مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

همه چیز درباره مهرطلبی

یکی از الگو های رفتاری و شخصیتی مخرب در افراد مهرطلبی است . مهرطلبی در واقع تلاش و تقلای فرد برای دوست داشته شدن از سوی افراد است که در نهایت نتیجه معکوس خواهدداشت و باعث تنهایی فرد می شود. مهرطلبی یکی از رایج ترین الگو های رفتاری آسیب زا است که می تواند روان فرد را آزرده و آسیب های جدی به روابط فرد وارد کند. در ادامه این مقاله درباره مهرطلبی و علائم آن بخوانید.

اعتماد به نفس چیست؟ این مقاله را بخوانید.

مهرطلبی چیست؟

شاید شما هم افرادی را مشاهده کرده باشید که بیش از اندازه مهربان هستند. بیش از حد محبت می کنند و حاضر اند برای اطرافیان خود حتی از منافع خود نیز بگذرند.

 برای مثال فردی را تصور کنید که برای نگه داری خواهرزاده اش امروز کلاس خود را کنسل می کند در حالی که حسابی خود را برای ارائه این جلسه آماده کرده است.

 یا فردی که از استراحت دست می کشد تا همراه دوستش برای خرید برود و او تنها نباشد در حالی تمام هفته را منتظر تعطیلات بود تا به کار های شخصی خود برسد.

بعد از کار همکارش را تا مقصد دوری می رساند در حالی که خودش برای کار مهم تری عجله دارد و احتمالا می گوید اشکالی نداره سر راهم بود در حالی که اینطور نیست.

این کار ها همه خوب هستند و کسانی که الگوی رفتاری این چنینی دارند افراد مهربان و خوش قلبی تلقی می شوند که همیشه از سوی اطرافیان تشویق می شوند و به ظاهر مورد ستایش اطرافیان قرار میگیرند. در صورتی که واقعیت چیز دیگری است نباید خوش قلبی و مهربانی را با مهرطلبی و از خود گذشتگی بیش از حد اشتباه گرفت. رفتار هایی که حاضر است برای راضی و شاد نگه داشتن اطرافیان از منافع خود در همه امور و راحتی آسایش خود بگذرد. این گونه رفتار های فرد مهرطلب آنقدر می تواند حاد و گاها آزار دهنده شود که اطرافیان را معذب کند و دیگران ترجیه دهند از او دور باشند .

در واقع فرد مهرطلب تمایل دارد دیگران همیشه از او راضی باشند. البته انسان به صورت ذاتی تمایل به خواشحال کردن دیگران دارد و این کار می تواند در روحیه فرد نیز تاثیرات خوب و مطلوبی داشته باشد. اما راضی و شاد کردن دیگران به هر قیمتی تنها باعث آسیب روانی بیشتر و شکست در روابط فرد می شود.

چه عواملی باعث ایجاد مهرطلبی می شود؟

مهرطلبی در واقع  ریشه در کوکی های فرد دارد. این افراد به دلایلی به نیاز دارند تا بیشتر از حد متعادل به دیگران مهر بورزند و بیش از دیگران برای رفع نیاز های آنان بکوشند. حتی اگر در این راه مجبور شوند تا از خواسته های خود دست بکشند و کاری را بر خلاف میل خود انجام دهند. در نهایت افراد مهرطلب تبدیل به افراد شکست خورده ای می شوند که تمام زندگی خود را صرف برطرف کردن نیاز های دیگران و راضی نگه داشتن آن ها کرده اند و همیشه از خواسته های خود دست کشیده اند تا انسان بهتر و مهربان تری به نظر برسند.

روانشناسان ریشه رفتار های اینچنین را در سه چیز بیان می کنند .

افکار و اندیشه های فرد: تصور میکند اگر به دیگران کمک نکند کار اشتباهی مرتکب شده است.

عادت های رفتاری : از کودکی برای از خودگذشتگی تشویق و تربیت  شده و به این کار عادت دارد.

ملاحظات احساساتی : در صورت عدم کمک به دیگران یا تلاش برای راضی نگه داشتن آن ها احساس ترد شدگی می کند یا با حساسات منفی احاطه می شود.

به عبارتی دیگر می توان مهرطلبی را از نشانه های کمبود عزت نفس دانست . کودکانی که در کودکی مورد بد رفتاری والدین ویا بزرگ تر ها رنج می برده اند حال می کوشند تا با کمک به دیگران و ازخودگذشتی به نوعی خود را از قرار گیری در شرایط مشابه نجات دهند. در واقع این رفتار مهربانی و محبت به دیگران نیست . بلکه همچون باجی است که فرد برای قبول شدن از سوی دیگران می پردازد.

درباره افسردگی پنهان در مطلب بعدی بخوانید.

رفتار هایی که نشان دهنده مهرطلبی است

زیاد از حد معذرت خواهی کردن

یکی از شایع ترین نشانه های مهرطلبی معذرت خواهی زیاد از حد است از این که خودتان هستنید و معذرت خواهی های بیجا و به دلیل چیز هایی حتی نقشی در وقوع آن ندارید نشانه مهرطلبی است.

عدم توانایی نه گفتن

افراد دچار مهرطلبی حاضراند برای راضی نگه داشتن دیگران از همه منافع خود بگذرند و اغلب نمی توانند در مقابل خواسته های دیگران نه بگویند این مسئله گاها برای این افراد  مشکلات و چالش های مختلفی را ایجاد می کند و ایشان را به دردسر می اندازد.

تلاش بیش از حد برای خوشحال کردن دیگران

در مقابل حساسیت در برابر ناراحتی دیگران تلاش برای شاد کردن آنان است افراد مهرطلب معمولا عادت دارند برای شادی دیگران از خود گذشتگی زیادی نشان دهند. حتی این افراد برای راضی و شاد نگه داشتن دیگران به راحتی از اهداف خود و دست می کشند و حاضرند برنامه خود را تغییر دهند.

تلاش برای جلب رضایت و تشویق دیگران

افراد مهرطلب بیش از هر کسی می کوشند تا تشویق و تمجید دیگران را به دست آورند. تحسین نشدن از سوی دیگران احساس ناکافی بودن به فرد می دهد و به دلیل کمبود عزت نفس باعث احساس نارضایتی و غم می شود. البته افراد مهرطلب می کوشند تا حساسات منفی خود را نیز کاملا پنهان نمایند.

موافقت همه جانبه با دیگران

عزت نفس پایین در افراد مهرطلب باعث می شود که در هر بحثی نظرات غالب را بپذیرد و حتی اگر عقیده متفاوتی داشته باشد از بیان کردن ان صرف نظر کند. البته کار در این جا به اتمام نمی رسد .و فرد برای پذیرفته شدن از سوی دیگران نظرات مخالف عقایدش را نیز می پذیرد و با آن ها موافقت می کند.این مسئله در نهایت می تواند فرد را مجبور به انجام کار هایی کند که موافق عقاید او نیست .

راه های درمان افسردگی در کودکان را در مقاله دیگری بخوانید.

احساس مسئولیت در مقابل احساسات دیگران

البته که صحبت ها و رفتار های ما در دیگران موثر است و لازم است در زندگی به این موضوع توجه کنیم تا از عواقب رفتارهایمان بر دیگران آگاه باشیم . اما در افراد دچار مهرطلبی حساسیت به تاثیر بر دیگران بیشتر است. برای مثال زمانی که فردی کمی غمگین به نظر برسد فرد تصور می کند به دلیل رفتار قبلی خودش او دلگیر شده است و خود را مسئول احساسات دیگران می داند . فرد مهرطلب می کوشد تا احساس بد اطرافیان خود را از بین ببرد در حالی که او دلیل این ناراحتی نیست و شاید تلاش های ایشان بی نتیجه باشد.

افراد مهر طلب معمولا تحمل عصبانیت و دلخوری دیگران را ندارند می کوشند تا خود را تغییر دهند تا مطابق با نظر اطرافیان خود باشند و موجب ناراحتی و دلخوری بقیه نشوند. مواجه شدن با اطراف مختلف و تغییر رفتار در مقابل هر کدام فرد را دچار سردرگمی می کند.

عوارض مهرطلبی

اگر چه افراد مهرطلب در ظاهر افراد محبوبی به نظر می رسند اما در واقع در طول زمان با زیاده روی در محبت به دیگران ارزش خود را زیر سوال می برند و یا دیگران را معذب می کنند . افراد دچار مهرطلبی علاوه بر روابط اجتماعی در روابط خانوادگی خود نیز دچار مشکلات زیادی می شوند و معمولا روابط عاطفی موفقی نخواهند داشت. این گونه افراد معمولا بیشتر درگیر روابط یکطرفه خواهند شد که تلاش های یک سمت رابطه برای نگه داری و شاد نگه داشتن مخاطب خود بیشتر است. درباره اختلال پارانویا بیشتر بخوانید.

از طرفی عدم موفقیت فرد مهرطلب برای کمک به اطرافیان و شاد نگه داشتن آن ها باعث ناراحتی و احساس منفی در آنها می شود. یکی از شاخصه های افراد مهرطلب شوخی ها و رفتار های خود تخریبگر است که فرد می کوشد خود را پایین تر و کم تر از چیزی که هست نشان دهد و یا موفقت های خود را بی ارزش جلوه دهد تا باعث احساس منفی فرد مقابل خود نشود.

افراد مهرطلب در محیط های کاری نیز دچار مشکلات زیادی می شوند. این افراد همیشه نیاز به توجه و تشویق زیادی از طرف مدیران خود دارند و عدم دیده شدن و توجه به این افراد باعث سر خوردگی فرد می شود. همچنین ممکن است به علت کمبود عزت نفس و خودباوری خود را دست کم بگیرند و از بیان صحبت های خود بپرهیزند. درباره اختلال شخصیت مرزی بخوانید.

افراد مهرطلب معمولا جدی گرفته نمی شوند و کمک ها و  محبت های انان غیر حقیقی به نظر می رسد. به علت رفتار های اغراق آمیز این افراد معمولا روابط صمیمانه ای را تجربه نمی کنند و اغلب درگیر روابط سطحی و زودگذر هستند.

مقابله با مهرطلبی

 • نه گفتن را تمرین کنید و برای تصمیم خود مصمم باشید.
 • برای خود ارزش قائل شوید و زمانی را به خود اختصاص دهید.
 • به خاطر داشته باشید شما مسئول رفتار و احساسات دیگران نیستید.
 • لازم نیست همیشه آدم خوب و نجات دهنده ای باشید گاهی می توانید در مقابل خواسته دیگران نه بگویید
 • بر هیجانات خود کنترل داشته باشید و احساسات نادرست را مدیریت و اصلاح نمایید.
 • برای رسیدن به خواسته های خود برنامه ریزی کنید. اجازه ندهید خواسته های دیگران شما را از کاری که می خواهید انجام دهید باز دارد.
 • سعی کنید در بحث های مختلف مشارکت نمایید و با اعتماد به نفس نظرات و عقاید خود را بیان کنید. به خاطر داشته باشید حتی اگی کسی شما را تایید نکند این به معنای اشتباه بودن عقاید شما نیست و برای این موضوع نیاز به تایید دیگران ندارید.

در انتها می توانید سوالات و تجربیلت خود از مهرطلبی و آثار آن در زندگی شخصیتان را در قسمت سوالات بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. نواب

  خیلی مقاله ی خوبی بود.تازه متوجه شدم مشکل اصلیِ من مهرطلبی است،عوارضی مثل جرات نداشتن درحقیقت نتیجه ی آن است.

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *