گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / 9 عادت کوچک که به شما کمک می کند تصمیم گیرنده بهتری باشید!!
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

9 عادت کوچک که به شما کمک می کند تصمیم گیرنده بهتری باشید!!

دانستن اینکه چگونه می توان تصمیم های خوبی گرفت، همانند طرز لباس پوشیدن در مصاحبه شغلی یا چگونگی سرمایه گذاری کردن پول می تواند در بهتر کردن زندگی تان نقش کلیدی داشته باشد.

اینکه بتوانید در زمان کمتری و با قاطعیت تصمیم بگیرید موجب صرفه جوبی در وقت و کاهش دردسر می شود.

خوشبختانه هر کسی می تواند مراحل و گام هایی را بگذراند تا  تصمیم گیرنده بهتری شود. اگر می خواهید تصمیم گیرنده بهتری شوید، این 9 عادت روزانه را در برنامه زندگی خود جای دهید:

تصمیم-گیری

به سطح اطمینان خود توجه کنید

اطمینان بیش از حد می تواند به راحتی بر طرز قضاوت شما تاثیر بگذارد. مطالعات مکرر نشان داده است که افراد تمایل دارند عملکرد و دانش خود را بیش از حد ارزیابی کنند. وقتی حدود 80 درصد احتمال دارد که می توانید رییس تان را برای ارتقا دادن متقاعد کنید ولی بیش از این احتمال می دهید یعنی نسبت به آن اطمینان  بیش از حد دارید و احتمالا برنامه هایتان به بیراهه می رود.

در نظر گرفتن سطح اطمینان، مخصوصا از نظر مدیریت زمان مهم است. اکثر مردم در بازه زمانی آنچه را که می توانند بدست بیاورند را بیش از حد برآورد می کنند. مثلا فکر می کنند اتمام یک گزارش فقط یک ساعت طول می کشد، اینکه می توانند در مدت نیم ساعت قبوض آنلاین خود را پرداخت کنند. بهرحال در پیش بینی های خود بیش از حد اغراق می کنند. هر روز وقت بگذارید تا متوجه شوید برای هر کاری چقدر وقت گذاشتید و زمانی را که برای آن تخمین زدید را با مدت زمان تمام شده کار مقایسه کنید و فکر کنید تا چه حد در تخمین زمان تقریبی موفق عمل کردید.

خطرات و عوارض احتمالی را شناسایی کنید

برخی به دلایلی مانند عادت کردن یا خو گرفتن با مساله، به خطرات یا صدماتی که در صورت تصمیم گرفتن ممکن است پیش بیاید فکر نمی کنند و این مساله موجب می شود تصمیم های ضعیفی اتخاذ کنند. به عنوان مثال اگر هر روز برای نهار فست فود می خورید، از آنجایی که هیچ نشانه منفی بر روی سلامتی خود نمی بینید ممکن است فست فود خوردن را بد ندانید و به فست فود خوردن همچنان ادامه دهید. اما با گذشت زمان ممکن است وزن تان افزایش یابد و یا دیگر مشکلات سلامتی را تجربه کنید. بنابراین عادات خود را شناسایی کنید و سپس ارزیابی کنید کدامیک ممکن است مضر یا ناسالم باشند و برنامه ای برای ایجاد عادات سالم تهیه کنید.

مشکلات خود را به شیوه متفاوت به تصویر بکشید

دو جراح را تصور کنید، یک جراح به بیمار خود می گوید “90 درصد افرادی که این عمل را انجام می دهند زنده هستند”؛ جراح دیگر می گوید ” ده درصد از افرادی که تحت این روش قرار می گیرند می میرند”.

واقعیت ها همین است ولی تحقیقات نشان داده است بیشتذ مردمی که خبر را به شیوه دوم شنیدند خطر خود را بیشتر می دانند.

از این رو وقتی با تصمیمی روبرو شدید موضوع را به شیوه دیگری تنظیم کنید. یک دقیقه وقت بگذارید و به این فکر کنید تغییر جزئی در کلمات و نحوه بیان کردن بر نحوه مشاهده مساله عامل تاثیرگذاری است.

فکر کردن درباره مساله را متوقف کنید

وقتی که با انتخابی دشوار روبرو هستید مانند اینکه به شهر جدیدی سفر کنید یا شغل خود را عوض کنید. ممکن است زمان زیادی را صرف فکر کردن در مرود جوانب مثبت و منفی یا خطرات و پاداش های احتمالی صرف کنید.

بیش از حد فکر کردن در مورد یک مساله برای مدت طولانی تا جای ممکن می تواند سطح استرس تان را افزایش دهد تا جایی که تصمیم گیری را برایتان سخت کند. در چنین شرایطی خود را درگیر فعالیتی کنید تا ذهن را از مشکل دور کنید  تا بتوانید پاسخ ها را پیدا کنید.

زمان دیگری را برای فکر کردن درباره اشتباهات تعیین کنید

خواه بدون چتر از منزل خارج شدید و در مسیر محل کار خسته شده باشید یا  بودجه خودرا به دلیل عدم مقاومت در مقابل یک خرید هدر دادید بهتر است به اشتباهات این چنینی فکر کنید وقتی تصمیم هایی می گیرید که شما را به نتیجه نمی رساند، از خود بپرسید چه اشتباهی رخ داده است. به دنبال درس هایی باشید که می توانید از هر اشتباه فرا بگیرید؛ ولی این کار را برای مدت طولانی انجام ندهید.

بهتر است مدت زمان تفکر را محدود نگه دارید

شاید اختصاص دادن 10  دقیقه در روز را به فکر کردن در مورد آنچه برای روز بعد می توانید انجام دهید کافی باشد. این کار کمک می کند تصمیمات بهتری رو به جلو بگیرید.

مسیر جایگزین خود را تایید کنید

اگر چه پذیرفتن چنین چیزی می تواند کمی ناخوشایند باشد. مغزتان مسیرهای جایگزین ذهنی ایجاد کرده است که به ان ابتکار عمل گفته می شود و به شما کمک می کند سریعتر تصمیم بگیرید. و برای هر انتخاب کوچکی کلی وقت بابت تصمیم گیری اختصاص ندهید اما می تواند شما را به اشتباه بیندازد.

جنبه عکس و متضاد هر چیزی را در نظر بگیرید

هنگامی که تصمیم می گیرید فقط یک چیز را درست بدانید، به آن اعتقاد خواهید چسبید. این یک اصل روانشناختی است. بهتر است برای داشتن تصمیمات بهتر چنین اعتقاداتی را تغییر دهید، به عنوان مثال ممکن است تصور کنید یک سخنران بدی هستید و از پس سخنرانی در جمع بر نمی آیید یا ممکن است باور داشته باشید نمی توانید روابط عاطفی خوبی  با دیگران داشته باشید یا فکر کنید افراد ثروتمند شرور هستند. این باورها همیشه درست هستند و می توانند شما را به بیراهه ببرند. بهترین کار برای به چالش کشیدن اعتقاداتتان استدلال های معکوس است مثلا اگر معتقدید یک سخنران بدی هستید یا همه ثروتمندان بد هستند، دلایلی را بیان کنید که افراد ثروتمند ممکن است مهربان یا مفید باشند یا می توانید در یک جمع به گونه ای سخنرانی را تمام کنید. در نظر گرفتن این مساله به از بین بردن عقاید غلط و اشتباه کمک می کند. بنابراین می توانید از یک منظر دیگر به موقعیت ها نگاه کنید و متفاوت عمل کنید.

به احساسات خود برچسب بزنید

مردم اغلب تمایل دارند بجای استفاده از کلمات احساسی همانند “عصبی “یا “غمگین”، برای شرح وضعیت عاطفی خود از جملاتی مانند “یک توده در گلویم بود” و عبارت هایی از این قیبل استفاده کنند. بسیاری از بزرگسالان راحت نیستند در مورد احساسات خود صحبت کنند با برچسب زدن به احساساتتان می توانید تصمیم های بهتری اتخاذ کنید.

احساسات تان در انتخاب شما نقش مهمی دارند. مثلا مطالعات مستمر نشان می دهد اضطراب در ناحیه ای از زندگی شخصی می تواند به ناحیه دیگر سرازیر شود. اگر بابت موقعیت یا چیزی عصبانی هستید مراقب باشید با شخص دیگری قرار ملاقات تنظیم نکنید تا خطاهای ناخواسته ای را مرتکب نشوید.

از سوی دیگر در هیجانات مثبت ممکن است شانس موفقیت خود را بیش از حد ارزیابی کنید حتی اگر احتمال موفقیت بسیار کم باشد و در چنین اوقاتی تصمیات هیجانی بگیرید مشابه آنرا در مسابقات قمار اتفاق می افتد.

برچسب زدن به احساسات خود را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. توجه داشته باشید اگر ناراحت ، عصبانی ، خجالت زده ، مضطرب یا ناامید هستید، یک دقیقه وقت بگذارید و بررسی کنید که چگونه ممکن است این احساسات بر تصمیمات شما تأثیر بگذارد.

با یک دوست مطمئن صحبت کنید

وقتی با یک انتخاب دشوار روبرو شدید از خود بپرسید اگر دوستی این مشکل را داشت به او چه می گفتم؟ وقتی تصور می کنید به دوست خود چه پاسخی خواهید داد، راحت تر می توانید به جواب سوال خودتان برسید. صحبت کردن با یک دوست معتمد باعث می شود احساسات شما را تعدیل  گردد و فرصتی به شما می دهد کمی باهدف تر باشید. علاوه بر این کمک می کند کمی با خود مهربان باشید و به خودتان حرف هایی را بزنید که انگار به صمیمی ترین دوست خود می گویید. ایجاد یک گفتگوی مهربانانه کمک می کند شفقت را به یک عادت روزمره تبدیل کنید و مهارت تصمیم گیری تان ارتقا یابد.

 

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *