مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی یا گروه تراپی نوعی روان درمانی است که در آن گروه کوچکی از افراد، توسط یک یا چند درمانگر آموزش دیده گرد هم می‌آیند تا چالش‌های عاطفی و روانی خود را مورد بحث و بررسی قرار دهند. این امر یک محیط حمایتی و محرمانه را فراهم می‌کند که در آن شرکت کنندگان می‌توانند تجربیات، افکار و احساسات خود را با دیگرانی که با مسائل مشابه رو به رو هستند به اشتراک بگذارند. گروه تراپی حس تعلق را تقویت می کند، احساس انزوا را کاهش می دهد و باعث رشد شخصی می شود. در ادامه‌ی این نوشته توضیحات بیشتری را بیان می‌کنیم.

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی

گروه تراپی شکل خاصی از روان‌درمانی است که در آن گروه کوچکی از افراد، معمولا بین 5 تا 15 شرکت کننده، گرد هم می‌آیند تا در بحث‌ها و فعالیت‌های درمانی که توسط یک یا چند درمانگر یا مشاور آموزش دیده تسهیل می‌شود، شرکت کنند. این کار یک محیط حمایتی و ساختار یافته برای افراد فراهم می‌کند تا تجربیات، احساسات و چالش‌های خود را به اشتراک بگذارند و بازخورد و حمایت را از درمانگر و اعضای گروه دریافت کنند.

در گروه تراپی، شرکت‌کنندگان با هدف مشترک رشد شخصی، خودشناسی و… گرد هم می‌آیند. ترکیب گروه می‌تواند یکسان باشد و بر روی افراد با مسائل مشابه مانند اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد یا تروما تمرکز کند. از طرف دیگر، می‌تواند ناهمگن باشد و افراد با زمینه‌ها و نگرانی‌های متنوع را در بر بگیرد.

جلسات گروهی معمولا در فواصل منظم به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار، برنامه‌ریزی می شوند و می‌تواند برای مدت زمان از پیش تعیین شده، از چند ماه تا یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشند. شرکت کنندگان این فرصت را دارند که شاهد تجربیات دیگران باشند، از آنان بیاموزند، دیدگاه‌های جدیدی به دست آورند و متوجه شوند که تنها نیستند. اعضای گروه اغلب همدلی، تشویق و بازخورد سازنده به یکدیگر می‌دهند و دیدگاه‌ها و بینش‌های مختلفی را ارائه می‌کنند که می‌تواند رشد شخصی و بهبود عاطفی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: مشاوره و روان درمانی در آمریکا

اهداف گروه درمانی

هدف اصلی گروهی درمانی، استفاده از آموخته‌ها و مهارت‌هایی است که در حین جلسات درمانی در گروه ، به منظور بهبود روابط و تنظیم رفتار در زندگی خارج از محیط درمان فرا گرفته می‌شوند. در ادامه، توضیحات بیشتری را درباره اهداف  گروه تراپی بیان می‌کنیم.

1. اصلاح رفتار: یک هدف اساسی در روان درمانی گروهی، اصلاح رفتارهای نامطلوب و تقویت رفتارهای مفید و سازنده است. اعضای گروه می‌توانند از طریق مشاهده و تجربه مستقیم رفتارهای سازنده دیگران، الگوهای رفتاری خود را تغییر دهند و مهارت‌های جدید را در زندگی روزمره پیاده کنند.

2. تقویت مهارت‌های بین فردی: گروه تراپی فضایی را فراهم می‌کند که اعضا بتوانند مهارت‌های ارتباطی و بین فردی را بهبود بخشند. این شامل مهارت‌هایی مانند گوش کردن فعال، بیان احساسات به صورت صحیح، ارتباط برقرار کردن با دیگران، حل مسئله و تعامل مثبت است.

3. استفاده از اقدامات پیشگیرانه: در گروه تراپی، افراد می‌توانند از اقدامات پیشگیرانه استفاده کنند تا از عود و برگشت به رفتارها و مشکلات قبلی جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید: مشاوره و روان درمانی در کانادا

گروه درمانی

فواید گروه تراپی

گروه‌ تراپی برای افراد شرکت کننده فواید بسیاری دارد که در متن زیر، به بیان آن‌ا می‌پردازیم.

 حمایت

گروه تراپی یک محیط حمایتی و بدون قضاوت را فراهم می‌کند که در آن افراد می توانند افکار، احساسات و چالش‌های خود را به اشتراک بگذارند. اعضای گروه می‌توانند با هم همدلی داشته باشند این امر می‌تواند در کاهش احساس انزوا و تقویت حس تعلق موثر باشد.

 یادگیری بین فردی

 گروه درمانی فرصتی منحصر به فرد برای مشاهده و یادگیری از تجربیات و دیدگاه‌های دیگران ارائه می‌دهد. این می‌تواند مهارت‌های بین فردی مانند گوش دادن فعال، ارتباط موثر، قاطعیت و حل تعارض را افزایش دهد، زیرا شرکت کنندگان در تعاملات معنی‌دار در محیط گروه شرکت می‌کنند.

اطمینان از اینکه افراد تنها نیستند

 در گروه تراپی، افراد با مشکلات و نگرانی‌های مشابه خود با دیگر اعضا رو به رو می‌شوند. این شرایط باعث می‌شود تا اعضا احساس کنند که تنها نیستند و افرد دیگری نیز در شرایط مشابه آن وجود دارند. این امر به آنان احساس تسلی و پشتیبانی می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مشاوره و روان درمانی در استرالیا

 توسعه مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی

 در گروه تراپی، افراد به صورت فعال در فرآیند ارتباطی با یکدیگر مشارکت می‌کنند. این امر به آنان اجازه می‌دهد مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود ببخشند، نحوه بیان مسائل خود را یاد بگیرند و به انتقادات دیگران پاسخ دهند.

 توسعه خودآگاهی

  گروه تراپی به اعضا امکان می‌دهد تا از تجربیات دیگران استفاده کنند. این ارتباط باعث می‌شود که اعضا به طور عمیق‌تری درباره خودشان و الگوهای رفتاری آگاهی پیدا کنند.

 به اشتراک گذاشتن تجربیات

 در گروه تراپی، افراد می‌توانند تجربیات، مشکلات و پیشرفت‌های خود را با دیگرانی که مشکلات مشابهی دارند، به اشتراک بگذارند. این امر به اعضا امکان می‌دهد که احساس کنند در یک محیط امن هستند و می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

احساس داشتن یک شبکه ایمنی گسترده

 در گروه درمانی، اعضا احساس داشتن یک شبکه اجتماعی و حمایتی گسترده‌تر را تجربه می‌کنند. این شبکه ایمنی به آنان امکان می‌دهد در مواجهه با چالش‌ها و مسائل روزمره، حمایت و کمک دریافت کنند.

 الگوبرداری از رفتارهای موفق

 در گروه تراپی، اعضا می‌توانند از رفتارها و راهبردهای موفق دیگرانی که تجربه مشابهی را پشت سر گذاشته‌اند، الگوبرداری کنند. این الگوبرداری می‌تواند به آنان در بهبود و ایجاد تغییر در خود کمک کند.

 هزینه کمتر

 معمولا درمان گروهی هزینه کمتری نسبت به درمان فردی دارد.

تنوع

 گروه تراپی شامل افرادی با پیشینه‌ها، شخصیت‌ها و نگرش‌های متفاوت است. این تنوع به اعضا امکان می‌دهد مسائل را از زوایای مختلف مشاهده کنند و راه‌حل‌های جدیدی برای مشکلات خود پیدا کنند.

 بازخورد و ارائه دیدگاه

 اعضای گروه می‌توانند بازخورد، بینش و دیدگاه‌های جایگزین در مورد مسائل شخصی ارائه دهند. این بازخورد می‌تواند خودآگاهی را تقویت کند، الگوهای تفکر تحریف شده را به چالش بکشد و رشد و تغییر شخصی را تسهیل کند.

 افزایش خودپذیری و توانمندسازی

 گروه تراپی به افراد اجازه می‌دهد تا هویت، نقاط قوت و ارزش‌های خود را در یک محیط حمایتی کشف کنند. از طریق فرآیند به اشتراک‌گذاری و دریافت بازخورد، شرکت‌کنندگان می‌توانند احساس بیشتری از پذیرش خود، و توانمندسازی را به دست آورند.

گروه درمانی برای چه مشکلاتی مناسب است؟

گروه درمانی برای چه مشکلاتی مناسب است؟

1. اضطراب اجتماعی: گروه تراپی یک محیط حمایتی برای افرادی که با اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند، فراهم می‌کند. با تعامل با دیگران در یک محیط امن، شرکت‌کنندگان می‌توانند به تدریج مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنند، اعتماد به نفس خود را بالا برده و انزوای اجتماعی را کاهش دهند.

2. سوء مصرف مواد: گروه تراپی در درمان مسائل سوء مصرف مواد موثر است. فضایی را برای افراد فراهم می کند تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند، حمایت متقابل دریافت کنند و  راهبردهای مقابله‌ای را از یکدیگر بیاموزند.

3. افسردگی: گروه تراپی می‌تواند برای افرادی که افسردگی را تجربه می‌کنند، مفید باشد. عضویت در یک گروه حمایتی می‌تواند با احساس تنهایی و انزوا مبارزه کند و با به اشتراک گذاشتن تجربیات و راهبردهای مقابله امید بخش باشد.

4. غم و اندوه و از دست دادن: گروه تراپی می‌تواند به افراد در مواجهه با غم و اندوه کمک کند. اعضا می‌توانند احساسات خود را بیان کنند، موضوعات مربوط به خود را به اشتراک بگذارند و از دیگرانی که تجربه‌های مشابهی را تجربه کرده‌اند، حمایت دریافت کنند. گروه تراپی به طی کردن بهتر روند سوگواری کمک نموده و فضایی را برای بهبودی و رشد شخصی فراهم می‌کند.

5. مسائل مربوط به رابطه: گروه تراپی برای پرداختن به مشکلات بین فردی و مسائل روابط مناسب است. شرکت‌کنندگان می‌توانند مهارت‌های ارتباطی خود را کشف و بهبود ببخشند، بینش‌هایی در مورد الگوهای روابط به دست آورند، از دیگران بازخورد دریافت کنند و راه‌های سالم‌تری برای برقراری ارتباط با دیگران بیاموزند.

نکته: توجه به این نکته مهم است که گروه تراپی ممکن است برای همه یا هر مشکلی مناسب نباشد. برخی از افراد ممکن است از درمان فردی یا ترکیبی از درمان فردی و گروهی سود بیشتری ببرند. مناسب بودن گروه تراپی باید به صورت موردی و با در نظر گرفتن نیازها و ترجیحات خاص فرد ارزیابی شود.

نتیجه‌گیری

گروه درمانی به عنوان یک شکل از روان درمانی، روشی موثر برای بهبود روانی و اجتماعی افراد است. این روش، فرصتی فراهم می‌کند تا اعضا با مواجهه با تجربیات و دیدگاه‌های دیگران، درک عمیق‌تری از خود و مشکلات پیدا کنند. با ارائه حمایت و تعامل درون گروه، اعضا مهارت‌های نوین روانی و اجتماعی را یاد می‌گیرند و از تأثیر مثبت همدیگر برای تغییر و بهبود در زندگی استفاده می‌کنند.

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

گروه روانپزشکی و روانشناسی مهربد

فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی توسط متخصصان و روانپزشکان مجرب و حاذق آغاز کرده است.
این مرکز با داشتن فضایی مناسب، خدماتی تخصصی نظیر روان درمانی فردی، درمان مشکلات زوج و خانواده، مشاوره انلاین، روانپزشکی سالمندان، کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد.
همچنین به درمان بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات دو قطبی، اختلالات هوشیاری، عواقب مصرف داروهای روانگردان، وسواس فکری و غیره نیز می پردازند…
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مزیت روان‌درمانی آنلاین

مزیت روان‌درمانی آنلاین

روان‌درمانی آنلاین چه مزیت‌هایی دارد؟ روان درمانی آنلاین، روش درمانی است که از طریق فضای مجازی و ابزارهای ارتباطی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *