض اختیار عبارتند از:

 • به عنوان مثال برای تعیین وظایف و کارهای خانه، بخشی از کارها را به کودکان با هدف یادگیری مسئولیت پذیری ، واگذار کنید.
 • کسی را استخدام کنید که به شما در انجام کارها کمک کند، کارهایی که بیش از حد خسته کننده هستند از شما انرژی و وقت اضافی می گیرد که ارزش ان بیشتر از هزینه کردن است.

اجازه دادان به شخص دیگر که کارهای شما را بکد مزایای زیادی دارد. ممکن است آنها در انجام آن کار بهتر از شما عمل کنند یا حتی از اینکه توانسته باشند کمکی به شما کنند خوشحال شوند.

یاد بگیرید با حداقل استرس نه بگویید

قبل از اینکه مسئولیت جدیدی را برعهده بگیرید، به دقت فکر کنید این مسئولیت ها و کارها، چه تاثیری بر زندگی تان دارد؟ بهرحال به انگیزه های خود برای بله گفتن احتمالی فکر کنید، آیا فقط می خواهید شخص دیگری احساس ناامیدی پیدا نکند یا می خواهید خود را متقاعد کنید، زمان نامحدودی برای همه کارها دارید؟

اگرچه به برخی از درخواست ها نه گفتن، عواقب دارد ولی غالبا ارزش آن را دارند که نه بگویید پس نه گفتن را تمرین کنید.

راشل گلدمن ، دکترای روانشناسی ، استادیار بالینی در دانشکده پزشکی NYU توضیح می دهد: “من دوست دارم به افراد یادآوری کنم که گاهی اوقات نه گفتن به برخی چیزها، به معنای بله گفتن  به فعالیت های مورد علاقه ای است که می خواهید انجام دهید.”

برای زمان آزاد شده خود برنامه ریزی کنید

یکی از راه هایی که می توانید اطمینان یابید که  حداقل وقت در روز را به خود اختصاص می دهید برنامه ریزی برای تایم های آزاد شده است. به طور مثال اگر می خواهید ورزش کردن را شروع کنید، برنامه ریزی کنید که کدام روزها را می خواهید تمرین کنید و بقیه روز خود را با توجه به آن برنامه ریزی کنید.

تعدادی از روش ها که می توانید به کمک آنها وقت ذخیره کنید:

 • محدودیت تعریف کنید و به دیگران بفهمانید که در طول کار کردن اجازه مزاحم شدن را ندارند.
 • اولویت بندی کنید و کارهایی که باید انجام شود را در اوایل روز انجام دهید تا وقت بیشتری برای بقیه کارها داشته باشید.
 • در محیط آرامی که به شما حس لذت می دهد کارکنید، خواه می تواند ساختن یک لیست از آهنگ های مورد علاقه باشد، خواه تغییر چیدمان اتاق برای خلق فضای مناسب برای کار کردن
 • بر روی تبدیل ” وقت من” به یک عادت، کار کنید و ان را تبدیل به بخشی از یک برنامه عادی خود کنید

وقفه های کوتاه را امتحان کنید

اختصاص دادن وقت به خود در طول روز همیشه بدین معنا نیست که بخش زیادی از کارهای روزانه را باید حذف کنید. بلکه آنچه مهم است این است که به طور دوره ای، برای بازیابی و تجدید انرژی، استراحت های کوتاه مدت انجام دهید.

برخی از کارها برای ایجاد وقفه های سریع عبارتند از:

 • تنفس عمیق را تمرین کنید
 • مراقبه های کوتاه انجام دهید
 • با اجرای چند بازی، مغز را به چالش بکشید
 • میان وعده سالم داشته باشید
 • مقاله ای را از مجله بخوانید
 • با یک دوست گپ کوتاه بزنید

اجازه ندهید حجم زیاد کارها شما را به نقطه ای برساند که احساس کنید دیگر نمی توانید تحمل کنید. اگر احساس کردید نیاز دارید استراحت کنید چند دقیقه ای از مکان کار دور شوید و ذهن خود را از هر چیزی خالی کنید. برای کسب آرامش هم می توانید یک فنجان قهوه بنوشید یا از قدم زدن در اطراف محیط لذت ببرید.

گلدمن توصیه می کند اگر کسی واقعا فکر می کند که وقت کافی برای این استراحت های کوتاه مدت ندارد، می تواند در حالی که مشغول کار است، استراحت های کوتاه داشته باشد؛ به عنوان مثال هنگام شستن دست ها یا پخت و پز کمی نفس عمیق بکشد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *