گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد / توسعه فردی / چگونه بر کمال گرایی غلبه کنیم؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

چگونه بر کمال گرایی غلبه کنیم؟

آیا شما خود را فرد کمالگرا می بینید؟ اکثر افرادی که خودرا کمال گرا می دانند به آن  افتخار می کنند و جزء ویژگی های خوب اخلاقی خود می بینند. ولی تفاوت زیادی بین افراد کمالگرا و افراد موفق وجود دارد، اینکه فرد موفق باشید خیلی بهتر از آنست که خود را کمالگرا بدانید، در صورتی که تمایلات کمال گرایانه در خود می بینید، یافتن راهکارهایی برای غلبه کردن بر آنها ضروری است. کمال گرایی می تواند آرامش ذهنی و عزت نفس را از شما بگیرد و مانع از لذت بردن از زندگی تان شود.
از بین بردن خصلت کمالگرایی  اگرچه پروسه زمان بری است ولی به شدت می تواند میزان استرس روزانه تان را کاهش دهد.

چگونه-بر-کمال-گرایی-غلبه-کنیم

اهمیت تفاوت بین افراد کمال گرا و افراد موفق

قبل اینکه به غلبه کردن بر کمالگرایی بپردازیم، باید ابتدا به تعریف کمالگرایی بپردازیم، این به شما کمک می کند ،خود را برای تغییرات سریع ترآماده کنید.

یک تفاوت مهم بین این دو گروه این است که فرد موفق هنگامی که به هدف خود می رسد، از دستاوردهای خود خوشحال است و از اشتباهات خود درس می گیرد. درحالی که فرد کمالگرا مدام بر روی نداشته های خود متمرکز است و خود را بابت آن سرزنش می کند  حتی اگر به هدف خود رسیده باشد. افراد کمالگرا می ترسند اگر رسیدن به کمال را ترک کنند به فرد کم موفق تبدیل  شوند غافل از آنکه ترک نگرش کمالگرایانه باعث می شود برتری بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

در اینجا چند گام را بیان می کنیم تا بتوانید نگرش سالم تری داشته باشید:

ترک-کمال-گرایی

منافع و ضررهای خصلت کمال گر بودن را تجزیه و تحلیل کنید

از نزدیک به صفات کمال گر بودن نگاه کنید. شاید پیش خود فکر کنید که کمال گر بودن خیلی خوب و موثر است ولی به این فکر کنید  چه هزینه ای را برای آن متحمل می شوید؟ کمال گرایی پیامدهای منفی زیادی دارد و تا بحال برخی از آنها را تجربه کرده باشید. اگر لیستی از پیامدهای منفی را تهیه کنید انگیزه تان برای از بین بردن آن بیشتر خواهد بود.

تمایلات خود را بهتر بشناسید

شاید متوجه نباشید خصلت کمال گرایی تا چه حد می تواند فراگیر باشد، با شناحت تمایلات خود شانس بیشتری برای تغییر آنها دارید. یک روش این کار اینست که افکار کمال گرایانه خود را در جایی ثبت کنید. نوشتن افکار به شما کمک می کند درباره موقعیت هایی که احساس شکست داشتید و یا به اندازه کافی خوب کار نکردید تفکر کنید و با مرور این نوشته ها، درباره طرز افکار کمالگرایانه خود بیشتر آشنا می شوید.

بر روی چیزهای مثبت تمرکز کنید

اگر با کمال گرایی دست و پنجه نرم می کنید، در بهترین کارهای خود یا دیگران، دنبال نقاط منفی و اشتباهات  هستید تا آنها را پیدا کنید. ترک چنین عادتی سخت است ولی با تلاش آگاهانه  و درک نقاط مثبت کار خود و دیگران می توانید تمرکز بر روی نقاط منفی کاهش دهید. به طور مثال اگر چیزی از خود یا کارتان دیدید که دوست ندارید دنبال پنج ویژگی دیگر باشید که دوست دارید. به مرور چنین نگرشی به عادت تبدیل می شود.

گفتگوی درونی خود را تغییر دهید

افرادی که کمال گرا هستند، صدای درونی شان آنقدر تیز و منفی است که مدام به آنها می گوید که کارشان به اندازه کافی خوب نیست و به اندازه کافی تلاش می کنند. اگر می خواهید بر کمالگرایی غلبه کنید باید بر روی تغییر صدای درونی خود کار کنید. گفتگوی منفی با خود می تواند عزت نفس شما را خدشه دار کند.

قدم های کوچک بردارید

کمال گرایی خصلتی است که مدام اهداف ایده آل گرایانه نامعقول برای فرد ترسیم می کند و به همراه سخت گیری زیاد و نارضایتی شدید انرژی فرد را تلف می کند. باور داشته باشید یک مرتبه نمی توانید قله موفقیت را فتح کنید و باید مسیر موفقیت را به گام های کوچک تبدیل کنید. با هر گام برداشتن به خود پاداش دهید و اشتباهات خود را به آسانی ببخشید. به عنوان مثال برای ورزش کردن 5 نوبت در هفته، اول با یکی دو بار ورزش کردن در هفته شروع کنید و بعد گذشت مدت زمان خاصی، تعداد نوبت ها را افزایش دهید.

از روند کار لذت ببرید

ممکن است عادت داشته باشید بر روی نتایج متمرکز باشید و اگر نتایج تان کمتر از حد عالی باشد خود را تنبیه کنید. ما به شما توصیه می کنیم که از روند کار لذت ببرید و یک برنامه لذت بخشی را برای رسیدن به هدف طراحی کنید.

در واقع یک راه مهم برای خلاصی از کمال گرایی آنست که بیشتر از آنکه به خود هدف بپردازید، بر وری مسیر و روند کار تمرکز داشته باشید.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
اهمیت درمان کودک درون

اهمیت درمان کودک درون

دوران کودکی بخش جدایی از زندگی شما نیست. تجربیاتی که در دوران کودکی داشتید بر زندگی امروز شما تأثیر می گذارد. با این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *