گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / درمان اختلالات خلقی / چگونه به همسرمان بگوییم افسردگی داریم
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

چگونه به همسرمان بگوییم افسردگی داریم

زمانی که به افسردگی دچار می شویم درک کردن افسردگی، کار سختی به نظر می رسد و سخت تر از آن، اینکه به اطرافیان خود، خبر افسردگی را اطلاع دهیم. برخی از روزها ممکن است حال خوبی داشته باشیم ولی برخی از روزها، کارهای روزمره خود را مانند خوردن وعده غذایی کامل یا بیرون انداختن سطل زباله، به سختی، انجام دادیم. اختلال افسردگی اساسی یکی از شایع ترین اختلالات بهداشت روان در ایالات متحده است؛ علائم افسردگی از یک فرد به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است. چنانچه بیماری افسردگی خود را پنهان کنید بدتر می شود. از این رو لازم است در صورت ابتلا به افسردگی، به همسر خود بگویید افسردگی دارید، از این کار نترسید. در این مقاله از سایت مرکز روان شناسی و روانپزشکی مهربد به شما می گوییم چگونه این کار را کنید.

با گفتن این مساله شریک زندگی تان باید شما را تشویق و برای درمان همراهی کند. ولی گفتن اینکه ” به افسردگی مبتلا هستید”  تنها به آنها حس ناخوشایند، ناراحتی و استرس می دهد. بنابراین چگونه این مساله را بگویید بدون آنکه احساس نگرانی و ترس پیدا کنید؟ چگونه حس همدردی آنها را بیدار کنید و وادار کنید تا شما را درک کنند؟

در گام اول باید یاد بگیرید چگونه احساسات خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید که بتواند کمک کند.

گفتگو با همسر درباره افسردگی

اهداف و مقاصد خود از گفتگو را بنویسید

اگر بدانید چرا این بحث را می خواهید مطرح کنید، پس می توانید شروع کنید در اینجا چند سوال آورده شده است که شما را برای این گونه بحث ها آماده می کند:

  • همسرتان درباره بیماری افسردگی، چقدر می داند؟
  • انتظار دارید همسرتان چه نوع واکنشی را انجام دهد؟
  • چه نوع حمایتی را از همسرتان انتظار دارید؟
  • آیا می خواهید با او درباره این موضوع به طور منظم گفتگو کنید؟
  •  آیا می خواهید در طول روند درمان همسرتان نقش فعالی داشته باشد؟
  • از همسرتان چه چیزهایی را نمی خواهید؟

اگر برای مدت طولانی احساس افسردگی یا افکار خودکشی دارید و می خواهید به خود آسیب برسانید، بلافاصله این موضوع را به همسر خود بگویید، و با یک روانپزشک مطرح کنید. اما اگر در شرایط حادی نیستید می توانبد گفتگو را به وقت مناسب تری که برای هر دوی شما مفید است موکول کنید.

 از همسر خود بخواهید حداقل سی دقیقه از وقت خود را به شما اختصاص دهد

با این کار متوجه می شوید همسرتان ، چه اوقاتی برای گفتگوی های دو نفره آمادگی بیشتری دارد. این موضوع از آن جهت مهم است که زمان مناسبی را پیدا کنید و بدون حواس پرتی با یک دیگر صحبت کنید. بهترین زمان برای این کار آخر هفته یا بعد از به خواب رفتن کودک دلبندتان است.

بهتر است در ابتدای صحبت خود تاکید کنید دنبال همدردی، نه مشاوره هستید. در واقع بیان کنید دنبال راهنمایی گرفتن از او نیستید بلکه فقط می خواهید با او صحبت کنید و او را در جریان احساسات درونی خود قرار دهید.

در گفتگو همسرتان را با جنبه های مختلف بیماری افسردگی آشنا کنید

تا می توانید درباره افسردگی مطالب جدید یاد بگیرید وآن ها را به همسر خود منتقل کنید. علائم بیماری افسردگی برای همه متفاوت به نظر می رسد، از این رو لازم است یکی از کارهایی که باید انجام دهید، آشنا کردن همسرتان با جنبه های مختلف افسردگی مثل علائم و روش درمانی آن است. برای اینکار از منابع علمی معتبری استفاده کنید.

گفتگو با همسر درباره افسردگی

نحوه گفتگو و ادامه آن کاملا به شدت پویایی رابطه بستگی دارد، دادن اطلاعات راجع به بیماری افسردگی موجب می شود شریک زندگی تان آگاهی بیشتری بدست بیاورد، از اوضاع شما درک بهتری پیدا کند و قطعا در درمان، بهتر شما را همراهی می کند.

همسرتان را در روند درمان خود قرار دهید

اینکه میزان افسردگی تان چقدر است، آیا در مرحله اولیه هستید یا بیماری تان پیشرفت کرده است، بهتر است همسر خود را از همان ابتدای مراحل در جریان درمان خود قرار دهید. شاید فکر کنید به این کار نیازی نیست و می توانید تنهایی از پس درمان افسردگی بربیایید اما نباید این کار را کنید. با روانپزشک خود صحبت کنید و از او بخواهید روش های درمانی را طوری در نظر بگیرد که همسرتان نیز مشارکت داشته باشد.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *