خانه » چه زمانی باید یک رابطه را تمام کرد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

چه زمانی باید یک رابطه را تمام کرد؟

رابطه سمی نوعی رابطه است که موجب می شود احساس کنید مورد حمایت ناکافی، سوءتفاهم، تحقیر یا مورد حمله قرار گرفته اید. در مرحله اول هر رابطه ای که به جای بهتر کردن احساس شما، تنها بدتر می شود؛ می تواند با گذر زمان سمی می شود. در این مقاله از سایت مرکز کلینیک روانشناسی و روانپزشکی مهربد، آنچه درباره روابط سمی باید بدانید شامل مواردی است آنچه که رابطه را مسموم می کند و روش هایی که به شما کمک می کند یک رابطه سمی را تشخیص دهید. علاوه بر این می توانید نکاتی درباره روش های کارآمد پیدا کنید تا بدانید چه زمانی باید یک رابطه را تمام کرد یا روابط سمی را مدیریت کنید.

رابطه سمی تنها محدود به ارتباط عاطفی نمی شود؛ بلکه در هر گونه ارتباط می تواند بروز کند؛ از زمین بازی گرفته تا اتاق خواب. حتی ممکن است در بین اعضای یک خانواده روابطه سمی دیده شود. زمانی یک رابطه را رابطه سمی می شناسند که سلامتی هر فرد به لحاظ عاطفی، روانی و حتی جسمی در معرض خطر باشد.

افراد مبتلا به بیماری های روانی مانند اختلال دوقطبی، افسردگی اساسی، یا افسردگی پنهان، بیشتر در معرض روابط سمی قرار می گیرند زیرا چنین افرادی به احساسات منفی حساس تر و هم چنین از نظر ثبات عاطفی ضعیف تر هستند؛ بنابراین راحت تر مورد هدف افراد سمی قرار می گیرند. البته بدین معنا نیست تنها این گونه افراد درگیر روابط سمی می شوند بلکه همه افراد حتی کسانی که دارای روان سالم هستند به طور بالقوه ممکن است در رابطه سمی قرار بگیرند.

علائم رابطه سمی

تنها شما می توانید بگویید رابطه خوب یا بدی دارید، روابطی که شامل سوءاستفاده فیزیکی یا کلامی باشد قطعا درگروه رابطه سمی طبقه بندی می شوند. نشانه های ظریف تر دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده وجود یک رابطه سمی است؛ عبارتند از:

 • بیشتر از آنچه می گیرید می دهید و باعث می شود احساس بی ارزشی و تهی شدن کنید.
 • مرتبا احساس بی احترامی می کنید یا نیازهای شما برآورده نمی شود.
 • با گذشت زمان احساس عزت نفس نمی کنید.
 • مدام احساس عدم پشتیبانی، سوء تفاهم، تحقیر یا حمله می کنید.
 • بعد از صحبت یا بودن در کنار شخص دیگر احساس افسردگی، عصبانیت یا خستگی می کنید.
 • در نگاه طرف مقابل، بهترین فرد در اطراف او به حساب نمی آیید؛ به عنوان مثال طرف مقابل شما شایعاتی درباره شما می گوید یا به نظر می رسد در حد متوسط قرار دارید.
 • وقت و نیروی عاطفی زیادی را صرف تلاش برای روحیه دهی طرف مقابل می کنید.
 • همیشه شما را مقصر می دانند حتی در شرایطی که تقصیری نداشتید؛ آنها همه چیز را برعکس می کنند و دربرابر اشتباهات همه تقصیرات را به گردن شما می اندازند.
چه-زمانی-رابطه-باید-تمام-شود

تفاوت رفتار سمی در برابر رفتار سالم

هنگام تعیین اینکه آیا رابطه ای سمی است یا خیر، مهم است که بررسی کنید کدام رفتارها بیشتر در روابط نشان داده می شوند. به عبارت دیگر، اگر یکی یا هر دوی شما در رابطه به طور مداوم خودخواه، منفی نگر و بی احترامی کنید،  رابطه را با اینگونه رفتارها مسموم می کنید. اما اگر عمدتاً دلگرم ، دلسوز و با احترام هستید، ممکن است فقط موارد جزئی در رابطه وجود داشته باشد که قابل مدیریت هستند.

تشخیص علائم رفتار سمی  – چه در خود شما باشد و چه در طرف مقابل – بسیار مهم است. در اینجا نشانه هایی از رفتارهای سمی و رفتارهای سالم آورده شده است:

رفتار سمی


ناامن

حسادت

احساسات منفی

خودمحوری

خودخواه

بحرانی

حقارت

بی اعتمادی

بد لحن

بی احترامی

رفتار سالم


امن

بامحبت

احساسات مثبت

از خود گذشتگی

دلگرم کننده

بالا بردن شان و شخصیت

قابل اعتماد

دلسوز

احترام

انواع رفتارهای سمی

دانستن این نکته مهم است که رابطه سمی تنها محدود به روابط عاشقانه نمی شود. رابطه سمی حتی در گروه های کاری، خانواده و دوستی دیده می شود. چنین رابطه ای در صورت عدم کنترل بسیار آسیب زا است، گاهی دو طرف درگیر رابطه، در مسموم بودن رابطه نقشی ندارند بلکه افراد مسموم پیرامون آنهاست که رابطه را سمی می کند؛ اینگونه افراد انرژی شما را با کارهایی مانند شکایت مداوم، انتقادات تند و منفی کاهش می دهند یا مدام سر این موضوع بحث می کنند که چرا آنها بهتر می دانند، یا مدام نقص و عیب دیگران را پیدا می کنند و این کارها را به مرور زمان تکرار می کنند.

برخی از افراد در مقابل همه این چنین رفتار می کنند و از تاثیر رفتار خود بر روی دیگران بی اطلاع هستند؛ این افراد راه های سالم برقراری ارتباط را نمی دانند و نشانه های یک رفتار ناسالم را نمی شناسند تا از انجام آن خودداری کنند.

اما در برخی مواقع افراد به صورت عمدی مورد آسیب قرار می گیرند، و از طریق رفتارها و گفتارهای شخص احساس ناکافی بودن به آنها دست می دهد.

بنابراین اگر این سناریوها در مرود شرایط شما صحت دارد، رابطه خود را با این شخص دوباره ارزیابی کنید. ممکن است به عزت نفس، سلامت جسمی و روان شما خدشه ای وارد گردد. بنابراین دانستن اینکه چه زمانی باید یک رابطه را تمام کرد، مهم است.

چه زمانی باید یک رابطه را تمام کرد؟

یک تحقیق در دانشگاه میشیگان در سال 2016 نشان داد که “استرس و کیفیت رابطه [منفی] مستقیماً بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد.”و در دراز مدت ، همه این عوامل به سلامتی شما آسیب می رسانند و حتی ممکن است شما را به سمت مقابله ناسالم مانند خوردن یا نوشیدن احساسی سوق دهد. در زیر نکات مهم برای مدیریت و تمام کردن رابطه های سمی گفته شده است:

افراد خودشیفته

افراد خودشیفته همیشه به توجه و تحسین دیگران نیاز دارند. آنها در جستجوی فردی هستند مدام به آنها افتخار کند، اینگونه افراد در برخورد با دیگران به راحتی به خود اجازه می دهند سایرین را تحقیر یا توهین کنند یا تقصیرات را به گردن دیگران بیندازند.  در برخورد با افراد خودشیفته اگر به طور مداوم احساس می کنید نسبت به خود احساس بدی دارید، از آنها فاصله بگیرید و یا اگر مجبور به تحمل آنها هستید مراقب رفتار خود باشید زیرا آنها هیچگونه تغییری در رفتار خود نمی دهند.

به خود یادآوری کنید که قرار نیست آنها را تغییر دهید و مقابله با آنها ممکن است فقط خشم بیشتری را درست کند بدون اینکه چیزی حل کنید.

بین خود و آنها فاصله بگذارید.

اگر شخص مجبور است در زندگی شما باشد ، بپذیرید که باید مراقب رفتار خود باشید.

همکاران

اگر با همکار مجاور خود رابطه سمی دارید به فکر جابجایی میز کار خود باشید. اگر او مدام از دست شما شاکی است او را به سرپرست خود ارجاع دهید و با آرامش به کار خود بازگردید.

خانواده و دوستان

اگر با اعضای خانواد خود رابطه سمی داشته باشید مدیریت آن احتمالا دشوارتر خواهد بود، زیرا امکان حذف فرد مسموم عملا کار آسانی نخواهد بود.

اگر دوست مسموم دارید و مجبورهستید زمان بیشتری را با آنها سپری کنید، بهتر است برای چند ماه رابطه خود را با آنها قطع کنید البته طوریکه آنها کاملا متوجه این دوری و قطع رابطه نشوند.

اگر چه نمی توان از رابطه سمی با همکار و اعضای خانواده جلوگیری کرد ولی با ایجاد مرزهای سالم، مراقبت از خود و خودآگاهی قابل مدیریت هستند. گاهی لازم است برای نمایش وجهه بهتر خود، بر روی رابطه کار کرد. در ادامه برخی از موارد آورده شده است تا بتوانید با یک رابطه سمی کنار بیایید:

 • درمورد آنچه احساسات شما را تحت تاثیر قرار داده است  با شخص مقابل صحبت کنید. نیازها و احساسات خود را به طور کامل بشناسید و در عین حال مسئولیت سهم خود را در تغییر این شرایط برعهده بگیرید.
 • درباره آنچه که به عنوان یک مشکل می بینید بحث کنید و درباره اینکه در این رابطه نیازهای هر دوی شما برآورده می شود، اطمینان کنید.
 • رابطه خود را دوباره ارزیابی کنید و از خود بپرسید: آیا این شخص به عزت نفس و سلامت کلی روان من آسیب می زند؟
 • زمانی را که با فردی هستید که ناامیدی یا ناراحتی را وارد زندگی شما می کند ، محدود کنید. اگر این فرد کسی است که باید با او تعامل داشته باشید ، مانند یکی از اعضای خانواده یا همکار، لازم است  تعداد تعاملات را محدود کنید.
 • اگر تصمیم دارید درباره نگرانی های خود صحبت کنید ، هنگام توصیف احساسات و عواطف خود از عبارت “احساس می کنم” استفاده کنید. انجام این کار باعث می شود احساس دفاعی در فرد مقابل  ایجاد نشود و گفتگوها به نتیجه برسد.
 • دبرخی از افراد مسموم به سادگی تمایلی به تغییر ندارند – به ویژه کسانی که فاقد خودآگاهی یا مهارت های اجتماعی هستند، بهتر است این افراد را کنار بگذارید.
گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم درمان های زیادی برای افسردگی ارائه شده است. اما همچنان مهم ترین درمان افسردگی مراجعه به...

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

زندگی روزانه تمامی ما سرشار از عواطف و احساسات است. گاهی ممکن است یک روز احساس شادی و انرژی زیادی داشته باشید، در حالی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *