مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

راه های کنترل خشم

راه های کنترل خشم

عدم مدیریت و کنترل خشم و عصبانیت همواره منجر به اتفاقات ناخوشایندی می شود که با پشیمانی همراه است. فریاد زدن سر فرزندان، مشاجره با همکاران و یا ارسال پیام های نامناسب و یا توسل به خشونت های جسمی از جمله اعمالی است که افراد هنگام بروز خشم و عصبانیت انجام می دهند. این در حالی است که در بسیاری از موارد همه مسائل آن قدری جدی نیستند که ارزش عصبانیت را داشته باشند و صرفا باعث اتلاف وقت و متشنج شدن جو می شوند.

بنابراین با توجه به عواقب بسیار ناخوشایندی که عدم کنترل خشم دارد یادگیری تکنیک هایی که بتوان از طریق آنها عصبانیت را کنترل کرد بسیار ضروری و مهم می نماید.

در وهله نخست باید گفت که کنترل خشم به این معنی نیست که شما هچ موقع عصبانی نشوید بلکه به معنای یادگیری نحوه تشخیص، کنار آمدن و ابراز خشم است. گفتنی است که مدیریت عصبانیت در جامعه پر استرس و فشار امروز تکنیکی است که همه افراد نیاز دارند آن را یاد بگیرند حتی برای افرادی که معتقدند کنترل زیادی روی خشم خود دارند جای بهبود و بهتر شدن وجود دارد.

استراتژی ها و تکنیک های مدیریت خشم

گفتنی است که تحقیقات نشان می دهند که مداخلات رفتاری و شناختی استراتژی های موثر و کارامدی برای کنترل خشم هستند. این مداخلات شامل ایجاد تغییر در نحوه فکر کردن و رفتار کردن هستند. مداخلات رفتاری شناختی بر این عقیده بنا شده اند که افکار، احساسات و رفتارهای فرد به یکدیگر مرتبط هستند. این در حالی است که افکار و رفتارها می توانند احساسات شما را تحریک کرده و یا آن را کاهش دهند. بنابراین فرد می تواند با تغییر افکار و رفتارها عصبانیت خود را کاهش دهد.

در ادامه این مطلب به 8 تکنیکی که به کننترل خشم کمک می کند اشاره می شود، این اعمال به شما کمک می کند تا خشم خود را مدیریت و کنترل کنید.

شناسایی و ارزیابی حساسیت ها

اگر شما عادت کرده اید که کنترل خود را از دست بدهید و سریعا عصبانی شوید بهتر خود را در معرض مسائلی قرار دهید که موجب عصبانیت شما می شوند. صف های طولانی، ماندن در ترافیک، انتقادهای بی تاب کننده و … مواردی هستند که ممکن است آستانه صبر شما را کاهش داده و موجب عصبانیت شوند. همچنین ممکن است شما لازم داشته باشید تا کارها و فعالیت های خود را به شکل متفاوتی از آنچه همیشه انجام می دهید و برایتان راحت است انجام دهید. این کارها می توانند شما را در کنترل خشم کمک کنند.

ارزیابی عصبانیت

به هنگام عصبانیت قبل از اینکه کاری کنید یا حرفی بزنید بهتر است با خود فکر کنید که آیا عصبانیت شما به جا است یا خیر. برای مثال عصبانیت به هنگام تضییع حقوق دیگران می تواند یک عصبانیت مفید و سالم باشد. اما در صورتی که عصبانیت شما سبب پریشانی شما و اطرافیان شود و باعث شود که به خود یا دیگران آسیب بزنید می تواند یک دشمن سمی برای شما باشد. این گونه عصبانیت معمولا به روابط شما آسیب می زند.

تشخیص علائم هشدار

به هنگام عصبانیت بدن فرد یک سری علائم هشدار صادر می کند. بنابراین شناخت و توجه به این علائم مهم است. شما می توانید با شناخت و کنترل این هشدارها عصبانیت خود را کنترل و از رسیدن به نقطه جوش جلوگیری کنید. برخی از این علائم شامل تغییر و نامظم شدن ضربان قلب و گرم شدن نواحی سر و صورت است. به خاطر داشته باشید که ما می توانید با شناخت این زنگ های خطر به راحتی از خشم خود را کنترل کنید.

دور شدن و فاصله گیری از موقعیت

ماندن در شرایط و وضعیتی که موجب عصبانیت شما می شود کار درستی نست و تنها می تواند خشم را در شما افزایش دهد. بنابراین یکی از بهترین کارها برای کنترل خشم فاصله گیری از موقعیت مربوطه است. اگر بحثی بالا گرفته است و در حال رسیدن به نقطه جوش هستید از مکان خارج شوید و به پیاده روی بپردازید یا حواس خود را به نحوی پرت کنید. بعد از اینکه بر احساسات خود کنترل پیدا کردید می توانید از دوستان و اطرافیان خود عذرخواهی کنید و بگویید که به هنگام عصبانیت توانایی حل مسائل و مناقشه را نداشتید.

صحبت با یک دوست

اگر شخصی وجود دارد که می توانید به او اعتماد کنید بهتر است با او صحبت کنید. البته صحبت کردن با دوستان در این شرایط از حساسیت بالایی برخوردار است و ممکن است سبب عصبانیت بیشتر و بدتر شدن اوضاع شود. بنابراین هنگام درد و دل با دوست خود بهتر است روی کاهش احساس خشم کنترل کنید و از بیان اتفاقات منفی و بدگویی در مورد افراد به طور جدی خودداری کنید. بنابراین بهره گیری از این تکنیک نیاز به مهارت بالایی دارد.

تحرک و فعالیت فیزیکی

یکی از راهکار های مناسب برای دوری از موقعیت خشم آفرین مشغول شدن به ورزش و یک فعالیت بدنی است. چنانچه می دانید ورزش به شما در کاهش و رفع فشار و استرس کمک می کند. به طوری که بعد از اینکه مدتی را به ورزش و تحرک می پردازید متوجه می شوید که دیدگاه واضح تر و منطقی تری نسبت به شرایط دارید.

مدیریت افکار

چنانچه در ابتدای این مطلب نیز گفته شد افکار تاثیر زیادی در کنترل خشم دارند. پرورش افکار منفی در ذهن و افکاری مانند “من نمی توانم تحمل کنم” شرایط را بدتر می کند.

 

گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد به ارائه انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی می پردازند. شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه بفرمایید.

 

سخنی از گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد

برای بسیاری از مردم طغیان های عصبی دنبال کننده هدفی خاص است. برای مثال ممکن است با این کار آنها خواسته های فرد عصبانی را رعایت کنند یا مواردی از این دست. اما باید گفت که اگرچه ممکن است رفتار پرخاشگرانه نیازهای شما را فوراً برآورده سازد اما عواقب طولانی مدتی در پی دارد. به طوری که این رفتارها می تواند منجر به خسارات جبران ناپذیر و از بین رفتن بسیاری از روابط شود. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر شما می توانید در مورد مشکلات کنترل خشم با متخصصین گروه روانشناسی و روانپزشکی مهربد صحبت کنید.

 

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مزیت روان‌درمانی آنلاین

مزیت روان‌درمانی آنلاین

روان‌درمانی آنلاین چه مزیت‌هایی دارد؟ روان درمانی آنلاین، روش درمانی است که از طریق فضای مجازی و ابزارهای ارتباطی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *